S helikopterjem v gore po poškodovane, onemogle ...
Pretresla nas je novica, da Emila Herleca - Milča ni več med nami. Težko je verjeti, da je kleni, skoraj devetdesetletni prijatelj in reševalski tovariš preminil pri gledanju televizije. Poznali smo ga kot živahnega, radoživega reševalca, polnega življenjske sile in humorja. Z njim nas je včasih spravljal v zadrego v tolikšni meri, da nismo vedeli, kaj je res in kaj šala.
Za gore se je navdušil že v mladih letih, ko je očeta spremljal v svet strmali, prepadov in vršacev, svoje navdušenje pa prenesel na mlajše brate. Morda je njegovi zgodnji aktivnosti pri reševanju v gorah botrovala izguba najstarejšega brata v alpinistični nesreči.
Poklicno pot je začel kot gozdarski tehnik in jo nadaljeval kot poklicni tajnik pri Planinskem društvu (PD) Kranj, s čimer je ostal v stiku z gorami, alpinizmom in gorskim reševanjem. Njegovo delo v PD Kranj je pustilo globoke sledi, prav tako kot tudi njegovo vodenje kranjskih gorskih reševalcev in delo v Komisiji za gorsko reševanje pri Planinski zvezi Slovenije.
Že globoko v upokojenskih letih je sprejel izziv za sodelovanje pri pisanju knjige o letalskem gorskem reševanju v Sloveniji z naslovom »50 let reševanja s pomočjo helikopterja v slovenskih gorah 1968–2018«, ki jo je s soavtorjem Vasjo Žemvo izdal leta 2018. V omenjeni knjigi je v uvodu Milč predstavljen z naslednjimi besedami:
»Emil Herlec - Milč, roj. 1931; alpinist, gorski vodnik, gorski reševalec in reševalec letalec, gozdarski tehnik po poklicu. Leta 1947 med ustanovitelji postaje GRS Kranj, katere načelnik je bil potem s presledki 30 let. Leta 1948 se v GRS Kranj vključijo njegovi trije bratje: Roman, Janez in Ferdo. Dvajset let poklicni tajnik PD Kranj. Kot načelnik postaje GRS Kranj je bil v tridesetih letih skoraj v vseh akcijah. Vodil jih je ali v njih sodeloval kot gorski reševalec več kot 500-krat. V večini njih kot reševalec letalec. Skupaj s pilotom Andrejem Andolškom in mehanikom Emilom Stepančičem leta 1968 prične s helikopterskim reševanjem v gorah v Sloveniji in tedanji skupni državi Jugoslaviji. Sodeloval je pri izboru in nabavi osmih helikopterjev za slovensko milico oziroma LEM (letalsko enoto milice). Dolga leta načelnik podkomisije za letalsko reševanje GRS Slovenije. Izkušnje v letalskem reševanju si je nabiral v Avstriji, Italiji, Franciji in Švici. V reševanju v gorah je aktivno sodeloval preko 45 let. Dobitnik več državnih odlikovanj, priznanj PZS, GRS in GRZS ter priznanja občine Kranj za leto 2007.«
Milč, ne bomo te pozabili! Hvala za tvoj doprinos h gorskemu reševanju!