Generalna sekretarka Sindikata obrti in podjetništva (SOPS) Ana Čermelj in predsednica sindikata CSS Brigita Rutar sta bili po sestanku vidno ganjeni. / Foto: Klara Mrak
Mesec napovedal rešitev CSS
Minister za delo Luka Mesec je bil po sredinem srečanju lokalne skupnosti in gospodarstva v Škofji Loki odločen: »To podjetje bomo rešili.« Izpodbijali bodo sklep o likvidaciji, likvidacijskega upravitelja pa pozivajo k odstopu.
Škofja Loka – V sredo so se v Škofji Loki srečali predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice (OOZ) Škofja Loka in predsednik državnega sveta Marko Lotrič, predstavniki CSS, župani občin na Škofjeloškem in minister za delo Luka Mesec. »Zelo smo naklonjeni reševanju podjetja CSS, zato nemudoma zahtevamo odstop direktorja družbe in likvidacijskega upravitelja Uroša Zarnika. V podjetju so se namreč že začeli sprehajati morebitni kupci, ki se zanimajo za nakup opreme. Prav tako od Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki je lastnik podjetja CSS, zahtevamo, da portfelj podjetja prenese v strateške naložbe,« je na novinarski konferenci po srečanju povedal predsednik zbornice in državnega sveta Marko Lotrič. »Obrtniki in podjetniki OOZ Škofja Loka so pripravljeni z naročili in avansi podpreti podjetje CSS, v okviru OOZ Škofja Loka in SOPS pa so v podjetje za premostitev likvidnostnih težav pripravljeni vložiti tudi vsak po 10.000 evrov pomoči,« je dodal. »Če država, ki ni bila dober gospodar podjetja CSS, ne bo našla ustrezne rešitve, bo škofjeloško gospodarstvo predlagalo, da OOZ Škofja Loka upravljanje podjetja prevzame v svoje roke,« je še napovedal Lotrič.
Minister za delo Luka Mesec je po sredinem srečanju sklenil, da ne bo več čakal na rezultate neodvisne analize finančnega stanja podjetja. »Takoj po tej konferenci bom naročil državnemu odvetništvu, naj pripravi vse potrebno za izpodbijanje sklepa o likvidaciji CSS in zahtevo za njegovo zadržanje,« je napovedal.
Minister za delo Luka Mesec se je za izpodbijanje sklepa o likvidaciji CSS in zahtevo za njegovo zadržanje odločil na podlagi informacij, ki jih je prejel na sredinem srečanju, da se po podjetju »že sprehajajo kupci strojev in opreme« ter da likvidacijski upravitelj izvaja pritiske na zaposlene glede prezaposlitve in zavrača nova naročila. »Strategija je torej, da se podjetje čim prej izbriše. Temu se bomo uprli,« je poudaril minister. Dejal je, da bo s tako široko podporo skupnosti, gospodarstva, območne obrtne zbornice in lokalnih skupnosti podjetje moč rešiti.
Zaključke sredinega srečanja so posredovali SDH, od katerega so po Lotričevih besedah prejeli opravičilo za sestanek, a z opombo, da si želijo zaključkov sestanka. »Skupaj s sindikatom bomo skrbeli, da bodo zadeve v nadaljevanju potekale v dobro podjetju CSS,« je napovedal. Prepričan je, da bodo podjetje rešili. »Najboljše zagotovilo za naprej pa bo, če bomo uspeli podjetje v strategiji SDH umestiti kot strateško naložbo in njegovo delovanje preplesti s škofjeloškim gospodarstvom. Tako lahko podjetju omogočimo dolgoročni obstanek,« je poudaril. V SDH so se na v sredo sprejete zaključke srečanja odzvali na kratko. »SDH prejema veliko pobud in ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev aktivno podpira vse možnosti za zagotovitev ustreznega dela vsem invalidom in glede na možnosti tudi ostalim zaposlenim v podjetju,« so zapisali v odgovor na vprašanje STA.
Generalna sekretarka Sindikata obrti in podjetništva (SOPS) Ana Čermelj in predsednica sindikata CSS Brigita Rutar sta bili po sestanku vidno ganjeni. »Vsi se zavedamo, da je težko ustvariti že eno delovno mesto, tukaj pa gre za 40 delovnih mest, od tega 19 invalidov. Ne gre pa za samo 19 invalidov, ampak gre za slehernega invalida v tej državi – in naš glas je glas podpore, zaveze in vrednot. Invalidi pravijo: 'Delali bomo.' In ta strategija je brezčasna,« je povedala Ana Čermelj. »Želeli smo si takšnega izida, ampak smo zelo dvomili,« je dejala Brigita Rutar.
Predsednik Društva za pravice invalidov in podpredsednik Združenja prijateljev slepih Slovenije Sebastjan Kamenik je poudaril, da gre še za en dokaz več, da se lahko na lokalni ravni uredi mnogo več kot na nacionalni. »Invalidi so enakovreden graditelj naše domovine, veliko jih je pridnih, marljivih, ki želijo delati, graditi, ustvarjati, in ne biti odvisni od drugih. Kar pričakujejo od države, je, da jim delo zagotovi,« je poudaril. Bal se je, kaj bi negativni razplet zgodbe CSS pomenil tudi za druga invalidska podjetja. Sredin sestanek pa ga navdaja z optimizmom. Prepričan je, da bodo priča pozitivno rešeni zgodbi, ki bo postala svetel zgled.
Lotrič sicer verjame, da je likvidacija CSS povezana s težnjami po zemljišču. »Opozoriti želimo vsakogar, ki bi si želel 'stegniti roke' po tem zemljišču, da je ta prostor namenjen družbenim dejavnostim,« je dejal. Hkrati je prenesel sporočilo ne le župana Škofje Loke, temveč tudi preostalih treh županov s škofjeloškega območja, da bodo v takšnem primeru podprli škofjeloško občino pri uveljavljanju predkupne pravice.