Vesel odstopil, nova kandidatka je Marta Kos
Jeseniški župan Peter Bohinec: »Župani si želimo rešitev. Upamo, da se bomo sestali z Arrivo in ministrstvom, da to sago uspešno zaključimo.« / Foto: Nik Bertoncelj
Župani o kaosu z avtobusnimi prevozi
Župani sedmih zgornjegorenjskih občin opozarjajo na težave z avtobusnimi prevozi, stanje prve dni septembra je bilo po njihovi oceni kaotično. Na državo bodo poslali pritožbo in zahtevali, da se razmere čim prej uredijo.
Jesenice – »Prvi šolski dnevi so bili kaotični in danes smo župani po preučitvi vseh dokumentov, pritožb in možnosti sklenili, da bomo na pristojno ministrstvo in Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) poslali pritožbo, obenem pa tudi pojasnila, kje je manko linij, ki jih občutijo naši dijaki in tisti, ki avtobuse uporabljajo za prihod na delo in z dela,« je po torkovem srečanju sedmih županov občin Zgornje Gorenjske dejal jeseniški župan Peter Bohinec.
Županja in župani Kranjske Gore, Bohinja, Bleda, Gorij, Žirovnice, Radovljice in Jesenic so si bili enotni, da je bilo stanje prvih deset dni septembra na področju avtobusnih prevozov nevzdržno. Avtobusi na številnih linijah so prepolni in potniki ostajajo na postajališčih, nekatere linije so ukinjene, težave so s prevozi dijakov ...
Veliko težav imajo zlasti v Bohinju. Kot je opozoril bohinjski župan Jože Sodja, je ukinjena direktna povezava z Naklom in tamkajšnjo srednjo šolo. Veliko dijakov ostaja v Kranju po zaključku pouka, ker na avtobusu ne dobijo prostega mesta. Na občini prejemajo veliko klicev staršev, da otroci prihajajo domov ob peti uri popoldne. Prav tako je bila ukinjena povezava Gorjuše–Koprivnik. Po Sodjevih besedah so na DUJPP že poslali dopis, naj spremenijo nekaj voznih redov, prav tako so dali pobudo, da bi šolarji lahko uporabljali redne avtobuse.
Bohinjski župan je opozoril, da razmere vplivajo tudi na turizem. »Vabimo turiste, da prihajajo v Bohinj, na Bled, v Kranjsko Goro. Vabimo jih, da uporabljajo avtobuse in vlake. A avtobusov ni, ljudje ostajajo na avtobusnih postajah. Vemo pa, da če nekdo želi uporabiti avtobus, a z njim ne pride, kamor želi, ga ne bo uporabil več. Zato je vse govorjenje o zelenem prehodu in trajnostni mobilnosti nično, ker se nam je vse podrlo ...«
Koordinacije županov se je udeležil tudi predstavnik DUJPP Robert Piščanc, ki je zatrdil, da se problematike zavedajo in da so se resno lotili reševanja. Zagotovil je, da naj bi se stvari začele premikati že v tem tednu, situacija pa naj bi se v celoti uredila do konca meseca. Je pa Piščanc za stanje okrivil tudi koncesionarje, na Gorenjskem je to podjetje Arriva, ki da niso bili pripravljeni na povečanje koncesijskih pogodb in voznih redov – v celotni Sloveniji so se po njegovih besedah linije povečale za dvajset odstotkov. Koncesionarji namreč morajo zagotoviti avtobuse in voznike, odgovornost, zakaj se vozni red ne izvaja, pa je na strani koncesionarjev, je dejal in zatrdil, da bodo koncesionarji deležni tudi pogodbenih glob zaradi neizvedenih linij.
Obrnili smo se tudi na podjetje Arriva in jih vprašali, kje kot koncesionar vidijo rešitve nastale situacije. Priznavajo, da na Gorenjskem zaradi gneče na cestah na nekaterih linijah in ob nekaterih urah prihaja do zamud avtobusov oziroma, kot so zapisali, so »zaznali podaljšan čas vožnje v primerjavi s predvidenim. Vzrok je povečana prometna obremenjenost v cestnem prometu. To je bistvena razlika v primerjavi s preteklimi obdobji in jo je bilo nemogoče predvideti. DUJPP smo o tem že obvestili in predlagali rešitve. Potnikom se za nevšečnosti opravičujemo in jih vljudno prosimo za razumevanje.«
Sicer pa so žogico vrnili DUJPP, češ da večina nezadovoljstva potnikov v zadnjih dneh izhaja iz sprememb v voznih redih. Večjih težav sicer ni bilo, so dodali in zagotovili, da se stalno prilagajajo trenutnim razmeram in se odzivajo na potrebe potnikov, pa tudi na njihove pritožbe. »Veliko prilagoditev in sprememb smo že uvedli, nekaj jih bomo še v prihodnjih tednih,« so še zatrdili. Poudarili so, da z DUJPP korektno sodelujejo in se medsebojno redno obveščajo ter trudijo iskati rešitve.