Pogrešajo devetnajstletnega Marka Torkarja
Kranj – Eden od ključnih stroškov pri organizaciji maturantskih plesov je nedvomno izbira prizorišča. Vse šole namreč nimajo prostora, da bi dogodek izpeljale na 'domačem dvorišču'. Tako kranjska kot tudi jeseniška gimnazija, pa Gimnazija Škofja Loka in Šolski center (ŠC) Kranj za prizorišče maturantskega plesa izberejo Ledeno dvorano Zlato polje. Na omenjenih šolah se za maturantski ples odloča večina dijakov. »O povprečnem številu je težko govoriti, saj se številka vztrajno viša. Pred dvema letoma (takoj po koroni) je bila številka 500 udeležencev, lani 800 udeležencev, letos pa kaže, da bomo imeli okoli 1200 udeležencev,« je dejala Alenka Potočnik Zadrgal, ki za organizacijo plesa na ŠC Kranj skrbi že enajsto leto.
Če ste pred leti za vstopnico odšteli med 30 in 40 evrov, so cene trenutno precej višje. Najnižjo vstopnico bodo plačali dijaki Gimnazije Kranj, ki bodo na osebo odšteli 55 evrov, cene pa so odvisne tudi od števila maturantov. Manj kot jih je, višja je cena, ki krije stroške najema dvorane. Vstopnice na osebo so se tako že povzpele na 76 evrov, kar v praksi pomeni, da za štiričlansko družino zgolj vstop na prizorišče stane okoli 300 evrov. Plesni večer seveda zajema tudi stroške plesnih vaj. Na tem področju so cene enotne, 50 evrov na dijaka, kar zajema deset plesnih vaj, ponavljalno vajo, generalko na dan dogodka in ponekod tudi plesne vaje za starše maturantov in vajo maturantov s profesorji. Vse šole imajo sicer tudi šolski sklad, ki pa razen na škofjeloški gimnaziji ni namenjen financiranju maturantskega plesa. »Na naši šoli deluje solidarnostni sklad Gaudeamus, iz katerega lahko dijaki črpajo sredstva za vse nadstandardne dejavnosti, v katere je vključen tudi maturantski ples,« so sporočili z Gimnazije Škofja Loka, drugod je lajšanje finančnega bremena, ki nastane zaradi maturantskega plesa, omogočeno s koriščenjem plačila na obroke.
Stroški so nekoliko višji za starše deklet, ki se pogosto odločajo za najrazličnejše dodatke, s katerimi je njihov večer kar se da glamurozen. »Priprave so že v teku. Zame je to zelo pomemben dogodek, saj se zaključuje obdobje srednje šole. Za obleko sem odštela 150 evrov, šla si bom uredit tudi nohte in frizuro, naličila pa me bo sestra. Je pa to kar strošek, vse te malenkosti potem nanesejo precej,« je pojasnila Ema Pernek, dijakinja jeseniške gimnazije. Se pa vse več deklet odloča za koriščenje hitre mode in nakup oblek na spletu. Mina Oman iz Šiviljskega ateljeja Mina ugotavlja, da je bilo pred korono izdelovanje oblek po meri v veliko večjem obsegu. »Pred korono sem na sezono izdelala tudi po deset maturantskih oblek, sedaj pa je tega precej manj. Punce se odločajo za cenejše verzije, obleke naročujejo iz Kitajske, še vedno pa so v modi dolge, glamurozne obleke,« je pojasnila Mina, ki je prvo maturantsko obleko pred leti zašila kar sebi. Kaj pa cena? Cene oblek se precej razlikujejo. Lepo obleko je mogoče najti že za 50 evrov, prestižnejše variante presegajo tudi okoli 400 evrov zgolj za izposojo, obleke po meri pa so seveda med najdražjimi. Tudi na področju ličenja lahko rečemo, da 'se ne špara'. Vizažistka Saša Godejša je pojasnila, da se dekleta še vedno odločajo za profesionalno ličenje. »Kar pogosto, vseeno je to zanje zelo pomemben dogodek, nekakšna iniciacija v odraslo dobo, in mislim, da si želijo biti lepe, čeprav se mnoge znajo tudi same dobro naličiti,« je dejala in dodala še, da se cene maturantskega ličenja gibljejo nekje med 50 in 100 evri.