Bodoči dijaki so do zadnjega kotička napolnili predavalnico, v kateri je potekala predstavitev srednje šole za strojništvo. / Foto: Primož Pičulin

Bodoči dijaki so do zadnjega kotička napolnili predavalnico, v kateri je potekala predstavitev srednje šole za strojništvo. / Foto: Primož Pičulin

Bodoči dijaki in študenti prišli preverit še vzdušje

V srednjih in višjih šolah ter na fakultetah so minuli petek in soboto pripravili informativne dneve, na katerih so bodoči dijaki in študenti nabirali informacije o vpisu in nadaljnjem izobraževanju, pa tudi obšolskih oziroma obštudijskih ter drugih dejavnostih, ki jih ponujajo na šolah in fakultetah.

Škofja Loka – Številne učence zaključnih razredov so tudi letos na informativne dneve pospremili starši, zato je bila predavalnica, v kateri je potekala predstavitev programov Šolskega centra (ŠC) Škofja Loka, hitro polna do zadnjega kotička. Ravnateljica Srednje šole za strojništvo Mojca Šmelcer je bila navdušena nad izjemnim obiskom. »Če bi ta prizor videli delodajalci,« je namignila na veliko povpraševanje podjetij na Škofjeloškem po kadrih, ki jih izobražujejo v njihovi šoli. Dve uri prej je v isti predavalnici potekala tudi predstavitev Gimnazije Škofja Loka, bodoči dijaki so si nato ogledali še ostale šolske prostore ter prisluhnili predstavitvam profesorjev in dijakov.

Izkušnje delili tudi dijaki

Predstavitve Gimnazije Škofja Loka se je udeležila tudi devetošolka Zoja iz Selc, ki je pojasnila, da je bila sicer že povsem odločena za Gimnazijo Franceta Prešerna v Kranju in je bila prepričana, da bo obisk na Gimnaziji Škofja Loka njeno odločitev le še utrdil, a je priznala, da so jo zdaj tudi na škofjeloški gimnaziji tako navdušili, da je spet popolnoma zmedena in v dilemi, kateri šoli naj da prednost. Tudi na Niko Grošelj iz Žirov so predstavitve profesorjev, predvsem pa dijakov, naredile zelo dober vtis. »Všeč mi je bilo, da so z nami svoje izkušnje delili tudi dijaki, ki so povedali, da so učitelji zelo prilagodljivi in razumevajoči. Všeč mi je tudi, da v šoli ponujajo veliko možnosti za ekskurzije in izmenjave.« A dokončno odločitev bo sprejela potem, ko bo obiskala še Gimnazijo Kranj, nam je zaupala in dodala, da bo na koncu na odločitev najbrž vplivalo predvsem to, kakšno je vzdušje na obeh šolah ter kakšen vtis bodo nanjo naredili profesorji in dijaki. Simon Jezeršek iz Žleb pa je bil že dopoldne ob obisku predstavitve Srednje šole za strojništvo skoraj povsem odločen, da se bo vpisal v program strojni tehnik. »Zelo me namreč zanima, kako so sestavljeni stroji in kako delujejo, zato je po moje to prava šola zame, drugo me ne zanima.« Brina iz Naklega pa se je udeležila predstavitve tehniške gimnazije na ŠC Škofja Loka. »Rada imam namreč tehnično risanje, zato me bolj vleče na strokovno kot splošno gimnazijo.« Pred tem je že obiskala tudi ekonomsko gimnazijo v Ljubljani, popoldne pa je načrtovala še obisk waldorfske gimnazije v Ljubljani. Preden se bo odločila za vpis na eno od omenjenih šol, pa bo preverila, koliko točk bo potrebovala, saj kot nam je zaupala, bo najbrž prav to jeziček na tehtnici, ko bo izpolnjevala prijavo.

Vpis do drugega aprila

Učenci imajo zdaj še približno mesec in pol časa, da temeljito premislijo in pretehtajo svoje možnosti, saj morajo prijavo za vpis oddati do 2. aprila. Kandidati, ki se bodo prijavili v izobraževalni program, za katerega je treba izpolnjevati še posebne vpisne pogoje oziroma je treba opraviti preizkus nadarjenosti, se morajo za preizkus prijaviti pred prijavami za vpis v šolo oziroma najkasneje do 4. marca. V programih, kjer bo prijavljenih preveč kandidatov, bodo omejili vpis, pri čemer za vpis v te šole letos ne bodo odločale le ocene, ampak tudi dosežek pri matematiki in slovenščini na nacionalnem preverjanju znanja.