Krave na paši v Sokolskem domu
Ljubljana – Ministrstvo za zdravje pripravlja spremembe uredb, da bodo prebolevniki, cepljeni ali testirani (PCT) v prihodnje imeli čim manj ovir v javnem življenju oz. pri uporabi storitev, je dejal predsednik vlade Janez Janša. Predvidoma od sredine avgusta hitro testiranje ne bo več brezplačno, je še napovedal in izpostavil odgovornost vsakega posameznika.
Premier je na včerajšnji novinarsko konferenci povedal, da je vlada tudi včeraj obravnavala epidemiološko situacijo v državi, grožnje, ki jih prinašajo nove koronavirusne različice in tudi precepljenost prebivalstva.
Po njihovem mnenju je sedaj, ko imamo na voljo dovolj cepiva proti covidu-19, ko lahko ljudje izbirajo, odgovornost na vsakemu posamezniku, da zaščiti sebe in svoje bližnje, hkrati pa tudi omogoči odprtost javnega življenja.
Menijo, da imamo »na voljo dovolj instrumentov, da nam ni treba ponovno zapirati javnega življenja, omejevati gibanja, omejevati določenih gospodarskih dejavnosti in še posebej storitvenih, ki so bile v epidemiji covida-19 najbolj prizadete. In da je treba sedaj združiti moči, da dosežemo čim večjo precepljenost prebivalstva,« je poudaril Janša.
Ob tem je pozval k združitvi moči, da dosežemo čim višjo precepljenost prebivalstva. Prav tako je napovedal predloge sprememb uredb, ki jih bo v zvezi s tem predlagalo ministrstvo za zdravje. Kot je pojasnil, bo Slovenija sledila priporočilom Evropske komisije, da se čim širše uporablja pogoj PCT.
Po njegovih napovedih tako cepljeni, testirani ali prebolevniki ne bodo več imeli nobenih ovir v javnem življenju. Predvidoma od sredine avgusta pa hitro testiranje na okužbo z novim koronavirusom ne bo več brezplačno. Še naprej pa bo brezplačno PCR testiranje in testiranje v okviru zdravstva, je napovedal.
»Za testiranja smo do sedaj porabili 60 milijonov. Ali v času, ko imamo na voljo brezplačno cepljenje, lahko zahtevamo od tistih, ki so cepljeni, da plačujejo teste za tiste, ki se ne odločijo za cepljenje?« se je vprašal. Kot je še dodal, je tudi trend v Evropi tak, da testiranje ni več brezplačno.
V Sloveniji se po besedah predsednika vlade sicer ne nagibajo k temu, da bi uzakonili obvezno cepljenje. Zagotovo pa smo dolžni ravnati tako, da ne bo tisti, ki se obnaša odgovorno, plačeval za tistega, ki se ne, je še poudaril Janša.
Odgovornost posameznika pri obvladovanju epidemije sta danes izpostavila tudi podpredsednika vlade Zdravko Počivalšek in Matej Tonin.
Kot je dejal predsednik SMC in gospodarski minister Počivalšek, bo skrb za zaščito pred okužbo z novim koronavirusom odslej v prvi vrsti odgovornost vsakega posameznika, »saj predvsem odločitve ustavnega sodišča in informacijske pooblaščenke ne dopuščajo obstoja ustreznih mehanizmov za kolektivno skrb za javno zdravje, ki jih predlaga vlada.«
Predsednik NSi in obrambni minister Matej Tonin pa je včeraj ponovil stališče stranke, da je prišel čas, ko moramo pri preprečevanju širjenja okužb odgovornost za zdravje namesto države prevzeti posamezniki, saj je na voljo dovolj cepiva in ga je mogoče celo izbirati.
»Zato bomo pri naših prihodnjih razpravah o tem, kako se spopadati z epidemijo in kakšne ukrepe sprejemati, absolutno na strani tega, da se javno življenje ne zapira dodatno, pač pa da se striktno upošteva pogoj PCT. To je najbolj enostaven način za ohranitev čim bolj normalnega življenja,« je še dodal Tonin.
Janša je pozdravil tudi včerajšnjo izjavo vseh poslanskih skupin v DZ, v kateri so skupno pozvale k cepljenju. »Mislim, da je to velika stvar, da je prišla še v pravem času,« je še ocenil.