Lojze Kalinšek je predstavljal tehniki monotipije in slikanja na kamen s pozlato. / Foto: Igor Kavčič / Foto:

Umetniki pri delu

V Likovnem društvu Kranj so pripravili akcijo Odprti atelje. Svoje delo bodo predstavili Lojze Kalinšek, Andreja Eržen, Klavdij Tutta in Martina Marenčič.

Kot prvi izmed zapisanih v podnaslovu je v svojem ustvarjalnem elementu pred publiko v Mali galeriji Likovnega društva Kranj stopil slikar in likovni pedagog Lojze Kalinšek s Spodnjega Brnika, sicer pa dolgoletni učitelj likovnega pouka na mengeški osnovni šoli ter mentor in umetniški vodja lokalnih likovnih društev.

V galeriji je predstavil več kot dvajset slik iz različnih ustvarjalnih obdobij, dodal pa je tudi šest slikarskih upodobitev na kamnu. Obiskovalci so ob tem imeli priložnost spoznati tudi različne slikarjeve ustvarjalne prakse, saj je prostor v manjšem delu spremeni v delovni atelje. »Menil sem, da bo za obiskovalce galerije najbolj zanimivo, da predstavim dve likovni tehniki, ki jih sam pogosto uporabljam. To sta monotipija in slikanje na kamen s pozlato,« je povedal Lojze Kalinšek, ki je predstavil predvsem novejša dela iz zadnjih treh let. Po večini gre za dela, ki so nastala na različnih likovnih kolonijah doma in v tujini. Med slikami na steni so bile tudi nekatere še nedokončane, predvsem zato, da je avtor lahko predstavil proces dela.

»Barvo nanesem na plastično folijo in jo potem odtisnem na platno. Tako nastane podlaga, na katero potem naslikam različne motive,« ob delu hkrati razlaga umetnik. Osrednje figure v njegovih delih so podobe antičnih junakov in boginj. »Antične zgodbe so na neki način kot današnje televizijske nadaljevanke. Kup spletk, prešuštev, lumparij, srečnih in nesrečnih zgodb,« v dobrem razpoloženju pove Kalinšek, ki v zadnjem desetletju posega tudi po slikanju na kamen. Pred leti so ga na koloniji v Romuniji navdušile ikone, kjer poleg motiva vizualno moč dodaja tudi zlato.

Nad njegovimi figurami, največkrat gre za akt, na kamnu z dodano pozlato so ljudje zelo navdušeni in redkokatera dlje ostane v domačem ateljeju. V tokratni atelje je prinesel nekaj odrezkov kamnitih plošč (največkrat sta to granit in marmor), na katere nanaša pozlato. Pove, da so ga pri tem obiskovalci z veliko pozornostjo opazovali pri delu.

»Tak način predstavljanja umetnika javnosti je zelo zanimiv. Če je galerija sredi mesta, kot naša Mala galerija, je to odlična priložnost, da se pokažeš širši javnosti,« je še povedal Lojze Kalinšek in napovedal svojo naslednico slikarko Andrejo Eržen, ki v odprtem ateljeju gostuje te dni.

×