Ste jo videli
Podbrezje – Z legendarnimi smučmi RC Elan, ki jih je podedoval, se je minulo soboto »evropskega prvenstva« v smučarskih skokih v Srednji vasi pri Podbrezjah udeležil Gašper Škrjanec, doma iz Vodic, tokrat pa v barvah latvijske zastave. To je bila namreč država, ki mu je prva prišla na misel. Ljubiteljskega skakalca smo ujeli tik pred poskusno serijo, zanj pa je navijal štiriletni sin Jaka, ki pravi, da ne bo skakalec.
Vsi skakalci, 25 jih je bilo, in vsi v opravi za alpsko smučanje so opravili poskusni skok, sledili sta prva in druga serija ter razglasitev prvih treh absolutno, ki so prejeli pokale. Prvi je bil Matija Zelnik (Španija; prvi skok 29 metrov, drugi 32 metrov), drugi Gregor Klopčič (Malta; 28 in 31 metrov) ter tretji Nejc Orel (Slovenija; 28 in 29 metrov). A tudi prijetno vzdušje je tisto, ki podbreške skoke, ki imajo dolgo brado, naredi posebne. Sodniki so bili domačini, nekdanji skakalci.
Priprava 35-metrske skakalnice je bila letos organizacijski zalogaj, ker zima skopari s snegom. »Smučino smo pripravljali teden dni, veliko snega smo morali navoziti iz cele naklanske občine. Podlaga za današnjo tekmo je bila dobra in je zdržala,« je povedal domačin Urh Mihelič, soorganizator prireditve. Tekmovalcem in gledalcem je pozdravne besede v imenu občine Naklo namenil podžupan Primož Povše, tudi predsednik Športnega društva (ŠD) Naklo. »Glavni organizator je bil letos ŠD Naklo skupaj z Urhom Miheličem in njegovimi kolegi. Urh je kot soorganizator mnogih tekem uvidel, da je treba nekaj spremeniti. ŠD Naklo pa je pristopilo, ker je pomembno, da se povezujemo.«
Med tekmovalci je bil domačin, eden od soorganizatorjev Miha Finžgar, ki je tekmoval pod črnogorsko zastavo. »V dneh, ko je močno snežilo, sem lahko še malo treniral, zadnji teden pred tekmo pa smo imeli v rokah samo še lopate, da smo pripravili smučino. Kakšne posebne treme pred tekmo nisem imel, tisto v športu, kar je malo adrenalinskega, mi je všeč.«
Rok Klopčič iz Žič, naselja v občini Domžale, je povedal, da so včasih več hodili na skoke, ker je bilo tudi več teh tekem. Ker pa smo že omenili pregovorno podbreško odlično vzdušje, se je malo pošalil: »Za evropsko državo, ki jo predstavljam, sem izbral Ciper. Tam imam nekaj denarja, tam sem prijavljen.« (smeh) Enajstletni Lovro Resman z Zgornje Dobrave, ki je tekmoval za Slovenijo, smučarske skoke trenira. Lani je v Srednji vasi pri Podbrezjah, kjer so imeli skoke na 25-metrski skakalnici, že tekmoval, tudi letos je bil s svojimi dolžinami na večji skakalnici zadovoljen, pohvalil je organizacijo. Pomešali smo se še med navijače, srečali družino Lokatelj iz Podbrezij. »Da vidimo, kakšna je podbreška tradicija,« so dejali.
Kot je pojasnil predsednik TVD Partizan Podbrezje Jernej Jeglič, zgodovina podbreške skakalnice sega daleč nazaj, saj je lani minilo devetdeset let od prve izgradnje, ki so jo ob pomoči inženirja Stanka Bloudka izvedli na pobudo Albina Novšaka. Ta 25-metrski ponos domačinov je bil v letu 1947 obnovljen, z leti pa je za podbreške skakalce skakalnica postala premajhna. Podaljšali so jo za deset metrov, ob njej postavili še novo, 25-metrsko skakalnico, za načrte in nadzor nad gradnjo pa je skrbel Klemen Kobal, takrat tudi skakalec kranjskega Triglava. Tradicijo so pa skoraj tridesetih letih premora lani znova obudili, aktualni organizatorji pa pravijo, da se za prihodnost podbreških skokov ni bati. Četudi bo treba sneg uvoziti.