Ko se na ulici združita delavnica starih fotografskih tehnik Boruta Peterlina in domišljijsko srečanje Prešerna, Puharja in Pajerja. / Foto: Klavdija Žitnik / Foto:

Festival v mestu fotografije

Od srede do sobote je v Kranju potekal prvi Kranj Foto Fest. Z uspehom, kar so potrdile tudi udeležba pomembnih fotografskih imen iz Slovenije in tujine ter kvalitetne razstave in fotografske delavnice.

Kranj – Festival pravzaprav poteka vse do konca meseca, ko bodo na različnih lokacijah po mestu, tako po galerijah kot v izložbah v starem mestnem jedru, še na ogled fotografske razstave. »Pretekli teden smo štiri dni – od srede do sobote – program strnili z več dogodki, odprtji razstav, delavnicami in projekcijami, predvsem zaradi vabljenih gostov iz tujine, ki so tokrat prišli iz Kanade, Nemčije, Belgije, Nizozemske, Brazilije, Italije, Albanije …« po zaključku osrednjega dela festivala poudarja njegova direktorica Petra Puhar. Festival sta zasnovali skupaj z umetniško vodjo Fernando Prado Verčič, brazilsko fotografinjo, ki že vrsto let živi v Kranju, v ekipo pa sta pristopila še strokovna sodelavka Nika Perne in oblikovalec Jernej Kejžar.

Ustvarjalna ekipa si je za vzor postavila podobne festivale po svetu, saj pri nas tovrstnih dogodkov pravzaprav ni, s pohvalami in pozitivnimi ocenami pa so o Kranj Foto Festu v teh dneh razmišljali tako aktivni udeleženci kot obiskovalci. Festival fotografije pravzaprav sodi v Kranj, ob srednjeveški zgodovini in slikovitosti mesta kot takega se vedno znova plemeniti z angažirano ustvarjalnostjo našega časa in z inovativno umetnostjo za prihodnost. Ne nazadnje Kranj s fotografom Janezom Puharjem, ki je leta 1842 izumil edinstven postopek fotografiranja na steklo, velja tudi za pionirsko mesto fotografije.

Hkrati pa je bil festival pripravljen tudi v funkciji raziskovanja kritičnih vprašanj našega časa in predstavljanja različnih perspektiv mladih in uveljavljenih fotografov ter vizualnih umetnikov z vsega sveta. Tudi zato je prva edicija festivala potekala v znamenju odgovorov na vprašanja, ki jih ponuja naslov Izolacija in svoboda. Na razpisano temo je prispelo kar 142 prijav iz 41 držav. Po mnenju strokovne žirije v sestavi Barbara Čeferin, Fernanda Prado Verčič, Moritz Neumüller, Klavdij Sluban in Ciril Jazbec je zmagovalka razpisa postala fotografinja Erjola Zhuka iz Albanije s projektom Oda moji družini. Serije, ki jih je žirija še uvrstila v ožji izbor, so predstavljene na različnih lokacijah v središču mesta. Zmagovalkina razstava, Erjola Zhuka je bila tudi ena osrednjih gostij festivala, je na ogled v Galeriji Janez Puhar v stolpu Škrlovec.

Ostale razstave so na ogled v Galerijah Leyerjeve hiše, v Galeriji na mestu pred Mestno knjižnico Kranj, v Mestni knjižnici Kranj, v gradu Khislstein, v Galeriji Kranjske hiše, v območnem stičišču Zveze kulturnih društev Kranj, v Kabinetu Janeza Puharja … »Tu je še ulična galerija, saj smo s fotografijami zapolnili skoraj dvajset izložb v mestnem jedru Kranja od knjižnice do Khislsteina in celo rovov pod mestom. Zaradi zanimanja smo vodeni ogled po razstavah morali večkrat ponoviti. Naj poudarim, da je šlo predvsem za izložbe lokalov in prodajaln, ki so v teh težkih časih zaradi pandemije zaprli svoja vrata. Pogled s svobode skozi okno v izložbo je tudi na neki način simbol časa,« poudarja Petra Puhar in dodaja, da je bil motiv festivala tako povezati fotografe in stroko kot približati fotografijo ljudem.

Na sporedu so bile različne delavnice, med drugim prikaz fotografskih tehnik 19. stoletja z mojstrom pionirskih tehnik Borutom Peterlinom. Delavnico Umetnost videnja je pripravil v Franciji živeči Slovenec Klavdij Sluban in ob zaključku s slušatelji pripravil zanimivo projekcijo, delavnico je imel tudi zdaj v Kranju živeči priznani fotograf Arne Hodalič, pripravili so domišljijsko srečanje Franceta Prešerna s fotografoma Janezom Puharjem in Kristjanom Pajerjem, uličnemu foto festu so se z razstavo pridružili tudi člani domačega društva FD Janez Puhar …

Na razpis Portfolio review je svoja dela prijavilo 19 avtorjev, žirija jih je sprejela 14, zmagovalec Lin Gerkman iz Ljubljane pa si je s tem prislužil samostojno razstavo na Kranj Foto Festu prihodnje leto. »S tem smo se že zaobljubili, da festival tudi drugo leto bo – še boljši in še večji. Že v prihodnjih dneh bomo začeli razmišljati o njem, morda tudi na krilih uspeha tokratne prve izvedbe, ki je pokazala, da skupaj z drugimi deležniki v kranjski kulturi znamo preseči tudi lastne zmožnosti.«

×