svetovni dan spomina Tržič / Foto: Tina Dokl

V Tržiču so se poklonili žrtvam prometnih nesreč. / Foto: Tina Dokl

Dan spomina na žrtve nesreč

V Sloveniji svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč zaznamujemo od leta 2007, tradicionalno se mu vsako tretjo nedeljo v novembru pridružijo člani Združenja šoferjev in avtomehanikov Tržič.

Tržič – Po besedah predsednika ZŠAM Tržič Miklavža Boleta dan spomina na žrtve prometnih nesreč predstavlja spodbudo in poziv državi za izvajanje nacionalnih programov izboljšanja varnosti v prometu, povezuje žrtve nesreč po vsem svetu in družbi sporoča, da so posledice prometnih nesreč nesprejemljive. »Pomanjkanje informacij o žrtvah prometnih nesreč ustvarja med ljudmi ravnodušnost; s spominom in javnim pogovorom o njih pa ustvarjamo skupno preventivo.«

Člani ZŠAM Tržič se že vse od leta 2007, ko smo se dnevu spomina prvič pridružili v Sloveniji, vsako leto poklonijo žrtvam prometnih nesreč v tržiškem Parku prijateljstva, imenovanem tudi Park pobratenja. Bole je na nedeljskem spominskem dogodku, zdaj edinem tovrstnem na Gorenjskem, povzel podatke policije, da so slovenske ceste od leta 1991 do 2024 vzele 7.885 življenj, približno 329.758 ljudi pa se je v prometnih nesrečah hudo telesno poškodovalo. »Lani smo zabeležili 70 smrtnih žrtev, letos do vključno 3. novembra 67.« Čeprav se je število žrtev nesreč v zadnjih desetletjih v Sloveniji zmanjšalo, vsaka smrt predstavlja tragedijo za družino.

Poudaril je, da bo lani sprejeta Resolucija o varnosti v cestnem prometu za obdobje 2023–2030 temeljito posegla v prometno zakonodajo. »Dokument med drugim prinaša številne spremembe za bolj ranljive udeležence v prometu in spremembe pri usposabljanju poklicnih voznikov. V resoluciji je med drugim zapisano načelo prometne kulture, ki bo opredelilo dolžno ravnanje vseh udeležencev v prometu.«

ZŠAM Tržič izvaja vrsto aktivnosti v okviru dodeljenih kompetenc, te so namenjene najranljivejšim udeležencem v prometu. »Za najmlajše so najbolj prepoznavni šolski Pešbus, za starejše udeležence v prometu Sladoledni Pešbus, t. i. svetovalne vožnje in projekt Sožitje, kjer starejše seznanjamo z novostmi pri cestnoprometnih predpisih.« Vsako leto so prisotni ob prvih šolskih dnevih, imajo šolsko prometno službo, izvajajo kolesarske izpite ..., podporo pa nudijo tudi izvajanju nacionalnih preventivnih akcij pod okriljem republiške agencije za varnost prometa. Miklavž Bole je nagovor zaključil s sloganom dneva spomina na žrtve prometnih nesreč: Spominjajmo se, pomagajmo in ukrepajmo.

Za tržiškega župana Petra Mikliča je tudi osebno dan spomina na žrtve prometnih nesreč boleč. Kot je povedal, so imeli v njegovi družini pred leti tragično izkušnjo. »To te zaznamuje, družino sploh. Kadar koli se kaj takega zgodi, je tragedija, katastrofa. Da se lahko na nek način trudimo, da je tega čim manj, je pa eno tako lepo poslanstvo.«