V založbi Oxford University Press, ki izdaja najbolj znani slovar na svetu, so za besedo leta izbrali skovanko »brain rot«, gnitje možganov. / Foto: Wikipedija

V založbi Oxford University Press, ki izdaja najbolj znani slovar na svetu, so za besedo leta izbrali skovanko »brain rot«, gnitje možganov. / Foto: Wikipedija

Brain rot, beseda leta

Po svetu že vrsto let izbirajo »besedo leta«. V angleščini je letošnja izbranka besedna zveza »brain rot«, gnitje možganov. Gre za miselno otopelost, ki se pojavi ob čezmernem spremljanju nezahtevnih vsebin, zlasti na spletu …

V angleščini

Za kaj torej gre? »Beseda leta je beseda, ki je značilno zaznamovala tekoče leto. Letno jo izbirajo določene ustanove v nekaterih državah. V Sloveniji je izbor besede na pobudo Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU prvič potekal leta 2016. Besede leta izbirajo tudi v Nemčiji, Avstriji, ZDA, na Norveškem, v Rusiji in drugod.« Najbolj odmevna je seveda tista beseda leta, ki jo izberejo v angleščini. »Založniška hiša Oxford University Press, ki izdaja med drugimi slovarji tudi Oxford English Dictionary, izbira od leta 2004 britansko besedo leta v angleščini. Hkrati izbere tudi angleško besedo leta za ameriško govorno področje in v nekaterih primerih je izbrana beseda ista. Besedo leta izbirajo uredniki posameznih slovarjev založniške hiše.« Letošnja izbranka je skovanka brain rot (gnitje možganov). Gre za miselno otopelost, ki se pojavi po čezmernem spremljanju nezahtevnih vsebin, zlasti na spletu. Naštejmo še nekaj izbrank iz prejšnjih let. Leta 2023: rizz (krajša oblika za charisma – karizma). 2022: goblin mode (goblinski način – slengovski izraz za uživalsko, leno, neurejeno, samosvoje, tudi pohlepno vedenje, ki ga oseba ne obžaluje in se zanj ne opravičuje). 2021: vax (krajša oblika za vaccine – cepivo). 2019: climate emergency (podnebna nujnost, podnebno izredno stanje). 2018: toxic (toksičen, v kontekstu medosebnih odnosov). 2017: youthquake (mladinski potres, mladostni potres). 2016: post-truth (postresnica). In tako nazaj.

V nemščini

»Nemško besedo leta izbira Združenje za nemški jezik (GfdS). Besedo leta je prvič izbralo leta 1971, od leta 1977 pa jo njegova žirija izmed več tisoč predlogov izbira vsakoletno.« Nemška beseda leta 2024 je Ampel-Aus, kar pomeni ugasnjeni semafor. Nanaša se pa na »semaforsko koalicijo« kanclerja Scholza, ki jo sestavljajo socialdemokrati (SDP), liberalci (FDP) in Zeleni. Rdeča, rumena, zelena – In ta koalicija je ugasnila prav proti koncu tega leta. Beseda leta 2023 je bila Krisenmodus / krizni način. Direktorica GfdS Andrea Ewels je pojasnila, da je svet od leta 2020 v »kriznem načinu«, pri čemer se je sklicevala na pandemijo kovida, ruski napad na Ukrajino, energetsko krizo, krizo v izobraževanju in napad Hamasa na Izrael. 2022: Zeitenwende / zgodovinska prelomnica (dobesedno: preobrat časov). Besedo je v svojem govoru uporabil nemški kancler Olaf Scholz in se nanaša na spremembo paradigme in odmik od pacifizma po ruskem napadu na Ukrajino. 2021: Wellenbrecher / valolom. Nanaša se na ukrepe za zajezitev obstoječih oziroma nadaljnjih valov koronavirusne bolezni 2019. 2020: Corona-Pandemie / koronapandemija. Nanaša se na pandemijo koronavirusne bolezni 2019, ki je prizadela večino sveta in vplivala na svetovna gospodarstva. 2019: Respektrente / dostojna pokojnina. Nanaša se na prejemanje primerne pokojnine kot odraz spoštovanja za dolgoletno opravljanje dela. Besedno zvezo je skoval nemški delovni minister Hubertus Heil in z njo poudaril, da dodatek na pokojnino ni le poskus boja proti revščini, ampak gre za dostojanstvo in priznanje za prizadevanja. 2018: Heißzeit / vroča doba. Nanaša se na vročinski val v letu 2018, ki je zajel tudi Nemčijo in po nekaterih navedbah trajal od aprila do novembra. Hkrati se nanaša tudi na globalni problem 21. stoletja – globalno segrevanje (kot nasprotje ledeni dobi). 2017: Jamaika-Aus / konec koalicije Jamajka. Nanaša se na spodletela preliminarna pogajanja nemških strank krščanskih demokratov in krščanskosocialne unije (CDU/CSU), liberalnih demokratov (FDP) in Zelenih za izoblikovanje koalicije; barve njihovih strank (črna, rumena in zelena) spominjajo na jamajško zastavo. In tako smo prišli do Ampfel-Aus do Jamaika_Aus … (Vsi navedki so iz Wikipedije, geslo Beseda leta.)

V fokusu

Zanimivo je prebirati, katere besede so ljudje po svetu izbrali za besede leta. Zanje je značilno, da izražajo le nek ožji del celotnega dogajanja. Brain rot je stanje, ki zajame dobršen del uporabnikov spleta po celem svetu, a še zdaleč ne vseh. Nemški Ampel-Aus pa itak zadeva samo nemško vladno krizo. Zanimive so kandidatke za (še ne izbrano) slovensko besedo leta 2024, »od bojlerja do zeta«: bojler, brutalno, dvoživka, genocid, hibridno delo, kajtanje, komisarka, odklop, omrežnina, učitelji in zet. Genocid se dogaja na nekaterih svetovnih kriznih žariščih, a k sreči ne na vseh. Dogajanje je marsikje brutalno, a ne povsod. Slovenski zet bo ameriški predsednik. Sicer pa bi lahko za stanje duha v svetu uporabili staro slovensko skovanko »ločitev duhov«. Ta je univerzalna.