Vodja projektov Viktorija Drolec in direktorica Zavoda Medgeneracijsko središče Komenda Mojca Šraj / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Za medgeneracijsko sodelovanje

Zavod Medgeneracijsko središče Komenda je zaznamoval petnajstletnico delovanja in vstop Komende v slovensko mrežo starosti prijaznih mest in občin.

Skupaj z mlajšimi upokojenkami so pristopili tudi k občasnemu varstvu otrok na njihovih domovih – gre za tako imenovani babi servis.

Komenda – Ena osrednjih dejavnosti, ki jo izvaja Zavod Medgeneracijsko središče Komenda, je pomoč družini na domu. Trenutno jo socialne oskrbovalke nudijo 33 občanom oziroma družinam, v 15 letih pa so imeli okoli 170 uporabnikov. »Že samo ime storitve nam jasno pove, da ne gre samo za pomoč osebi, ki potrebuje nego in oskrbo, pač pa gre dejansko za pomoč celi družini, ki se srečuje s skrbjo za obnemoglega svojca.« Kot je še pojasnila direktorica Mojca Šraj, potreba po pomoči zahteva prilagoditve in pripelje do spremembe dinamike družine. »Zato se z ozaveščanjem in svojim delovanjem že 15 let trudimo, da bi kar se da kvalitetno pomagali pri negi in oskrbi naših občanov in obenem pripomogli k sožitju med generacijami, tako znotraj družin kakor tudi širše v lokalni skupnosti.« V svojem nagovoru ob obletnici je poudarila tudi podporo občine, ki je zagotovljena tako na finančni ravni kot prostorsko.

V sodelovanju z Inštitutom Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje so v Krekovem središču vzpostavili dnevno bivanje za starejše; za tiste, ki zaradi različnih razlogov ne morejo sami k zdravniku, v trgovino in po drugih opravkih, pa od lanskega leta organizirajo brezplačne prevoze. Za starejše izvajajo tudi tečaje računalništva, angleškega in nemškega jezika ter jogo, poleg tega izobražujejo prostovoljce za vodenje medgeneracijskih skupin. Teh je bilo pred epidemijo deset, zdaj delujejo štiri skupine, v katerih je od šest do deset članov. Tedenska srečanja po besedah Viktorije Drolec, vodje projektov, marsikomu preženejo osamljenost ter razvijajo miselne in govorne veščine.

Skupaj z mlajšimi upokojenkami so pristopili k občasnemu varstvu otrok na njihovih domovih – gre za tako imenovani babi servis, ki je dobil velik medijski odmev in je zagotovo primer dobre prakse medgeneracijskega sodelovanja, je prepričana Drolčeva. Spomnila je tudi na programe, ki se (žal) ne izvajajo več, na vlogo omenjenega inštituta pri delovanju zavoda in prizadevnih posameznikov.

V prihodnosti računa na nov razcvet aktivnosti za kakovostno staranje in medgeneracijsko sožitje, saj so se uresničila prizadevanja za vstop Komende v mrežo starosti prijaznih mest in občin. »Ker se je v okviru tega projekta ustanovila Lokalna akcijska skupina, v katero so vključeni predstavniki vrtca, šole, društev, mladih, politike, se je in se bo razširil nabor zainteresiranih posameznikov, ki bodo skupaj z nami iskali načine, kako občino narediti še bolj starosti prijazno in s tem prijazno za celotno skupnost. Ta korak tudi na nek način zavezuje politične odločevalce, da na eni strani v svoje načrtovanje in delovanje vključijo skrb za starejšo populacijo, na drugi pa ustvarjajo priložnosti, kjer se bodo vse tri generacije lahko srečevale, se spoznavale, saj samo na takšen način lahko preprečujemo staromrzništvo, ki predvsem v času kriz lahko hitro pride na površje,« meni Drolčeva.