Jelenjadi je preveč / Foto: Gorazd Kavčič

Načrtujejo zmanjšanje števila jelenjadi

Lovskoupravljavski načrt za gorenjsko lovskoupravljavsko območje za obdobje 2021–2030 predvideva zmanjšanje števila jelenjadi, divjih prašičev in sivih vran.

Gorenjsko lovskoupravljavsko območje obsega 231.211 hektarjev, od tega je 18.070 hektarjev nelovne površine. Na območju je štirideset lovišč, ki jih upravljajo lovske družine, in dve lovišči s posebnim namenom – Kozorog Kamnik in Brdo pri Kranju.

Kranj – Do 2. septembra je javno razgrnjen osnutek lovskoupravljavskega načrta za gorenjsko lovskoupravljavsko območje za desetletno obdobje 2021–2030, še pred koncem razgrnitve pa bo tudi javna obravnava.

Poslabšanje v ravninskem delu območja

Kot ugotavljajo v zavodu za gozdove, kjer je ena od njihovih nalog tudi lovsko načrtovanje, se je v zadnjem desetletju življenjsko okolje divjadi občutno spremenilo. Največje spremembe so v gozdovih v sredogorju. Tam se je zaradi naravnih ujm in namnožitve lubadarja povečal posek drevja, s tem pa tudi obseg gozdov s podrastjo in mladjem, kar je izboljšalo prehranske možnosti za divjad in razmere za kritje ter za razmnoževanje in vzrejo mladičev. Razmere pa so se najbolj poslabšale v ravninskem, pretežno kmetijskem delu območja, kjer so na poslabšanje kakovosti življenjskega okolja divjadi vplivale krčitve gozdov, urbanizacija, posek posameznih dreves, zmanjšanje površine njiv in pospeševanje monokultur, predvsem pa motnje, ki jih povzročajo ljudje s prostočasnimi aktivnostmi.

Velika objedenost mladja

Za gorenjsko lovskoupravljavsko območje so značilne visoke stopnje objedenosti gozdnega mladja. V treh od štirih popisnih enot, kjer je prisotna jelenjad, beležijo eno najvišjih stopenj objedenosti v državi, v vseh treh enotah pa se kaže trend povečevanja splošne objedenosti in tudi objedenosti mladja bukve. »Visoke stopnje objedenosti, poškodovanost mladja in vpliv na drevesno sestavo mladja so bili prepoznani kot glavni neželeni učinki vpliva rastlinojede parkljaste divjadi na okolje,« ugotavljajo v zavodu za gozdove in dodajajo, da so upravljavci lovišč v zadnjem desetletju za škode po divjadi izplačali nekaj več kot 178 tisoč evrov, od tega največ za škode, ki so jih povzročili divji prašiči.

Pri upravljanju populacije divjadi so bili v zadnjem desetletju uspešnejši pri vrstah (srna, gams, jazbec, lisica …), ki nimajo večjega vpliva na kmetijstvo in gospodarjenje z gozdovi, slabše pa so uresničili cilje pri jelenu, divjem prašiču, sivi vrani …), ki imajo na te dejavnosti večji vpliv. Pri večini vrst divjadi so načrt odvzema iz lovišč izpolnili v okviru dopustnih odstopanj, pri tem pa so slabšo realizacijo beležili pri okoljsko bolj problematični divjadi (jelen, divji prašič) in pri lovno manj zanimivih vrstah (kuna, sraka, šoja).

Določili glavne usmeritve za ukrepanje

V lovskoupravljavskem načrtu kot glavne probleme pri upravljanju z divjadjo in njenim življenjskim okoljem poudarjajo visoko številčnost jelenjadi, njeno prostorsko širjenje ter objedenost mladja, naraščanje števila divjih prašičev in obsega škod, ki jih povzročajo, upad gostote male divjadi zaradi poslabšanja življenjskega okolja, številčnost in širjenje šakala ter njegov vpliv na domorodne vrste divjadi ter številčnost sive vrane in njen vpliv na posevke. Na podlagi problemov so določili glavne cilje ter za posamezne vrste divjadi tudi usmeritve za ukrepanje. Pri jelenu je tako cilj znižati številčnost v vseh prostorskih enotah ter preprečiti širitev v ravninski, pretežno kmetijski del območja. Podoben cilj, to je znižati številčnost, so si zastavili tudi pri divjem prašiču in sivi vrani. Pri drugih vrstah divjadi je cilj ohraniti sedanjo številčnost ali jo celo rahlo povečati.      

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

oblačno
vlažnost: 81 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

11/17

sreda

8/21

četrtek

4/22

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

IZLETI / Kokrica, 8. maj 2024

Začetek kolesarske sezone in pohod

IZLETI / Kranj, 9. maj 2024

Izlet na Sveto Trojico pri Pivki

RAZSTAVE / Jesenice, 9. maj 2024

Zgodovina ob tirih

IZLETI / Naklo, 9. maj 2024

S kolesom do Zbiljskega jezera

PRIREDITVE / Strahinj, 9. maj 2024

Pozdrav pomladi

GLASBA / Stražišče, 10. maj 2024

Eva Boto v Stražišču

IZLETI / Kokrica, 10. maj 2024

Začetek kolesarske sezone in pohod

PRIREDITVE / Šenčur, 10. maj 2024

Kolesarjenje DU Šenčur

 

 
 

 

 
 
 

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 21:18, 7. maj

Avtomobili so od dveh do sedmih let v garanciji. Torej uradni servisi. Ne razumem pa njihovih cen, npr. olja. Pri njih liter kvalitetnega ol...

Blejskega gradu ne dajo / 19:29, 6. maj

Zakaj se morajo z vsako vlado spreminjati zakoni in predpisi? Ta vlada je centralistična, zato Blejci pazite kaj sprejemate, ker vas bodo oskubili. Gre se samo za denar.

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 21:20, 2. maj

Elan je površinsko omejen. Bi bil cajt, da bi, ne samo zaradi Elana, tudi kaj drugega bi lahko zgradili, saj ravno zaradi prostora, je iz Ra...

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 08:11, 29. april

Elan naj na obstoječem ogromnem makadanskem parkirišču zgradi parkirno hišo v treh etažah in del parkirišč nameni obiskovalcem Begunj ( Avse...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 08:04, 29. april

Kar imam jaz izkušnje z uradnimi in neuradnimi servis, je na koncu servisiranje na neuradnem servisu veliko dražje.

Makadamska cesta okoli Brda / 22:50, 27. april

Samo prosim odgovorne, naj cesto ne asfaltirajo. Sicer je potem nobel, ampak poleti pa oddaja pretirano vročino in kaj je lepšega in bolj ko...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 18:57, 27. april

Svoje avte vedno vozim na uradni servis, ker sem imel v daljni preteklosti slabe izkušnje z univerzalnimi mehaniki. Kvaliteta mehanikov se ...