Tevje
Kamnik – Na območju Kamnika so policisti jeseni lani iz ujetništva rešili vsaj deset osebkov zavarovanih ptic pevk, ki jih je brezvestnež lovil in zadrževal v ujetništvu zaradi osebnih finančnih interesov, so razložili v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Njihov član je namreč lanskega oktobra opazil, da je na obrobju njivske površine nastavljenih več mrež za lov ptic. »Še več,« so dejali, »oseba je nezakonito lovila tudi s pomočjo vabnikov, tj. živih ptic, ki so bile nameščene v majhne kletke ob postavljenih mrežah.«
Najditelj mrež in vab je o svojih ugotovitvah takoj obvestil policiste, ki so opremo za lov zasegli, ptice, tudi že ulovljene in zadrževane v kletkah, pa izpustili nazaj v naravo. Sledila je kazenska ovadba na pristojno državno tožilstvo. »A tukaj je primer dobil nepričakovan epilog. Okrožni državni tožilec v Domžalah je brez zaslišanja prič dogodka kršitelju izrekel le sodni opomin ter mu odvzel opremo za lov ptic. Slovensko tožilstvo s takšnim epilogom krivolovcem nad pticami ponovno sporoča, da so lahko brez skrbi, saj bodo za svoja kriminalna dejanja dobili le opomin,« so presenečeni v DOPPS-u.
V društvu se tudi sprašujejo, kakšno je sporočilo takšnega sklepa tožilstva za vse, ki se trudijo, da se takšna nezakonita dejanja v Sloveniji končajo. »Da je njihovo delo zaman in da je tako vseeno, če se takšna dejanja odkrijejo ali ne, saj se kršitelju nič ne zgodi,« si odgovarjajo kar sami.
Črni trg z živalmi in njihovimi deli je v svetovnem merilu po obsegu takoj za trgovino z ljudmi, drogami in orožjem, v Sloveniji pa se nekateri tega še vedno ne zavedajo in ga z lahkotnostjo odločitev podpirajo, opozarjajo v DOPPS-u. Kot pojasnjujejo, so v treh letih izvajanja projekta Adriatic Flyway 4 v lastno bazo zabeležili že 636 primerov takšnih nezakonitih dejanj, ki so se na območju Slovenije zgodila v zadnjih dvajsetih letih, samo letos pa že 56 primerov. Od začetka trajanja projekta do avgusta letos so na službe, pristojne za preganjanje tovrstnega kriminala (policija, inšpekcija, tožilstvo), vložili 148 prijav le za primere z zadostnimi dokazi ali utemeljenim sumom o nezakonitem ravnanju. Od tega so jih do avgusta obravnavali 33 odstotkov.