Visoko gredo imajo od prejšnjega četrtka tudi v Osnovni šoli Gorje. / Foto: Tina Dokl / Foto:

Posadili bodo jagode

Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je Osnovni šoli Gorje minuli četrtek slovesno predal visoko gredo, ki je pripravljena za sajenje, info točko v obliki interaktivnega zemljevida in dostop do Triglavske zakladnice – nove spletne platforme z učnimi vsebinami.

Gorje – Osnovna šola Gorje je ena izmed prvih od 38 šol iz Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe, ki so ali še bodo v sklopu praznovanja prvega rojstnega dne skupnosti prejele darilo Javnega zavoda TNP v obliki visoke grede, interaktivnega zemljevida in dostopa do spletne platforme Triglavska zakladnica. Skupnost šol Biosfernega območja Julijske Alpe združuje okrog sedem tisoč učencev in vsi bodo prejeli tudi novo številko otroškega časopisa Triglavski narodni park. Nove pridobitve bodo učencem omogočile interaktivno, izkustveno in praktično pridobivanje znanja o naravovarstvu in TNP, je pojasnila Ana Kunstelj iz javnega zavoda TNP.

Šole se v okviru Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe povezujejo na področju ohranjanja biodiverzitete, trajnostnega razvoja in skrbi za izjemno območje Julijskih Alp. Učenci OŠ Gorje so minuli četrtek spoznavali koristi lokalno pridelane hrane, o čemer se bodo zdaj lahko praktično poučili tudi ob visoki gredi, spoznavali bogastvo življenja v tleh, v spletni platformi Triglavska zakladnica rešili kviz in prelistali novo številko časopisa Triglavskega narodnega parka za mlade. Župana Petra Torkarja je zanimalo, ali že vedo, kaj bodo posadili v visoki gredi. Otroci so bili navdušeni nad predlogom ravnateljice Mojce Brejc, da bi sadili jagode, med predlogi učencev pa so bile tudi maline ter celo česen in čebula. »Najbolje, da ideje zapišete na list papirja in se potem skupaj odločite, kaj bo raslo v visoki gredi,« jim je svetoval župan, Ana Kunstelj pa je dodala, da bo glede na vse predloge očitno ena premalo. Ravnateljica si želi še več takih vsebin v šoli, saj so to po njenih besedah vsebine, ki bodo pripomogle k obstoju civilizacije. »Zato smo zelo hvaležni Javnemu zavodu TNP, da se nam trudijo približati tovrstno znanje.« Direktor Javnega zavoda TNP Janez Rakar je ob tem poudaril, da so otroci naša prihodnost in tisti, ki bodo skrbeli za naravo. »Vi boste naša slaba vest, ko se bomo neprimerno vedli do narave.«

Biosferno območje Julijske Alpe se je kot prvo v Sloveniji leta 2003 vključilo v UNESCO program Človek in biosfera. Območje v svoje meje vključuje občine Bled, Bohinj, Bovec, Gorje, Jesenice, Kobarid, Kranjska Gora, Radovljica, Tolmin in Žirovnica. Biosferna območja so namenjena ohranjanju ekosistemov in njihove biotske raznovrstnosti ter spodbujanju trajnostnega razvoja ob vključevanju in sodelovanju lokalnega prebivalstva. Generalna sekretarka nacionalne komisije za UNESCO Marjutka Hafner je otroke poučila, da so biosferna območja zelo pomembna, ker v njih ljudje in vsa druga živa bitja živijo v sožitju ter skrbijo za naravo, da v njej vsi uživajo.

×