Tevje
Bled – Društvo Dogodek Kamnik, sekcija Bosonogi, ki jo vodi Pavel Žvelc, je v soboto, 11. septembra, zelo uspešno organiziralo prvi Pohod bosonogih okoli Blejskega jezera na šest kilometrov dolgi poti. Udeležilo se ga je 56 bosonogih pohodnikov, med njimi sta bila tudi harmonikar Ivan Hribar iz Praproč in Lado Osolnik, planšar izpod Kamniških planin, videli pa smo tudi slovensko zastavo in zastavo Občine Kamnik.
Za Bled so se odločili, ker je prav Bled zibelka bosonoge hoje, njen oče pa je bil Arnold Rikli. Znal je ceniti bosonogo hojo iz zdravilnih in terapevtskih razlogov, in ne samo zaradi pomanjkanja materialnih dobrin in s tem tudi čevljev! Stik noge z zemljo ima terapevtski učinek na celo telo. »Z boso nogo si naredimo uslugo, ker si izboljšamo moč v nogah, krepimo kosti, izboljšamo držo hrbtenice, pospešimo pretok krvi v telesu, omogočamo boljše ravnotežje s tem, ko absorbiramo zemljino subtilno energijo, skratka izboljšamo celoten imunski sistem. Bosonogi stik s tlemi ima pozitiven vpliv na zdravje prav zaradi stika golega podplata s tlemi,« so prepričani bosonogi.
Pohodnikom je izrekel dobrodošlico blejski župan Janez Fajfar in jim zaželel, da bi v prijateljski družbi na poti okoli jezera uživali in se vrnili brez poškodb. Predstavil je pionirsko delo Arnolda Riklija, pionirja blejskega zdraviliškega turizma. Bosonogim je predlagal hoditi po travniku z jutranjo roso, uživati lahke obroke, plavati, se sončiti ter veliko hoditi bosi. Njegove metode držijo še danes.
V imenu vseh bosonogih pohodnikov se je blejskemu županu Janezu Fajfarju zahvalil za dobre želje glavni organizator pohoda Pavle Žvelc.
Najstarejša pohodnica je bila 78-letna Marinka Repnik iz Šenčurja, najstarejši pohodnik pa 85-letni Vilijem Dolenc z Vira pri Domžalah. Sklenili so, da se prihodnje leto zopet snidejo na Bledu drugo soboto v septembru, pred tem pa bodo organizirali sedmi pohod na Vovar.