Andrej Ciuha je skrbno pripravil izbor slik, s katerimi se bo predstavil na blejski razstavi. / Foto: Igor Kavčič / Foto:

Slike so pesmi in pesmi slike

V nedeljo bodo v Galeriji Stolp na Blejskem gradu odprli razstavo slik Andreja Ciuhe z naslovom Moč slik in besed. Njegove slike so intimne pripovedi o ljudeh, družbi in času, v katerem živimo. Gre za neke vrste sobivanje poezije in likovne umetnosti.

»Včasih naslikam sliko, ne da bi ta imela podporo v pesmi. Takrat k sliki dodam kratek komentar.«

Andrej Ciuha prihaja iz Brezovice, je magister prava in managementa nepremičnin ter diplomirani ekonomist. Skoraj dve desetletji že piše in objavlja pesmi, zadnjih sedem let pa se intenzivneje ukvarja tudi s slikanjem. »Moje pesmi so včasih zelo razmišljujoče, najpogosteje pa kritičen pogled na družbo. Potem me je vodila želja po ustvarjanju lepega in sem pred leti začel še slikati,« o svoji ustvarjalnosti uvodoma pove Andrej Ciuha. Leta 2004 je izdal prvo pesniško zbirko z naslovom Ti si tako lepa, osem let kasneje drugo z naslovom Črni in beli biseri, objavljal je v revijah Apokalipsa in Mentor, doslej pa so bile njegove pesmi trikrat objavljene tudi v oddaji Literarni nokturno na Radiu Slovenija, program Ars.

Likovno se je izobraževal na več likovnih tečajih, ki so jih vodili akademski slikarji in slikarke, med drugimi tudi na tečajih v ljubljanski Narodni galeriji pri mojstrici sodobnega ruskega akvarela Juliji Barmilovi in pri Niku Anikisu Skušku iz klasičnega portreta. V zadnjih dveh letih je tudi nekajkrat samostojno razstavljal.

Enega od navdihov za slikanje sta mu sprva predstavljali tudi omenjeni pesniški zbirki. Kot sam pove, gre za nekakšen dialog med sliko in poezijo. »Moje pesmi so kot romani, v sebi skrivajo zgodbe; in slike so kdaj, lahko bi rekel, nekakšen njihov podaljšek, vidna razlaga pesmi,« pripoveduje sogovornik in dodaja, da ni nujno, da je vedno prva pesem. »Včasih naslikam sliko, ne da bi ta imela podporo v pesmi. Takrat k sliki dodam kratek komentar.« Lahko bi rekli, da gre za sožitje med pesmijo in sliko oziroma med vizualnim in zapisanim.

Nastavlja zrcalo družbi

Umetnostna zgodovinarka Nuša Podgornik je ob Ciuhovih slikah zapisala: »Problematika, ki jo Andrej Ciuha izpostavlja, je vedno aktualna in globalna hkrati ter izhaja iz psihologije in 'pokvarljivosti' človeka; njegove nečimrnosti, razvad, pehanja za dobičkom, kulture obnašanja, etike … Od tod tudi prisotnost živali v njegovih likovnih delih. Te imajo vedno simboličen pomen, saj so njihove lastnosti primerljive s človeškimi in ustrezajo samosvoji avtorjevi ikonografski prepoznavnosti, ki ji je v zadnjem času dodal tudi portret in krajino ter ju, kot je zanj značilno, opremil s pomenom in ponekod tudi s pesmijo.«

Slika v tehniki akrila, barve so dokaj izrazite, a bi avtorju težko pripisali neki določen slog. V tem, kar vidimo na platnu, je pogosto precej simbolizma, ki ga spodbujajo avtorjeva občutenja tako bližnje okolice kot širše družbe in celotnega sveta. Andrej Ciuha vedno znova opozarja na neumnosti, ki se dogajajo v svetu, manipulacije in krivice v družbenih odnosih, dotika se mačehovskega odnosa človeštva do narave in podobno ...

Za razstavo je izbral 16 del, med drugimi bo tudi slika Bleda, ki jo je ustvaril v zahvalo mestu, v katerem bo tokrat razstavljal. Dela Andreja Ciuhe bodo v Galeriji Stolp na Blejskem gradu na ogled do konca avgusta.

×