Rebeka Kropivšek Leskovar, prejemnica priznanja za pozitiven zgled inženirstva / Foto: arhiv izbora Inženirka leta
Rebeka Kropivšek Leskovar, prejemnica priznanja za pozitiven zgled inženirstva / Foto: arhiv izbora Inženirka leta
Če te vodi raziskovalni duh, je vse mogoče
Inženirka leta 2024 je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij, zaposlena v skupini Interblock, kjer se posveča razvoju pametnih tehnologij.
Ljubljana – V sedmem izboru inženirke leta, ki ga skupaj s partnerji organizirata revija IRT3000 in družba Mediade, je naziv prejela Rebeka Kropivšek Leskovar iz mengeškega Interblocka. »Rebekina zgodba pripoveduje, da je v sodobnem visokotehnološkem svetu še vedno mogoče ostati zvest sebi, odprtemu duhu ter na tem temelju graditi karierno pot. S svojim etičnim odnosom do razvoja tehnologij je pozitiven zgled inženirstva, ki v ospredje postavlja človeka,« so v utemeljitvi zapisali člani komisij, med katerimi so vse dosedanje nominiranke, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij in šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo!, predstavniki medijev ter organizatorjev in partnerjev izbora.
Inženirsko iskro je v prejemnici priznanja prižgala poletna šola informatike na Fakulteti za računalništvo in informatiko, kjer je spoznala, da roboti niso doma le v znanstveni fantastiki, temveč so tudi priložnost za prihodnji poklic. Na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani je študirala mehatroniko, na Mednarodni podiplomski šoli Jožefa Stefana pa pridobila naziv magistrice informacijskih in komunikacijskih tehnologij. V skupini Interblock dela v razvoju aplikacij tehnologij strojnega vida, osredotočenih na človeka in z mislijo na to, kakšni bodo vplivi tehnologij v vsakdanjem življenju. Ta premislek je po njenem mnenju nujen del razvoja. »Vsaka nova tehnologija, ki stopi na trg, ima lahko izjemen vpliv na našo družbo – tako dober kot slab.« Verjame tudi, da je pomembno interdisciplinarno sodelovanje in da z dobro ekipo prideš do spoznanj, do katerih sam ne bi. Ob tem mladim sporoča: »Če te vodi raziskovalni duh, je vse mogoče.«
Zdravka Zalar, direktorica Smartisa in nova predsednica projekta Inženirke in inženirji bomo!, del katerega je izbor inženirke leta, je ob razglasitvi izbrane kandidatke poudarila, da je v času, ko vse bolj postaja pomembna umetna inteligenca, še bolj ključno, da mladi prepoznajo priložnosti in prednosti tehničnih znanj ter kompetenc. »Želimo navdihniti novo generacijo inovatorjev in inovatork, ki bodo sooblikovali prihodnost z rešitvami, temelječimi na znanju, ustvarjalnosti in tehnologiji.«