Gorenjski glas / Foto: Gg

Vabijo k telovadbi po spletu

Kranjska skupina Šole zdravja Prešernov gaj, ki od razglasitve epidemije telovadi na spletni aplikaciji Zoom, k takšnemu druženju vabi tudi druge udeležence.

Telovadba društva Šola zdravja, ki ima veliko privržencev tudi na Gorenjskem, v Kranju pa deluje deset skupin, od lanskega novembra namesto na prostem spet poteka na računalniških zaslonih.

Kranj – Okoli 4900 članov društva Šola zdravja v Sloveniji, ki po načelu 1000 gibov dr. Nikolaya Grishina v običajnih razmerah vsako jutro od ponedeljka do sobote telovadijo na prostem, že težko čaka, kdaj se bodo lahko spet lahko vrnili na igrišča, v parke in na zelenice. »Vendar naj vedo, da smo tudi v spremenjenih razmerah še vedno tukaj in jih vabimo, da se nam pridružijo na spletni platformi Zoom. Gibanja na prostem ta način ne more povsem nadomestiti, nas pa vseeno ohranja gibčne,« pravi Metka Štok, voditeljica telovadnih skupin v Kranju. Kranjska skupina Prešernov gaj je bila lani pomladi tudi prva, ki se je ob prvem valu epidemije covida-19 z jutranjo telovadbo preselila na splet, nato so ji sledile še druge skupine v Sloveniji. Srečanja na Zoomu snemajo, tako da so posnetki dosegljivi tudi na Youtubu, možnost ogleda Šole zdravja je sicer zdaj že kar dobro razširjena.

»V letu 2020 smo od 366 dni, od tega je bilo 57 nedelj in osem praznikov (telovadimo namreč vsak dan, razen nedelj in praznikov), 202 dneva telovadili zunaj, 71 dni po Zoomu, manjka nam 33 dni, ko je bila popolna zapora in preden smo našli način za spletno druženje. Po sprostitvi omejitev smo se od maja do ponovne zapore ob koncu oktobra spet dobivali pri telovadbi zunaj, 3. novembra pa smo se znova srečali na spletu,« pripoveduje Metka Štok. V Kranju pa poleg skupine Prešernov gaj vsakodnevno delujejo še druge skupine: Žabnica (na košarkarskem igrišču), Planina (v športnem parku), Čirče (na balinišču), Stražišče (pri osnovni šoli), Šorlijevo naselje (na otroškem igrišču nasproti Mercatorja), Mlaka in Kokrica (na parkirišču pri dežmanu) in Predoslje in Britof (v parku pri župnišču), enkrat in dvakrat na teden pa tudi dve posebni skupini, v VDC Kranj in na Mestni občini Kranj. Telovadcev, ki jih prepoznamo po oranžnih majicah, je že okoli dvesto. Njihova povprečna starost je 69 let, najstarejša udeleženka ima 87 let. Kot pravi Metka Štok, je tovrstna telovadba primerna za vse starosti, tako se lahko pridružijo tudi mlajši, saj je pri vsaki starosti pomembno vzdrževati gibljivost. Pomembni pa so tudi socialni stiki, dodaja sogovornica in ponovno povabi, da se zdajšnjim udeležencem, ki se na Zoomu srečujejo vsako jutro ob osmi uri, pridružijo še drugi. Do takrat, ko bodo razmere spet dopuščale telovadbo na prostem.

×