Krave na paši v Sokolskem domu
Na predvečer letošnjega jubilejnega slovenskega praznika dan državnosti je bila dvorana kulturnega doma v Ločah (Latschach) ob Baškem jezeru na Koroškem polna. Mohorjeva iz Celovca je predstavila v pravljico prelito zgodbo o nastanku ene od najbolj znanih in najbolj v srce segajočih koroških slovenskih pesmi Nmav čriez izaro. Zložil jo je duhovnik in kulturnik Franc Treiber (1809–1878), rojen v Bačah pri Baškem jezeru. Bil je župnik v Šentjakobu v Rožu, kjer je ustanovil tudi pevski zbor. Bil je zborovodja in izvrsten pevec s čutom za mehko ljudsko melodijo, kakršna je tudi njegova najbolj znana Nmav čriez izaro. Nanj spominja plošča na župnijski cerkvi v Ločah.
Pravljico, ki temelji na zgodovinskih dejstvih in je s tega vidika tudi poučna, je napisal novinar, televizijski in radijski voditelj ter pisatelj Niko Kupper, ilustriral jo je David Kassel in je izšla v okviru projekta Smart Tourist, v katerem sodeluje tudi Gorenjski glas. O nastanku pesmi, ki jo imajo za svojo Slovenci ne glede, kje živijo, in jih spominja na rojstno hišo, domovino in dom, in o sami pravljici so govorili urednik Mohorjeve Adrian Kert in predsednik slovenskega kulturnega društva iz Loč Simon Triessnig, ki sta dala idejo za pravljično zgodbo o nastanku pesmi, in njen avtor Niko Kupper. Pravljica ni bila predstavljena samo z besedo. Znani koroški skladatelj, pedagog in zborovodja je himnično pesem Slovencev na Koroškem priredil za otroški in mladinski zbor. V Ločah so jo pod njegovim vodstvom prvič zapele Ana in Lena Triessnig, Elena Nuck in Nicola Oswalder.
V Ljubljani so na prvi julijski dan Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (JSKD) podelil priznanja za izjemne dosežke v ljubiteljski kulturi. Med srebrnimi nagrajenci sta tudi koroška Slovenca, zakonca Rosina Katz Logar in Lenart Katz, duši kulturnega dogajanja v Žvabeku v občini Suha (Neuhaus) v Podjuni in širše. Lenart je tudi dolgoletni pevec Okteta Suha.