Tevje
Kamnik – Mladi za podnebno pravičnost so na osrednjem podnebnem protestu, ki so ga pripravili v Ljubljani, opozorili predvsem na problem kurjenja premoga v energetiki in netrajnostni promet. Na državne in lokalne odločevalce so naslovili tri krovne zahteve in med drugim pozvali, naj oblast podnebno krizo začne nemudoma aktivno reševati.
Protestom, ki so ob 11. uri potekali po več krajih, so se pridružili tudi v Kamniku, kjer je na Glavni trg ob tej priložnosti povabila mlada osnovnošolska podnebna aktivistka Tamara Tomanić. »Zakaj danes nismo v šoli? Zato, ker je podnebna kriza že tu. Ker se ne moremo delati, da se dogaja nekje drugje, nekje daleč stran. Zato smo se danes zbrali mladi po celem svetu, da politikom spet povemo, da naše prihodnosti ni brez čistega okolja. In da naša prihodnost ni naprodaj. Smo mladi, ampak nismo neumni!« je med drugim dejala Tamara in opozorila predvsem na pitno vodo, ki postaja eden od večjih kamniških problemov. »Nikoli ne bom pozabila dni, ko smo morali vodo prekuhavati, v šoli pa smo dobivali pitno vodo v plastenkah. Takrat sem bila v šoli večkrat željna, saj nisem hotela podpirati proizvodnje plastenk in proizvajati nepotrebnih odpadkov. In to v šoli, ki leži pod gorami in v objemu šol. V eko šoli. Eden od razlogov, da je pitna voda tudi v naši občini ogrožena, je uničevanje narave na Veliki planini, pa naj gre za gradnjo ali za preveliko število turistov. Letos smo videli, da se za zaščito voda ne moremo obrniti na Ministrstvo za okolje in prostor. Zato smo danes tu, da nagovorimo župana in občinsko upravo,« je nagovorila zbrane, ki pa so se zbrali v le majhnem številu. Kot je še povedala, naša prihodnost ne sme biti igrača za politike, boj za podnebne spremembe pa bo končan šele, ko se bo politika začela usmerjati proti 'zeleni smeri'.
Skupaj s somišljeniki je Tamara Tomanić po podnebnem shodu odšla na Duplico in na nekdanji deponiji odpadkov posadila nekaj dreves.