Kot kaže, bo člen, ki prepoveduje uporabo električnih bojlerjev, spremenjen. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Bojlerji verjetno ne bodo prepovedani
Sporni člen pravilnika o učinkoviti rabi energije, ki prepoveduje ogrevanje z bojlerjem, bo odpravljen, napovedujejo na ministrstvu za naravne vire in prostor.
Kranj – Precej prahu je pred dnevi dvignila določba v novem pravilniku o učinkoviti rabi energije, s katero bi bila s 1. januarjem prihodnje leto prepovedana vgradnja navadnih električnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, med katerimi so tudi IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko, ki ne prihaja iz obnovljivih virov. Omejitev pa ne bi veljala le za novogradnje, temveč tudi za energetske prenove in vzdrževanje.
Pravilnik je bil sicer sprejet že maja 2022, dva meseca pred uveljavitvijo pa je sprožil burne odzive javnosti, na katere so se odzvali tudi v politiki. V koalicijski SD so se zavzeli za razveljavitev te določbe, za spremembe so tudi v Levici in Svobodi.
V SD menijo, da je takšna ureditev problematična z vidika enakopravnosti ter pravičnosti pri izvajanju zelenega prehoda. Kot pravijo v sporočilu za javnost, bodo takšni ukrepi najbolj prizadeli najranljivejše prebivalce.
V Levici prav tako pozivajo k spremembam, ki bodo zagotavljale smiseln in postopen prehod na obnovljive vire energije. Prav tako pozivajo k zagotovitvi subvencij za pokritje cenovne razlike med električnimi bojlerji in električnimi grelnimi telesi ter toplotnimi črpalkami ali sončnimi elektrarnami za najrevnejša gospodinjstva in gospodinjstva srednjega razreda.
Kot so sporočili iz Gibanja Svoboda, so za pojasnila prosili ministrstvo za naravne vire in prostor, od koder so jim sporočili, da preučujejo možnosti, da se pravilnik, ki je bil sprejet v času prejšnje vlade, spremeni. Minister Jože Novak je v torek zvečer sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Nato so v sredo z ministrstva sporočili, da je treba doseči ravnovesje med cilji energetske učinkovitosti in realnimi zmožnostmi družbe in uporabnikov. Kot so dejali, je pri tem nujno spodbujanje trajnostnih rešitev učinkovite rabe energije, ki pa morajo biti izvedljive tako, da bo prehod za ljudi in gospodarstvo razumen ter pravičen.