Za najmanj teden dni se podaljšujejo tudi pogoji izvajanja javnega potniškega prometa. / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv Gorenjskega glasa / Foto:

Brez večjih sprememb pri ukrepih

Kljub izpolnjenim pogojem za prehod v zeleno fazo je vlada veljavnost večine protikoronskih ukrepov podaljšala še za teden dni. Do konca junija je podaljšano subvencioniranje čakanja na delo.

Brdo pri Kranju – Sedemdnevno povprečje okužb s koronavirusom je včeraj padlo po tristo. Vlada na včerajšnji seji na Brdu pri Kranju kljub izpolnjenim pogojem za prehod v zeleno fazo še ni sprostila vseh ukrepov za zajezitev epidemije in veljavnost večine ukrepov podaljšala do 6. junija. »Glede na to, da je epidemija še vedno razglašena, bi bilo malce nelogično, da bi vse ukrepe v državi sprostili,« je za STA povedala vodja strokovne svetovalne skupine za covid-19 doc. dr. Mateja Logar. Predsednik vlade je že v državnem zboru dejal, da je glede na število precepljenih ter prebolevnikov in trenutno epidemiološko stanje v državi možno pričakovati, da je razglasitev epidemije do sredine junija zadnja in bo lahko država prešla v prehodno obdobje, ko bo večina ukrepov odpravljena.

Vlada je še za teden dni podaljšala ukrepe v odlokih, ki so sprejeti na podlagi Zakona o nalezljivih boleznih. Gre za že znane omejitve in pogoje ponujanja kulturnih storitev, kolektivno uresničevanje verske svobode, zbiranje ljudi, izvajanje javnega potniškega prometa, ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil ter obvezno namestitev razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah.

Kongresna dejavnost pod drugačnimi pogoji

Od ponedeljka, 31. maja, bo izvajanje kongresne dejavnosti dovoljeno pod nekoliko drugačnimi pogoji. Zaposleni bodo morali izpolnjevati pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani), število oseb v zaprtih javnih prostorih oziroma na odprtih površinah s fiksnimi sedišči pa bo omejena na polovično zasedenost zmogljivosti sedišč. Pri tem bo moralo biti med osebami eno sedišče prosto. Na odprtih površinah mora biti med postavljenimi sedišči najmanj en meter razdalje.

Medosebna razdalja med osebami, ki niso na sediščih, mora biti najmanj 1,5 metra, poleg tega pa se pri izvajanju kongresne dejavnosti v notranjih prostorih tudi za potrošnike določa izpolnjevanje pogoja PCT.

Osebe iz istega gospodinjstva bodo v vsakem primeru lahko sedele skupaj.

Spremembe pri prehajanju meja

Vlada je k pogojem vstopa v Slovenijo dodala temno rdeči in rdeči seznam, priznavajo se tudi negativni testi in dokazila o preboleli bolezni iz Srbije. Med izjemami, ki lahko vstopijo v Slovenijo brez napotitve v karanteno in brez negativnega testa, so tudi otroci do 15 leta, ki potujejo v organizirani skupini v spremstvu vzgojitelja, učitelja ali skrbnika. Odlok začne veljati 30. maja in velja do vključno 6. junija.

Na temno rdečem seznamu so države oziroma posamezne administrativne enote v državah, kjer je stopnja skupno prijavljenih primerov okužbe s koronavirusom v 14-dnevnem obdobju petsto ali več na sto tisoč prebivalcev ali obstaja povečana pojavnost nevarnejših različic virusa ali pa za območja ni na voljo dovolj informacij za oceno tveganja na okužbo. Na aktualnem temno rdečem seznamu sta med drugimi administrativna enota Severna Hrvaška (Sjeverna Hrvatska) na Hrvaškem in administrativna enota Ile-de-France v Franciji.

Na rdečem seznamu so države oziroma posamezne administrativne enote v državah, kjer je stopnja skupno prijavljenih primerov okužbe v 14-dnevnem obdobju višja od 150 in nižja od petsto na sto tisoč prebivalcev, stopnja pozitivnih izvidov testov na prisotnost virusa pa je štiriodstotna ali višja.

Ukrep čakanja na delo podaljšan še za en mesec

Trenutne epidemiološke razmere, stanje na trgu dela, ki je vezano na okrevanje gospodarstva (in ki je kljub odpravi nekaterih omejitvenih ukrepov na področju gospodarstva še vedno nezadovoljivo) ter pozitivni odzivi delodajalcev nakazujejo na to, da je ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo še vedno potreben, zato je vlada sprejela njegovo podaljšanje do 30. junija.

Predvidene finančne posledice podaljšanja ukrepa delnega povračila nadomestila plače za čas začasnega čakanja na delo za junij so ocenjene na 28 milijonov evrov (ob predpostavki, da bo v juniju v ukrep vključenih štirideset tisoč delavcev in da država delodajalcu nameni v povprečju sedemsto evrov na zaposlenega delavca, ki je na začasnem čakanju na delo).

Delodajalci so v okviru osmega protikoronskega zakona, ki se izvaja od 5. februarja do vključno 3. maja, za koriščenje ukrepa začasnega čakanja na delo na zavod oddali 27.860 vlog za nekaj več kot 93.540 zaposlenih. Po vseh protikoronskih zakonih je zavod do vključno 20. maja za ukrep povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo delodajalcem izplačal 533,1 milijona evrov, in sicer 31.605 delodajalcem za 214.128 zaposlenih (ena oseba oziroma en delodajalec je štet enkrat).

×