S helikopterjem v gore po poškodovane, onemogle ...
Ljubljana – Državni zbor je v torek pozno zvečer sprejel sedmi protikoronski zakon (PKP7), ki prinaša ukrepe za omilitev posledic drugega vala epidemije covida-19 v vrednosti 550 milijonov evrov. Zakonski sveženj vsebuje ukrepe za večjo socialno varnost in omilitev posledic na področju gospodarstva, je ob njegovi predstavitvi dejal minister za finance Andrej Šircelj.
Poleg podaljšanja nekaterih že znanih ukrepov iz prejšnjih protikoronskih zakonov PKP7 med drugim zagotavlja tudi solidarnostne dodatke za najbolj ranljive skupine prebivalstva, kot so upokojenci, študenti in družine, pa tudi možnost delodajalcem, da zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev (praviloma v starosti šestdeset let in s štiridesetimi leti delovne dobe), odpovedo delovno razmerje brez navedbe razloga. Na predlog SMC-ja je državni zbor sklenil tudi, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona Slovenski tiskovni agenciji izplačajo zaostale obveznosti za opravljanje javne službe v letu 2020, financiranje iz državnega proračuna pa zagotovi tudi v letu 2021. Na drugi strani pa poslanci niso soglašali, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19, kar sta SDS in NSi predlagala zaradi primera RTC Krvavec, kjer prejšnji teden niso upoštevali prepovedi obratovanja smučišč. Poslanci so iz zakona črtali tudi določilo, da bi bile lahko trgovine izjemoma odprte v nedeljo, 3. januarja. Potrjeni PKP7 tudi ne predvideva ukinitve sklada za razvoj nevladnih organizacij, v katerega se stekajo neporabljena sredstva, ki jih lahko zavezanci za dohodnino namenijo nevladnim organizacijam, se pa delež, ki ga je mogoče nameniti za donacije, zvišuje na odstotek od obračunane dohodnine zavezanca.
PKP7 vsebuje veliko ukrepov za ublažitev socialne stiske najranljivejših skupin prebivalcev. Upokojenci s pokojninami do 714 evrov bodo s pokojnino za december vnovič prejeli solidarnostni dodatek v višini od 130 do 300 evrov. Zaposleni s plačami, nižjimi od dvakratnika minimalne plače, bodo s plačo za december prejeli 200 evrov dodatka. Študentom in kmetom z nizkimi dohodki, ki so starejši od 65 let, bo država namenila po 150 evrov dodatka. Prejemnikom otroškega dodatka pripada po 50 evrov na otroka, tisti, ki ne prejemajo otroškega dodatka, pa morajo prej podati še vlogo na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Družine s tremi otroki bodo prejele 100 evrov, družine s štirimi ali več otroki pa 200 evrov. Za vsakega novorojenega otroka bo država še leto dni po koncu epidemije plačala 500 evrov izredne pomoči, določba pa velja za otroke, rojene od 1. januarja 2020 naprej. Za 100 evrov bo v času epidemije višji tudi dodatek za nego otroka.
Verskim uslužbencem je zagotovljen mesečni temeljni dohodek v višini 700 evrov za obdobje oktober–december 2020, država jim bo poravnala tudi socialne prispevke. Za zaposlene v bolnišnicah in domovih za starejše se bodo urne postavke zvišale za 30 odstotkov, tistim, ki delajo v posebno rizičnih pogojih, tudi v okviru javnih del, pa se bo urna postavka povečala za 65 odstotkov. Poleg tega bodo medicinski pripomočki, ki so potrebni v boju proti covidu-19, še do konca leta 2022 oproščeni plačila DDV.
Podaljšuje se možnost odloga plačila obveznosti iz kreditnih pogodb tako za fizične kot pravne osebe (vlogo na banko je treba podati do 26. februarja 2021), znesek za delno kritje fiksnih stroškov podjetij z upadom prihodkov nad 70 odstotkov pa se z zdajšnjih tisoč evrov zvišuje na dva tisoč evrov na zaposlenega. Povečuje se tudi obseg sredstev za zagotavljanje likvidnosti gospodarstva. Država bo podjetjem financirala nakupe antigenskih hitrih testov na virus sars-cov-2 v gospodarstvu, v koronski krizi najbolj prizadeta podjetja pa bodo lahko tudi koristila posebna posojila SID banke in Slovenskega podjetniškega sklada z državnim jamstvom. Po novem delodajalcem pri uveljavljanju subvencioniranja čakanja na delo ne bo več treba dokazovati, da imajo poravnane vse dajatve.
Tistim, ki v času epidemije izgubijo zaposlitev, je zagotovljeno denarno nadomestilo plače v višini dobrih 513 evrov. Podaljšuje se tudi pomoč izvajalcem cestnega prevoza potnikov, nov je ukrep denarne pomoči prostovoljnim gasilskim društvom v višini od 2000 do 4500 evrov, še dodatnih tisoč evrov pa bodo prejele osrednje gasilske enote v občini.