Na Pokljuki je vse pripravljeno za začetek svetovnega prvenstva. / Foto: Žiga Kalan / Foto:

Cilji so visoki: medalja

Tako pred začetkom svetovnega prvenstva v biatlonu na Pokljuki pravi Janez Ožbolt, vodja panoge, glavni kandidat zanjo pa je Jakov Fak. »Želja je seveda priti do medalje, ki bi je bil zelo vesel. Svetovno prvenstvo je igra zase, posebno poglavje v vsaki sezoni,« pravi naš najboljši biatlonec.

Spored svetovnega prvenstva na Pokljuki: sreda, 10. februarja, ob 15. uri mešana štafeta, petek, 12. februarja, ob 14.30 sprint za moške, sobota, 13. februarja, ob 14.30 sprint za ženske, nedelja, 14. februarja, ob 13.15 zasledovalna tekma moških, ob 15.30 zasledovalna tekma žensk, torek, 16. februarja, ob 12.05 posamična tekma žensk, sreda, 17. februarja, ob 14.30 posamična tekma moških, četrtek, 18. februarja, ob 15.15 štafeta mešanih dvojic, sobota, 20. februarja, ob 11.45 ženska štafeta, ob 15. uri moška štafeta, nedelja, 21. februarja, ob 12.30 tekma s skupinskim startom žensk, ob 15.15 pa za konec prvenstva še tekma s skupinskim startom za moške.

Rudno polje – Na Pokljuki se začenja svetovno prvenstvo v biatlonu. Prvi komplet medalj bodo podelili jutri na tekmi mešanih štafet. Začela se bo ob 15. uri. Pričakovanja pred prvenstvom so pretekli teden strnili v naši moški in ženski reprezentanci.

»Pri moških smo lahko prijavili sedem tekmovalcev, na posamezni tekmi pa lahko nastopijo štirje. Kandidati so Jakov Fak, Klemen Bauer, Rok Tršan, Miha Dovžan, Alex Cisar, Anton Vidmar in Lovro Planko. Pri ženskah ima Slovenija kvoto za prijavo petih tekmovalk, na posamezni tekmi pa lahko nastopijo tri. V ekipi so Polona Klemenčič, Lea Einfalt, Lena Repinc, Živa Klemenčič, nastop Nike Vindišar pa zaradi zdravja še ni zagotovljen,« je povedal Janez Ožbolt, vodja panoge, in dodal še nekaj besed o ciljih: »Pri moških je cilj medalja. Vemo, da so to visoki cilji, morda preveč optimistični, a če medalje ne načrtujemo, jo težko dobimo. Potem sta tu še dve uvrstitvi do 15. mesta in dve uvrstitvi do 30. mesta. Pri dekletih pa enkrat do 25. mesta in dvakrat do 40. mesta. Želja je, da se ena od štafet uvrsti med prvih osem.«

Glavni adut naše biatlonske vrste je Jakov Fak. Skozi celotno zimo je konkurenčen najboljšim, na zadnji tekmi pred svetovnim prvenstvom je po treh sezonah znova stal na stopničkah. Bil je tretji. »Počutim se zdrav, normalno treniram. Zavedam se svoje vloge na domačem svetovnem prvenstvu, a kljub vsemu poskušam nastopiti čim bolj sproščeno. Na tekmovanjih želim biti osredotočen na svoj nastop. Upam, da bo ta zadostoval za dober rezultat. Želja je seveda priti do medalje, ki bi je bil zelo vesel. Svetovno prvenstvo je igra zase, posebno poglavje v vsaki sezoni. Verjamem, da lahko dosežem dober rezultat, in s to mislijo se moram postaviti na start na vsaki tekmi. Tretje mesto na zadnji tekmi svetovnega pokala je bilo velika spodbuda, zame velik rezultat, seveda pa ni garancija za dobre uvrstitve na svetovnem prvenstvu. Po zadnji tekmi sem potreboval počitek, trenutno sem v režimu intervalnega treninga, ki navadno pomaga, da pripravljenost še naraste. Upam, da se bo vse lepo izteklo in da bom na svetovnem prvenstvu še nekoliko hitrejši v smučini, na strelišču pa sem skozi celotno sezono relativno zanesljiv in upam, da bo tako tudi ostalo. Želim si vse segmente oddelati odlično in da mi to da osnovo, da lahko pričakujem dobre rezultate,« je teden dni pred začetkom prvenstva razmišljal Jakov Fak, trenutno deveti biatlonec letošnje zime. Pred njim so štirje Norvežani, dva Francoza in dva Šveda. Za njim je v trenutnem skupnem seštevku svetovnega pokala, kar se Slovencev tiče, dolga luknja. Na 64. mestu je Klemen Bauer, ki je zadnje tekme zaradi covida-19 izpustil. V preteklosti je že bil med najboljšimi tudi na največjih tekmovanjih. »Z učinkom treninga in milimi posledicami bolezni sem kar zadovoljen. Vsaj za zdaj lahko tako rečem. Videli bomo, kaj bodo prinesle tekme in napor na najvišjih obratih. Zavedati se je treba, da je konkurenca vsako leto močnejša, vedno težje je uresničiti visoke cilje. Kljub temu dejstvu se ne vdam, ravno zato še vztrajam. Želim se približati svojim najboljšim sezonam, to me motivira, dodaten navdih pa bom seveda iskal ob dejstvu, da svetovno prvenstvo poteka na domačih tleh,« je povedal. V moški vrsti so točke v sezoni osvojili še Rok Tršan, Miha Dovžan in prvič v karieri tudi Alex Cisar. Z izjemo Faka so prav vsi že preboleli covid-19. Uroš Velepec, glavni trener moške reprezentance, pravi, da ima večina še vedno posledice: »Ne vemo še točno, kakšne, zato tudi pri treningu malo tipamo, kaj je prav in kaj ni. Ne glede na vse pričakujemo najboljše uvrstitve v letošnji sezoni.«

Koronavirus je dodobra zagodel tudi ženski ekipi. Z njim so se soočali prav v obdobju pred prvenstvom. Polona Klemenčič, edina Slovenka letos s točkami svetovnega pokala, je edina, ki jo je virus obšel. Morala pa je v karanteno. »Želim pokazati, kar znam, na strelišču in na progi in da bodo prišle še kašne točke ter letos najboljši rezultat,« je spregovorila o ciljih. »Kljub tej nesreči s covidom-19 v januarju gremo na prvenstvo optimistični, poskusimo dati vse od sebe, nastopiti najbolje v letošnji sezoni,« pa je povedala Andreja Mali, glavna trenerka ženske reprezentance.

Za naše biatlonke in biatlonce boste lahko tokrat navijali le od doma. Gledalcev na prizorišču ne bo.

×