Dve posebni slavljenki
Kranj – »Prizadevanje za spodbujanje čezmejnega sodelovanja med slovenskimi gospodarskimi ustanovami, podjetniki in posamezniki ni nič novega, si pa zagotovo želimo, da bi se to še bolj okrepilo, prineslo še več odličnih sodelovanj in uspešnih zgodb,« je na že 12. poslovni konferenci Slovenska podjetnost kroži prek meja, ki je ta teden potekala v Kranju, poudarila ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch. Osrednji cilj konference, ki sta jo na pobudo vladnega urada za Slovence v zamejstvu soorganizirala Območna obrtno-podjetniška zbornica (OZ) Kranj in Mestna občina Kranj, je bil mednarodno sodelovanje slovenskih podjetnikov doma in v tujini, mreženje, izmenjava izkušenj in dobrih praks pri vstopanju na tuje trge.
Ideja čezmejnega sodelovanja Slovencev tudi na gospodarskem področju obstaja že vrsto let, a premalo je projektov, ki bi ga spodbujali, je ocenila direktorica OZ Kranj Daniela Žagar. »Ko slovensko podjetje prihaja na tuji trg, potrebuje pomoč, nekoga, ki mu odpira vrata. Opažamo, da so tisti, ki so imeli povezave v tujini, mnogo lažje uspeli in prišli do posla kot podjetja, v katerih niso nikogar poznali. Zakaj ne bi v tem smislu izkoristili slovenskih diaspor v tujini, slovenskih združenj, organizacij in asociacij? Nismo država, ki bi imela atašeje v vsaki državi, imamo pa Slovence s podjetji v tujini, ki so pripravljeni pomagati,« je dejala. Za prodor slovenskih podjetij na tuje trge je zelo pomembna tudi gospodarska diplomacija, ki bi jo Slovenija morala še okrepiti, je pristavil Borut Meršak, predsednik Združenja SL0/SLO iz Bratislave na Slovaškem. Sodelujoči razpravljavci na posvetu so sicer kot slovenske prednosti pri konkuriranju na tujih trgih navedli znanje, ambicioznost, vztrajnost, iznajdljivost in prilagodljivost.
Na konferenci se seveda niso izognili niti vplivu pandemije koronavirusa na podjetništvo in celotno gospodarstvo. Ministrica Jaklitscheva je tako opozorila tudi na problem zapiranja mej. »Nihče si ne želi zaprtih meja. Potrebujemo odprte meje, še posebej če hočemo v prihodnje še nadgraditi in utrditi čezmejno gospodarsko sodelovanje, ki je bistveno ne le za prosperiteto obmejnih območij in za naše zamejce, temveč tudi za uspešnost naše države,« je izpostavila.
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh je pohvalil vladne ukrepe za spopadanje s posledicami pandemije koronavirusa. »Vlada je z ukrepi pripomogla, da imajo tudi najbolj kritična podjetja danes še vedno glavo nad vodo. Najboljši ukrep je bil čakanje na delo, nato subvencioniranje skrajšanega delovnega časa.« Hitre ukrepe slovenske vlade za blaženje posledic korona krize je pohvalil tudi Benjamin Wakounig, predsednik Slovenske gospodarske zveze iz Celovca. Slovenija je namreč hitreje razdelila denar podjetjem kot Avstrija, čeprav je morda vtis v javnosti ravno nasproten, je razložil.