Direktor podjetja Riko Janez Škrabec, župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec in direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon / Foto:

Začeli so se priklopi na novo kanalizacijo

Medtem ko v Britofu že potekajo priklopi na novo kanalizacijsko omrežje, pa naj bi se letos jeseni in drugo leto spomladi priklopi začeli tudi v Predosljah, Orehovljah in na Mlaki. Povprečna cena priključka za gospodinjstvo okoli 1600 evrov.

Kranj – Konec maja so se zaključila dela pri dobrih 18 milijonov vrednem projektu Gorki 2, njihov namen pa je bil, doseči čim večjo priključenost na enoten kanalizacijski sistem, ki se zaključuje v centralni čistilni napravi Kranj. Cilj projekta je bil opremiti območja Britofa, Orehovelj, Predoselj in Mlake pri Kranju z odvajanjem in čiščenjem odpadnih voda.

»Okoli 2.664 prebivalcev oziroma 810 gospodinjstev je dobilo več kot 17 kilometrov novega kanalizacijskega omrežja, pet črpališč odpadne vode, več kot 15 kilometrov obnovljenega vodovoda, 13,5 kilometra obnovljene in dograjene meteorne kanalizacije in skoraj šest kilometrov javne razsvetljave. Izvedli smo še nekaj drugih izboljšav: v Britofu smo zgradili povezovalni pločnik, v Predosljah dva večja oporna zidova ob potoku Belca, na Mlaki pa izvedli cevenje ulic,« je ob zaključku projekta poudaril kranjski župan Matjaž Rakovec in pojasnil, da trenutno poteka pregled izvedenih del in odpravljanje morebitnih pomanjkljivosti.

Prav tako že poteka priklapljanje objektov na novo kanalizacijsko omrežje. »V Britofu se bo priklopilo 290 objektov, od tega je devetdeset že priklopljenih. Tam smo zagnali tudi že dve črpališči od skupno petih. V Predosljah in Orehovljah, kjer je 342 objektov, pa se bodo na javno kanalizacijo najverjetneje začeli priklapljati v poznem jesenskem in spomladanskem času naslednje leto, na Mlaki, kjer se bo priklopilo predvidoma 176 objektov, pa bodo krajani obvestila o obveznem priklopu in informativni odmeri komunalnega prispevka prejeli predvidoma v kratkem, nato pa bo sledilo postopno priklapljanje. »Načeloma je obveznost, da se morajo priklopiti v roku šestih mesecev, ko imajo to možnost, sicer ima podlago za ukrepanje občinska inšpekcija,« je pojasnil direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon.

»Poleg vseh omenjenih pridobitev projekta Gorki 2 je Komunala Kranj praktično za vseh osemsto objektov obnovila tudi hišne priključke. Če je bila vrednost investicije dobrih 18 milijonov evrov, smo mi dodali še dober milijon evrov. To financiramo iz omrežnin, ki jih plačujejo občani,« je še povedal Berčon in dodal, da so v okviru projekta Pametna Mlaka 485 objektov opremili z najsodobnejšimi števci za daljinsko odčitavanje in skupaj z Iskraemecom vzpostavili dve bazni postaji.

»Vsak zaključek projekta je hkrati popotnica novim. Čakajo nas Čirče pa še nekateri drugi deli Kranja,« je še dodal direktor Berčon in pojasnil, da je povprečna cena priključka za gospodinjstvo okoli 1600 evrov.

»Za piko na i temu okoljskemu projektu, s katerim utrjujemo svojo zavezanost zelenemu oziroma trajnostnemu, bomo v vseh krajevnih skupnostih, kjer je potekal Gorki 2, simbolično posadili drevo,« je tudi povedal župan Rakovec in se za uspešno sodelovanje zahvalil Komunali Kranj, podjetjema Riko in Pirc gradnje ter tudi vsem krajankam in krajanom Britofa, Orehovelj, Predoselj in Mlake za potrpežljivost in razumevanje v času gradnje.

»Prepričan sem, da bo z vsemi novimi pridobitvami življenje v Kranju postalo kvalitetnejše in bolj zdravo,« je v imenu izvajalcev poudaril direktor podjetja Riko Janez Škrabec.

×