Prejemniki priznanj in plaket s predsednico Turističnega društva Šenčur Katjo Pipan / Foto: Tina Dokl

Praznujejo pol stoletja

Turistično društvo Šenčur letos praznuje petdeset let delovanja. Na slovesnosti s kulturnim programom so podelili plakete in priznanja zaslužnim članom.

Društvo trenutno združuje 280 članov, predsedovanje pa je pred letom dni prevzela Katja Pipan. Kot je pojasnila, letos pripravljajo več novosti. Med drugim načrtujejo kino na prostem, ki bo potekal 14. in 15. junija pri Blagnetovi hiši. Organizirali bodo Praznik krompirja in nadaljevali tradicijo kuhanja godle na Dnevu godle.

Šenčur – Začetki Turističnega društva Šenčur segajo v leto 1974, ko je bil julija sklican prvi ustanovni občni zbor. Pobudnik in hkrati prvi predsednik je bil Ivan Rebernik, ki je skupaj z nadobudnimi člani postavljal temelje turističnih aktivnosti v občini. Že jeseni tistega leta je društvo organiziralo sprejem za fantovščino, ki je potekala v okviru Kmečke ohceti v Ljubljani. V tem času so od Avto-moto društva Šenčur prevzeli tudi stari gasilski dom, ki so ga kasneje prenovili in oddali v najem.

Šenčursko turistično društvo vsa let organizira različne dogodke, dejavnosti, izobraževanja in predavanja. Njihov prepoznavni zaščitni znak je pražen krompir, ki so ga začeli redno pražiti po letu 2008, ko je bil v Šenčurju postavljen spomenik krompirju in cesarici Mariji Tereziji. Postrežejo ga na različnih dogodkih tako doma kot v tujini. V letih med 1980 in 1994 so organizirali razstave ročnih del pod vodstvom glavne mentorice Kristine Tušek in ob teh priložnostih postregli dve tradicionalni šenčurski jedi, godlo in budelj. Društvo je ves čas dejavno tudi na področju izletništva z organizacijo raznih pohodniških izletov. Zadnjih dvajset let jih je vodil pred kratkim preminuli Franci Erzin, ki je na pobudo društva pridobil državno licenco za turističnega vodnika.

Pod okriljem društva so obnovili znamenja na Bivju in ob visoški cesti, postavili kozolec s panoramsko tablo in zasadili cvetlične gredice. Izdali so tudi turistične razglednice in stenski koledar s starimi razglednicami. V letu 1980 je Marjan Smrekar oblikoval stiliziran srček, ki so ga v društvu sprejeli za zaščitni znak in ga uporabljajo še danes.

Društvo trenutno združuje 280 članov, predsedovanje pa je pred letom dni prevzela Katja Pipan. Kot je pojasnila, letos pripravljajo več novosti. Med drugim načrtujejo kino na prostem, ki bo potekal 14. in 15. junija pri Blagnetovi hiši. Organizirali bodo Praznik krompirja in nadaljevali tradicijo kuhanja godle na Dnevu godle, ki ga bodo odslej pripravili le v februarju. »Želimo razširiti dejavnosti in v Šenčur privabiti več turistov. Načrtujemo, da bi jim predstavili naše naravoslovne poti ter kulturne in naravne znamenitosti, s čimer bi postopoma širili zavedanje o bogati lokalni ponudbi. V sodelovanju z Občino Šenčur pa si prizadevamo obuditi in razviti turizem ob Trbojskem jezeru,« je dejala Pipanova.

Na sobotni slovesnosti v dvorani Doma krajanov Šenčur so podelili 14 priznanj za večletno angažiranost in predano delo ter štiri plakete za dolgoletno predano delo. Prejeli so jih Marinka Mohar, Zalka Jovanovič, Kristina Tušek in Jože Stružnik.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

oblačno
vlažnost: 96 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

11/18

sreda

8/22

četrtek

5/22

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

IZLETI / Kokrica, 8. maj 2024

Začetek kolesarske sezone in pohod

IZLETI / Kranj, 9. maj 2024

Izlet na Sveto Trojico pri Pivki

RAZSTAVE / Jesenice, 9. maj 2024

Zgodovina ob tirih

IZLETI / Naklo, 9. maj 2024

S kolesom do Zbiljskega jezera

PRIREDITVE / Strahinj, 9. maj 2024

Pozdrav pomladi

GLASBA / Stražišče, 10. maj 2024

Eva Boto v Stražišču

IZLETI / Kokrica, 10. maj 2024

Začetek kolesarske sezone in pohod

PRIREDITVE / Šenčur, 10. maj 2024

Kolesarjenje DU Šenčur

 

 
 

 

 
 
 

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 21:18, 7. maj

Avtomobili so od dveh do sedmih let v garanciji. Torej uradni servisi. Ne razumem pa njihovih cen, npr. olja. Pri njih liter kvalitetnega ol...

Blejskega gradu ne dajo / 19:29, 6. maj

Zakaj se morajo z vsako vlado spreminjati zakoni in predpisi? Ta vlada je centralistična, zato Blejci pazite kaj sprejemate, ker vas bodo oskubili. Gre se samo za denar.

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 21:20, 2. maj

Elan je površinsko omejen. Bi bil cajt, da bi, ne samo zaradi Elana, tudi kaj drugega bi lahko zgradili, saj ravno zaradi prostora, je iz Ra...

O novih parkiriščih in širjenju proizvodnje v Elanu / 08:11, 29. april

Elan naj na obstoječem ogromnem makadanskem parkirišču zgradi parkirno hišo v treh etažah in del parkirišč nameni obiskovalcem Begunj ( Avse...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 08:04, 29. april

Kar imam jaz izkušnje z uradnimi in neuradnimi servis, je na koncu servisiranje na neuradnem servisu veliko dražje.

Makadamska cesta okoli Brda / 22:50, 27. april

Samo prosim odgovorne, naj cesto ne asfaltirajo. Sicer je potem nobel, ampak poleti pa oddaja pretirano vročino in kaj je lepšega in bolj ko...

Kako izbrati rabljeno vozilo v Sloveniji – nasveti in napotki / 18:57, 27. april

Svoje avte vedno vozim na uradni servis, ker sem imel v daljni preteklosti slabe izkušnje z univerzalnimi mehaniki. Kvaliteta mehanikov se ...