Obisk predsednice Nataše Pirc Musar v Splošni bolnišnici Jesenice, kjer si je ogledala urgentni center / Foto: Nik Bertoncelj
Božični obisk predsednice
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na božični dan obiskala nekaj dežurnih služb na Gorenjskem. Obisk je začela v Kranju v Gasilsko reševalni službi Kranj ter v Regijskem centru za obveščanje, nato se je srečala s kranjskimi policisti, ob koncu pa je obiskala Splošno bolnišnico Jesenice.
Kranj, Jesenice – »Letos sem se odločila, da bom za božič obiskala tiste ljudi, ki na praznik delajo. Tako sem bila najprej pri gasilcih, potem pri policistih in na koncu pri zaposlenih v Splošni bolnišnici Jesenice. Vse to so poklici, ki pravzaprav niso poklici, ampak so poslanstvo. Želela sem izkoristiti to priložnost, da se jim zahvalim za predano delo in za vse, kar prebivalkam in prebivalcem, Slovenkam in Slovencem, te naše lepe Slovenije nudijo – ne samo na današnji, božični dan, ampak čisto vsak dan.« To je povedala predsednica republike Nataša Pirc Musar ob sredinem prazničnem obisku na Gorenjskem, ko se je srečala z zaposlenimi v Gasilsko reševalni službi Kranj ter Regijskem centru za obveščanje, na Policijski upravi Kranj ter v Splošni bolnišnici Jesenice.
V jeseniški bolnišnici jo je sprejela direktorica Petra Rupar s sodelavkami. Dejala je, da so počaščeni in hvaležni, da jih je obiskala predsednica Slovenije in da so imeli priložnost, da so ji predstavili svoje delo in izzive za prihodnost. Predsednici je v. d. predstojnika urgentnega centra Robert Carotta predstavil center, v katerem v sredo zgodaj popoldne k sreči niso imeli veliko dela. Predsednica se je zaposlenim zahvalila za njihovo predano delo in jim voščila lepe božične praznike. Kot je ob tem dejala, bi si gorenjska regija zaslužila novo bolnišnico; presenetil jo je podatek, da v Sloveniji vse od osamosvojitve naprej niso zgradili nobene nove bolnišnice.
Kot je dejal Robert Carotta, je na praznični dan v bolnišnici delalo več kot petdeset zaposlenih, a delo na praznik je pač del njihove službe. »Tako službo si izbral in to je treba vzeti v zakup. To ne velja le za zaposlene v zdravstvu, temveč tudi v policiji, vojski, pri gasilcih, se pravi v službah, ki morajo delovati 24 ur 365 dni v letu,« je dejal zdravnik, ki bo letos v službi preživel tudi silvestrovo.
V sredo so sicer v urgentnem centru oskrbeli več občanov zaradi padcev na ledu, nekaj smučarjev, na internistični urgenci pa so se oglasili predvsem pacienti, ki so se jim poslabšale kronične bolezni, precej pa je tudi pljučnic in še vedno tudi covida-19, je dejal Robert Carotta.
V Gasilsko reševalni službi Kranj se je predsednica srečala z direktorjem Tomažem Vilfanom in poveljnikom Andražem Šifrerjem. »Opravljate plemenite poklice, ki imajo posebne vrednote, kot so solidarnost, srčnost in humanost. Naloga naše države pa je, da vzpostavlja in ohranja pogoje za neprekinjeno delovanje ključnih družbenih podsistemov v Sloveniji. To pomeni zagotavljati ustrezne in dovolj številčne kadre, investicije, opremo in usposabljanje,« je dejala predsednica, ob tem pa se zahvalila tudi vsem družinskim članom tistih, ki so na praznični dan v službi. »Brez razumevanja družine bi bilo posameznikom, ki delajo na praznični dan, težko, zato tudi družine pomembno prispevajo k njihovemu poslanstvu,« je poudarila.
Po besedah Vilfana je vsak tak obisk priznanje za njihovo delo. »Trudimo se delati dobro in zagotavljati varnost občanov v vsakem trenutku,« je povedal. Vodja izmene Primož Šifrer je dodal, da je bilo božično jutro mirno. »Ta dan je bilo na postaji devet gasilcev, trije so na dopustu. Hkrati imamo eno ekipo v pripravljenosti na domu za primer večje intervencije,« je pojasnil.
V prostorih, kjer delo opravljajo kranjski poklicni gasilci, ima sedež tudi Regijski center za obveščanje Kranj, kjer je predsednica o delu operaterjev na številki 112 govorila z vodjo centra Matejem Kodričem.
Obisk je nadaljevala na Policijski upravi Kranj in kranjski policijski postaji, kjer so jo sprejeli namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle, državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle, direktor Policijske uprave Kranj Uroš Povalej in pomočnik načelnika Policijske postaje Kranj Sebastijan Ribnikar. Seznanili so jo z delovanjem policije v gorenjski regiji ter izzivi, s katerimi se soočajo pri zagotavljanju varnosti in reda na Gorenjskem.
Na praznično dopoldne je bilo mirno tudi na kranjski policijski postaji. »Biti policist je poslanstvo. Rad pomagam ljudem in ja, za nas, policiste, ni nedelj, ni praznikov, vsak dan je kot nov navadni delovni dan,« je povedal policist Policijske postaje Kranj Tine Bogataj.
Predsednica je nekaj besed hvaležnosti posebej namenila dežurnemu policistu Romanu Drobnetu, ki je prav na božični dan opravljal svoj zadnji delovni dan pred upokojitvijo. »Od leta 1987 sem v službi domovine. Najprej sem delal na Oddelku milice Cerklje, nato Oddelku milice Preddvor in v nadaljevanju vse do danes na Policijski postaji Kranj. Bil sem policist v intervencijski patrulji, osem let vodnik službenega psa in to so bila zame najlepša leta. Od leta 2000 do zadnjega dne pa sem opravljal delo dežurnega policista,« je povedal Drobne in še zaupal, da je njegova žena spekla potico, ki jo je ob tej priložnosti podaril predsednici. Ona pa mu je v spomin zapisala posvetilo v knjigo Slovenska policija, ki mu jo je izročil namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle.