Na drugi strani, Slovenska fotoreportaža, ob razstavi izšle štiri knjige, Galerija Jakopič, MGML, Ljubljana, 2021, 236 strani / Foto:

Na drugi strani

»'Na drugi strani' je rezultat interdisciplinarnega pogleda na reportažno fotografijo skozi perspektive komunikologije, umetnostne zgodovine in fotografske teorije. Četudi ponuja pregled različnih vrst reportažne fotografije in načinov njihove umestitve v tiskane in kasneje elektronske medije, se razstava zavestno zamejuje na podrobnejšo obravnavo izrazno najbolj dovršene vrste reportažne fotografije – fotoreportaže. /…/ 'Na drugi strani' izhaja iz razumevanja dela fotoreporterjev, in ne zgolj iz predstavitve rezultatov njihovega dela, interpretiranih skozi akademske ali muzealske oči. Fotoreporterji so, tako po lastnih pričevanjih kot po ugotovitvah iz literature, s svojim delom bolj ali manj vedno 'na drugi strani'. Dober fotoreporter je tisti, ki je na drugi strani objektiva v primerjavi s svojim subjektom; je tisti, ki poskuša z lastnim videnjem situacije predstaviti drugo, vizualno plat zgodbe, saj ne želi biti zgolj ilustrator novinarskega besedila. V družbenem smislu predstavlja s svojimi fotografijami drugo, morda dotlej nevideno ali neznano plat določenega dogajanja. Pri svojem vsakdanjem delu se znotraj uredniške politike pogosto počuti postavljenega na drugo stran, na nasprotni breg interesov, ki to politiko usmerjajo. Pripovedna moč vizualne podobe je v primerjavi z besedilno pogosto zapostavljena, komercialne vsebine dobijo prednost pred tistimi, ki sporočajo po fotoreporterjevi presoji družbeno pomembne vsebine. V slovenskem jeziku imamo pri naslovu projekta srečo tudi s tem, da lahko razmišljamo, kolikokrat je močna fotografija izrinjena s prve strani časopisa, potisnjena na drugo stran, z vidika pomembnosti v drugi plan …«

Gornji odlomek je iz spletne predstavitve velike razstave o slovenski fotoreportaži z naslovom Na drugi strani. Odprli so jo 19. januarja 2021 v Galeriji Jakopič v Ljubljani, Slovenska cesta 9. Sam sem se v galerijo zatekel z deževne majske ulice in počutil sem se, kot da sem zašel v svojo osebno zgodovino. Že od otroških let sem zaljubljen v časopisni svet in na tej razstavi sem ga po svoje podoživel. Razstavo so pripravili v MGML (Muzej in galerije mesta Ljubljane) v sodelovanju s Centrom za raziskovanje družbenega komuniciranja na FDV. Sodelovala je velika avtorska ekipa priznanih imen. Ob razstavi so izšle tudi štiri knjige z naslovi: Uvod, Identiteta, Moč in Vsakdanje. Razstava je odprta samo še do 19. junija in si jo velja ogledati.

×