Ob Hraškem bajerju je bilo doslej zabeleženih okoli 120 vrst ptic. / Foto: Peter Šalamon
Čistili Hraški bajer in spoznavali tamkajšnje ptice
Ob Hraškem bajerju je pred dnevi potekala čistilna akcija, ob tem pa so predstavili tudi ptice, ki so tam našle svoj življenjski prostor. Najmlajši obiskovalci so lahko ustvarjali na delavnici.
Hraše – Dogodek je pripravilo Turistično društvo (TD) Hraše, udeleženci pa so združili prijetno s koristnim – spoznavanje narave in skrb za okolje. Dogajanje je privabilo kar nekaj obiskovalcev, med njimi tudi družine z otroki. Dogodek je potekal v okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov. TD Hraše se je temu projektu priključil pred tremi leti in od takrat v tem tednu redno organizira čistilno akcijo ter spremljajoče delavnice, s katerimi ozaveščajo o pomenu zmanjševanja odpadkov in skrbi za naravo.
Pod sloganom Ker sem frajer, čistim Hraški bajer so tako udeleženci najprej prisluhnili Tonetu Trebarju, ki je predstavil pomen bajerja predvsem za ptice. »Hraški bajer je pomemben predvsem kot počivališče za selitvene vrste ptic. Tukaj jih je bilo doslej zabeleženih okoli 120 vrst. Poleg ptic pa bajer zagotavlja življenjski prostor tudi kačjim pastirjem, dvoživkam in hroščem,« je povedal Trebar. Dodal je, da so vremenske spremembe in posegi v okolje ogrozili nekatere vrste, a je ohranitev naravnega stanja ključna za njihovo preživetje. Zaradi sušnih obdobij se je bajer v zadnjih dvajsetih letih dvakrat izsušil, kar ogroža živali, ki za preživetje potrebujejo vodo. Prav tako je opozoril na negativne vplive vnosa rib v bajer, saj so te pojedle hrano za ptice in druge živali.
Po predstavitvi so se odrasli lotili urejanja okolice bajerja, kjer se skozi leto nabere kar nekaj smeti. Najmlajši pa so se v krajevnem domu udeležili delavnic. »Izdelava novoletnih okraskov iz naravnih materialov je posebej priljubljena. S temi okraski bomo decembra okrasili smreko pred našim domom,« je pojasnila Joži Kumer iz TD Hraše. Poudarila je še, da so se dogodka lotili prav zdaj, saj je to obdobje, ko so ptice selivke že odletele, druge pa se pripravljajo na zimo. Tako jih ne motijo.
Hraški bajer privablja tudi turiste, kar predstavlja svojevrsten izziv za ohranitev narave. »Kot društvo skrbimo za urejenost poti in okolice, a zaradi zasebnega lastništva bajerja imamo omejene možnosti. Kljub temu želimo ohranjati ravnotežje med obiskom ljudi in varovanjem narave,« je dodala Joži Kumer.
Jutri pa TD Hraše organizira še en dogodek v okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov. Ob 10. uri bo v Turističnem domu Hraše predavanje Maje Križnar iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije o zmanjševanju odvečne ali odpadne hrane in o njeni uporabni vrednosti.