Prodajo koče je podprlo dvanajst članov Planinskega društva Jesenice, proti jih je bilo dvaindvajset. Predsednik Egon Kepic je po glasovanju odstopil. / Foto: Nik Bertoncelj

Prodajo koče je podprlo dvanajst članov Planinskega društva Jesenice, proti jih je bilo dvaindvajset. Predsednik Egon Kepic je po glasovanju odstopil. / Foto: Nik Bertoncelj

Člani zavrnili prodajo Tičarjevega doma

Ker večina članov na izrednem občnem zboru ni podprla prodaje Tičarjevega doma na Vršiču, je predsednik Planinskega društva Jesenice Egon Kepic odstopil.

Jesenice – Na torkovem izrednem občnem zboru Planinskega društva Jesenice so zavrnili prodajo Tičarjevega doma na Vršiču. Proti je glasovalo 22 članov, za pa 12. Prodajo je predlagalo novo vodstvo društva zaradi zadolženosti, društvo namreč banki dolguje 630 tisoč evrov. Kredit je najelo v času prejšnjega vodstva zaradi naložbe v obnovo Koče pri izviru Soče, ki je bila bistveno dražja od načrtov, pa tudi revizor je ugotovil, da je bila celotna investicija napačno vodena in zastavljena, cene precej višje od tržnih, ekonomičnost dodatnih del pa vprašljiva.

Predstavnik Planinske zveze Slovenije Miro Eržen je zagovarjal stališče, da koča mora ostati v planinskih rokah.

Sedanji predsednik društva Egon Kepic, ki je poudaril, da je težave podedoval od prejšnjega vodstva, je zato edino rešitev videl v prodaji ene od petih koč, ki jih ima v lasti društvo. V igri za prodajo sta bili Koča pri izviru Soče in Tičarjev dom, za katerega so prejeli dve ponudbi, in sicer Planinskega društva Ljubljana Matica in dosedanjega najemnika, Agencije Oskar, ki je ponudila več, in sicer 1,2 milijona evrov. To bi zadoščalo za poplačilo dolga in prepotrebno obnovo ostalih koč, ki so vse dotrajane. Kepic je zato sklical izredni občni zbor, na katerem pa večina prisotnih članov prodaje ni podprla. Poudarili so, da bi pred odločitvijo potrebovali več finančnih podatkov, prav tako je bilo slišati mnenje, da bi interes za koče morali preveriti z razpisom.

»Koča zrasla na ramenih prostovoljcev«

Občnega zbora se je udeležil tudi predstavnik Planinske zveze Slovenije Miro Eržen, ki je zagovarjal stališče, da koča mora ostati v planinskih rokah. »Koča je zrasla na ramenih številnih prostovoljcev in tu ne gre le za prodajo nekega običajnega objekta, ampak tudi planinske zgodovine,« je poudaril Eržen.

Na občnem zboru so podprli predlog, da društvo naroči izdelavo revizije obnove Koče pri izviru Soče še sodnemu izvedencu. To bo osnova za morebitno odškodninsko tožbo proti izvajalcu in nadzorniku del ter osebam, ki so vodile projekt.

Egon Kepic je glede skrbi, da bo prišlo do komercializacije, dejal, da so planinske koče, ki stojijo ob cesti na Vršič, hočeš nočeš že pred časom postale gostišča oziroma izletniške točke ob cesti, saj se do njih obiskovalci pripeljejo z avtomobili. »Bolj bi nas moralo skrbeti za obstoj in vzdrževanje planinskih koč, do katerih se res pride samo peš, saj se v njih ohranja pravi duh planinstva,« je dejal. Žal pa jih brez denarja društvo v prihodnje ne bo moglo obnavljati in posodabljati.

Predsednik odstopil

Ker je Kepic na odločitev o prodaji vezal tudi svoje predsednikovanje, je po občnem zboru odstopil. Dejal je, da sam druge rešitve za društvo ne vidi, od članov, ki so glasovali proti, pa pričakuje, da najdejo drugo vodstvo, ki bo ponudilo drugačne rešitve. Napovedal je, da bo funkcijo opravljal le še do izbire novega predsednika oziroma do marčevskega rednega občnega zbora.