V Kranju so včeraj cepili okrog štiristo starejših od osemdeset let, med njimi je bil tudi gospod Franc, ki je povedal, da ni okleval in se je takoj prijavil na cepljenje. / Foto: Gorazd Kavčič / Foto:

Na vrsti za cepljenje starejši od osemdeset let

Včeraj in danes tudi po gorenjskih zdravstvenih domovih poteka cepljenje proti covidu-19, na vrsti so še vedno občani, starejši od osemdeset let. Marca bodo sledili starejši od petinsedemdeset let.

Na NIJZ ocenjujejo, da bodo do konca meseca cepili vse starejše od osemdeset let, ki so se prijavili na cepljenje. Naslednja prednostna skupina bodo starejši od 75 let, ki jih bodo predvidoma začeli cepiti marca. Kdaj naj bi začeli cepiti splošno populacijo, še ni znano, saj bo to odvisno od zanimanja prednostnih skupin in od števila odmerkov cepiva, ki jih bomo v državi prejeli.

Kranj – Na Gorenjskem včeraj in danes nadaljujejo cepljenje proti covidu-19, in sicer starejših od osemdeset let. Kot je povedal direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik, so v pošiljki, ki so jo prejeli v sredo, vsa tri cepiva, in sicer Pfizer, Moderna in AstraZeneca. Cepivo Pfizer (skupaj okrog 1200 odmerkov) so prejele vse cepilne enote oziroma zdravstveni domovi na Bledu, v Bohinju, Radovljici, Tržiču, na Jesenicah, v Kranju in Škofji Loki. V Zdravstvenem domu Kranj so dodatno prejeli še tristo odmerkov cepiva Moderna. Z omenjenima vrstama cepiv bodo cepili starejše od osemdeset let, ki so se prijavili na cepljenje.

Na Institutu Jožef Stefan zaradi cepljenja rizične populacije pričakujejo zmanjšano obremenitev bolnišničnih kapacitet in tudi manjše število smrti. Dnevno število pozitivnih oseb, starejših od 65 let, že upada, in sicer tako v domovih starejših občanov kot tudi zunaj njih. Samo v ponedeljek denimo v domovih za starejše niso zabeležili nobene nove okužbe.

Gorenjska je prejela tudi štiristo odmerkov novega cepiva AstraZenece, od tega so jih tristo dobili v Kranju in sto v Škofji Loki. V skladu s priporočili z njim cepijo zdravstvene delavce, varovance in zaposlene v socialnovarstvenih zavodih in drugih ustanovah. Cepivo se namreč po odločitvi strokovnjakov v Sloveniji priporoča za osebe, mlajše od 65 let. Ker je cepivo bolj stabilno in omogoča transport pripravljenega cepiva do mesta cepljenja, bodo z njim cepili tudi nepokretne oziroma slabo pokretne osebe na domu.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne je pojasnila, da še kar nekaj prebivalcev, starejših od osemdeset let, čaka na cepljenje, saj število odmerkov doslej ni zadostovalo za vse, ki bi se želeli cepiti. Tako se nadaljuje cepljenje v tej starostni skupini.

Cepljenje v Kranju ob četrtkih

V Kranju so včeraj nadaljevali cepljenje proti covidu-19 starejših od osemdeset let in v avli mestne občine cepili okoli štiristo ljudi. Ker podatki o številu odmerkov cepiva po področjih prihajajo pozno, je tudi obveščanje občanov pozno. V Zdravstvenem domu Kranj zato priporočajo, da so vsi starejši, ki so izrazili interes za cepljenje, pripravljeni na možnost cepljenja v enem od prihodnjih četrtkov.

Trenutno je na cepljenje po spletnem obrazcu prijavljenih več kot 11 tisoč občanov. Od teh prijavljenih je bilo skupaj 1900 ljudi starejših od osemdeset let, po včerajšnjem cepljenju jih na prvi odmerek čaka še 950. Na cepljenje se je mogoče prijaviti s spletnim obrazcem, na ta način se postavite v vrsto, pri kateri prednostna merila določata ministrstvo za zdravje in NIJZ. 

Hitro testiranje ob četrtkih zaradi cepljenja v Kranju poteka v stari lekarni v Cerkljah, medtem ko ostale dni poteka med 9. in 12. uro v avli Mestne občine Kranj.

Testiranje šolnikov in trgovcev

V skladu s sklepom vlade se morajo tedensko poleg šolnikov odslej testirati tudi zaposleni v trgovinah in storitvenih dejavnostih. V Škofji Loki so že na praznični ponedeljek organizirali posebno testiranje za trgovce in zaposlene v drugih storitvenih dejavnostih, to je potekalo na lokaciji TIC-a oziroma starega Petrola. V torek je povsod po Gorenjskem potekalo presejalno testiranje zaposlenih v šolah in vrtcih. Še vedno poteka tudi splošno množično testiranje po vseh zdravstvenih domovih, termini so objavljeni na njihovih spletnih straneh. Po oceni na Gorenjskem vsak teden opravijo med 3500 in 4000 testov, po besedah Jožeta Veternika pa jih večino še zmorejo opraviti z lastnimi kadri. »Nekaj v okviru rednega dela, nekaj v okviru nadurnega dela, imamo tudi vključene študente. Zunanji izvajalci testirajo v Bohinjski Bistrici ob koncu tedna. Zagotovo pa je med zaposlenimi prisotna utrujenost in preobremenjenost,« je dejal Veternik.

Ob tem pa je vlada v sredo sklenila, da bodo tudi zaposleni v trgovini in storitvah po novem imeli prednostno obravnavo na testiranjih, tako kot doslej šolniki in zdravstveno osebje.

Dnevni migranti v Avstrijo le s testom

Dnevni migranti, ki hodijo na delo v Avstrijo, se morajo po novem enkrat tedensko testirati. Vsak dan se na delo v Avstrijo vozi od 25.000 do 30.000 delavcev iz Slovenije, veliko tudi z območja Zgornje Gorenjske. Kot je dejal direktor Zdravstvenega doma Jesenice Saša Letonja, pri njih testirajo tudi dnevne migrante, ki delajo v Avstriji, povečan obisk so imeli ob koncu tedna, testiranje zanje pa je plačljivo. V jeseniškem zdravstvenem domu sicer množično testiranje opravljajo vse dni v tednu v prostorih zdravstvenega doma, ob tem pa še z mobilnimi ekipami. Testiranje učiteljev in zaposlenih v trgovini so opravili s skrajnimi napori in ob sodelovanju zaposlenih izven rednega delovnega časa; samo v torek so odvzeli kar sedemsto brisov. Hitrih antigenskih testov imajo za zdaj še dovolj.

Stanje na Gorenjskem

In kakšno je trenutno stanje okužb na Gorenjskem? V sredo so po podatkih Covid-19 Sledilnika v Kranju potrdili 33 novih okužb, v Šenčurju in Radovljici po štirinajst, v Tržiču dvanajst, v Škofji Loki osem, na Jesenicah pet ...

×