Dr. Mariana Karla Rebernik je kandidatka za novo direktorico CSS Škofja Loka, delati pa naj bi začela že v sredo. / Foto: Tina Dokl
Dr. Mariana Karla Rebernik je kandidatka za novo direktorico CSS Škofja Loka, delati pa naj bi začela že v sredo. / Foto: Tina Dokl
CSS naj bi vodila Rebernikova
Radovljičanka Mariana Karla Rebernik, nekdanja direktorica Atotecha, do lanske upokojitve pa direktorica Galvanike v Iskri ISD, se je odločila, da bo pomagala pri rešitvi CSS.
Škofja Loka – Kot kaže, se za škofjeloško invalidsko podjetje CSS vendarle obeta rešitev, pomemben korak pri tem pa je, da se umakne postopek likvidacije podjetja, likvidacijski upravitelj pa zamenja za sanacijskega. To pa pomeni, da dobijo novega direktorja, ki bi podjetje postavil na noge.
»Imeli smo že kandidatko za v. d. direktorice, Darjo Kopač, pri SDH pa se s tem niso strinjali, saj so želeli, da imamo kandidatko, ki ne bo zgolj vršilka dolžnosti za nekaj mesecev. Tako smo začeli iskati na novo. Dogovorili smo se z dr. Mariano Rebernik, ki je s svojimi izkušnjami pripravljena podjetje voditi dlje časa,« je na včerajšnji novinarski konferenci v prostorih Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka pojasnil predsednik zbornice Marko Lotrič, ki je tudi predsednik Državnega sveta Republike Slovenije in dolgoletni podjetnik.
»Povabilo je bilo zame izziv, saj želim, da se podjetje sanira. V bran, da podjetje obstane in se v njem še naprej izvaja dejavnost, je pristopila cela lokalna skupnost, česar v Sloveniji ni pogosto videti. Prav tako je pomembno, da so skupaj stopili podjetniki in obrtniki, da so zvesti kupci dali že za 1,4 milijona evrov naročil in da obstaja zaupanje. To je res nekaj posebnega in mislim, da je vredno narediti vse, da se podjetje reši in se začne ukvarjati samo s seboj. Kar se mi zdi najpomembnejše, pa je, da so v kolektivu ljudje, ki želijo delati,« je povedala Mariana Rebernik, ki verjame, da ima tudi zato podjetje prihodnost. »Tako kot mi želijo biti tudi invalidi na koncu dneva opaženi in se počutiti koristne,« je tudi poudarila Rebernikova.
»Podpredsednik vlade je povedal, da moramo poiskati nekoga, ki bo podjetje postavil na noge, in zagotoviti naročila. To pa pomeni, da likvidacijskega upravitelja zamenjamo s sanacijskim. Tega smo zdaj dobili. Prav tako je naročil za 1,4 milijona evrov. Zdaj je na vrsti vlada, da takoj pripravi spremembo strategije upravljanja kapitalskih naložb države in najde način, da podjetje dokapitalizira. Sindikat je z ekonomskimi izračuni, pravnimi argumenti in navajanjem sodne prakse zagovarjal logiko vrednot. Ta pa je, da je človek vedno na prvem mestu. Razumeti moramo, da gre za invalidsko podjetje in zagotavljanje delovnih mest invalidov. V prvem planu vedno mora biti človek. Zato apeliramo na ministrstvo za finance, delo in vse ostale v vladi, da pripravijo strategijo takoj,« je poudarila generalna sekretarka Sindikata obrti in podjetništva Slovenije Ana Čermelj in dodala, da je direktor oziroma likvidacijski upravitelj CSS Uroš Zarnik dal odpoved in da predlaga, da bi 4. marca zaključil delo.
»Sindikat ne pristaja na to, da se mu izplača odpravnina. Apeliramo, da se krivdno razreši, ker ne pristajamo na nagrado v obliki odpravnine. Sindikat ne bo plačeval nagrade likvidacijskemu upravitelju za deset let potapljanja podjetja,« je poudarila.
Kot je pojasnil Marko Lotrič, so na včerajšnji sestanek povabili tudi ministra za finance Klemena Boštjančiča, ki pa je bil v tujini, zato ga na sestanek ni bilo. Sta pa v Škofjo Loko prišla predstavnika invalidskega podjetja Bodočnost iz Maribora. Kot je povedala direktorica Milena Sisinger, je njihovo podjetje sicer večje, saj je v njem zaposlenih 220 ljudi, vendar lahko pričakujejo podobne težave, kot so jim priča v Škofji Loki. »To je zaradi razvrščenosti podjetij v portfeljske naložbe pri SDH. Strategija upravljanja državnih naložb je bila sprejela lani poleti in očitno je bilo premalo pozornosti namenjene temu, da sta v tem razvrščanju tudi dve invalidski podjetji, ki imata drugačen status predvsem zaradi zaposlovanja invalidov. Njihove portfeljske naložbe imajo izključno gospodarske cilje, invalidska podjetja pa ne morejo dosegati tako visokih gospodarskih ciljev. Po mojem mnenju pa ti tudi ne bi smeli biti prvi interes. Zato se pridružujemo naporom CSS, da skušajo SDH in vlado prepričati, da se ti dve podjetji razporedita med strateški naložbi,« je poudarila Sisingerjeva.
Svoje občutke je ob tej priložnosti s solzami v očeh v imenu zaposlenih pojasnila predsednica sindikata CSS Brigita Rutar in povedala, da je napisala tudi pismo predsedniku vlade Robertu Golobu, vendar odgovora še ni dobila. Del pisma je Rutarjeva tudi prebrala.
Vsi skupaj sedaj težko čakajo nadaljnje dogodke, saj v sredo pričakujejo zamenjavo direktorjev. To naj bi se zgodilo skupaj s skupščino SDH, ko naj bi ustavili tudi likvidacijo podjetja.