Kroparski glasbeni abonma s Slovenskim godalnim sekstetom obeta pet vrhunskih glasbenih doživetij. / Foto: arhiv Slovenskega godalnega seksteta / Foto:

Kropa ima glasbeni abonma

S prvim koncertom Slovenskega godalnega seksteta se je včeraj zvečer začel Kroparski glasbeni abonma, v okviru katerega se bodo do decembra zvrstili še štirje koncerti.

Kropa – Odlični glasbeniki Slovenskega godalnega seksteta so včeraj zvečer z glasbo P. I. Čajkovskega, M. Brucha, P. Sarasateja in G. Fauréja v dvorani Kulturnega doma v Kropi navdušili prvo publiko Kroparskega glasbenega abonmaja. Gre za prvi dogodek iz cikla petih koncertnih večerov, ki jih bo sekstet nanizal v okviru abonmaja. Ta sledi bogati glasbeni tradiciji Krope, ki kar kliče k poustvarjanju in predstavitvi različnih instrumentalnih in vokalnih zasedb.

Cikel petih koncertov je bil zasnovan na pobudo Slovenskega godalnega seksteta, katerega član je tudi violist Nejc Mikolič, umetniški vodja abonmaja, katerega organizacijske niti povezuje Anže Habjan. V prvi sezoni koncertnega abonmaja se bodo ob sekstetu na posameznih koncertih predstavili tudi v mednarodnem prostoru uveljavljeni operni pevci, program pa bo preplet vokalnih mojstrovin opernih del in samospevov tujih in domačih skladateljev.

Člani Slovenskega godalnega seksteta violinista Ana Dolžan in Vid Sajovic, violista Nejc Mikolič in Anuša Plesničar ter violončelista Izak Hudnik in Katarina Kozjek so se izobraževali tako doma kot na tujem in se poleg delovanja znotraj polja komorne igre redno udejstvujejo tudi v orkestrski in pedagoški praksi. V tokratnem programu so k sodelovanju povabili uspešne slovenske pevske soliste. Zanimivo je, da bo pevcem običajno klavirsko spremljavo tako v celoti nadomestil godalni sekstet. Na drugem koncertu, ki bo 24. oktobra, bo s sestavom nastopila sopranistka Liza Šparovec, 21. novembra tenorist Klemen Torkar, 12. decembra se bo s sekstetom predstavil basist Tomaž Štular, na petem koncertu 26. decembra pa se bo predstavila še sopranistka Irma Mihelič.

V domeni Slovenskega godalnega seksteta pa ni samo kvalitetna poustvarjalna praksa, temveč tudi poudarjena izobraževalna komponenta, zato so s tem namenom pripravili tudi predkoncertne pogovore s solisti in vsebinsko obrazložitev programa posameznega koncerta. Pogovore in razlago konteksta posameznega koncerta bodo vodili slovenistka in novinarka Suzana Adžić, violončelist in filozof Izak Hudnik ter Anuša Plesničar, violistka in študentka doktorskega študija muzikologije.

V sodelovanju z Muzeji radovljiške občine bodo pripravili tudi spremljevalni del abonmaja, ki bo z dvema muzejskima večeroma posvečen raziskovanju glasbene dediščine Krope. Tako bo 10. decembra v Baročni dvorani Radovljiške graščine potekal muzejski večer Glasbena dediščina Krope, teden dni kasneje, 17. decembra, pa v mali dvorani Kulturnega doma v Kropi še večer z naslovom Koledniške pesmi Krope in Kamne Gorice. Podrobnejši program je dostopen na spletni strani kultura-kropa.si, kjer so tudi vse informacije o nakupu abonmajev in vstopnic za posamezni koncert.

×