Sindikati državne uprave, na sliki predsednika Policijskega sindikata Slovenije Rok Cvetko in Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, so parafiranje kolektivne pogodbe dejavnosti in druge akte, ki so bili predmet stebrnih pogajanj v javnem sektorju, zavrnili. / Foto: Daniel Novaković/sta

Sindikati državne uprave, na sliki predsednika Policijskega sindikata Slovenije Rok Cvetko in Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, so parafiranje kolektivne pogodbe dejavnosti in druge akte, ki so bili predmet stebrnih pogajanj v javnem sektorju, zavrnili. / Foto: Daniel Novaković/sta

Danes predviden podpis kolektivnih pogodb

Za danes je napovedan podpis kolektivnih pogodb in dogovorov v okviru prenove plačnega sistema javnega sektorja. Te je večina pogajalcev sindikatov javnega sektorja v sredo tudi parafirala. Sprva je bilo parafiranje predvideno za ponedeljek, a je nato vlada rok za parafiranje na pobudo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije prestavila na sredo. Kot so navedli, jim je vlada vsaj v enem od plačnih stebrov za pregled vseh dokumentov namenila premalo časa. Kateri sindikati bodo dejansko podpisali dokumente, do včeraj ni bilo znano, saj k parafiranju niso pristopili vsi sindikati. Parafiranje svoje kolektivne pogodbe, torej za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave lokalnih samoupravnih skupnosti, so namreč zavrnili sindikati drugega stebra oziroma državne uprave, ki med drugim zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi. Opozorili so, da so obravnavani slabše od drugih skupin. Nekateri od teh sindikatov so odločitev o podpisu sprejemali včeraj, nekateri pa jo bodo šele danes. Omenjeni sindikati so sicer v torek pozvali vlado k ustreznim rešitvam, sicer je konflikt neizbežen. Vladna stran pa je po njihovem pozivu pojasnila, da bi se plače v okviru tega plačnega stebra v povprečju povišale za 529 evrov bruto; policistom za 557 evrov, vojakom za 556 evrov, diplomatom za 662 evrov, inšpektorjem, skupaj s pravosodnimi policisti, občinskimi redarji in pristaniškimi nadzorniki, pa za 627 evrov bruto. Odločitve o podpisu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike v sredo niso sprejeli tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Sporočili so, da bo končno odločitev po proučitvi v sredo prejetega čistopisa pogodbe sprejel glavni stavkovni odbor.

Obsodbe groženj sodnikom

V zadnjih dneh so se vrstile obsodbe groženj sodnikom in pravosodnim funkcionarjem. Potem ko je prejšnji teden iz še nepojasnjenih razlogov, domnevno pa zaradi požiga, zgorela novozgrajena stanovanjska hiša predsednika Okrajnega sodišča v Brežicah Almirja Kurspahića, so se v zadnjih dneh na družbenem omrežju X pojavile fotomontaže in (domnevni) domači naslovi več sodnikov in tožilke, ki jih je zaradi sojenja v zadevi Patria tožil predsednik SDS Janez Janša, ob tem pa so se pojavili tudi pozivi k nasilju. Te objave in vsakršno nasilje je v torek najprej obsodila ministrica za pravosodje Andreja Katič. Zagotovila je, da bo ministrstvo ustrezno ukrepalo, predsednike vseh političnih strank pa je pozvala, da naj svojim podpornikom razložijo, da je takšno pozivanje k nasilju nesprejemljivo in se lahko stopnjuje tudi v vsakdanjem življenju. Zavzela se je tudi za nadaljnje korake glede zaščite sodnikov. V sredo so se obsodbe tovrstnih groženj vrstile tudi iz sodniških vrst in politike. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je tako poudaril, da gre za nedopustno ogrožanje varnosti sodnikov in njihovih družin, pa tudi za poskuse spodkopavanja zaupanja v sodstvo. Vrhovno sodišče aktivno deluje v smeri odstranitve objav z družbenega omrežja X, v tej zadevi pripravljajo tudi kazensko ovadbo, obvestili pa so tudi pristojno državno tožilstvo v Ljubljani, je med drugim pojasnil Đorđević. Enako so tovrstne objave obsodili v Slovenskem sodniškem društvu in Društvu državnih tožilcev Slovenije, iz vrst politike pa med drugim predsednica republike Nataša Pirc Musar, predsednik vlade Robert Golob ter v vseh parlamentarnih strankah. Predsednik stranke SDS Janez Janša je ob tem ugibanja o tem, da za javnimi objavami naslovov sodnikov stoji njihova stranka, označil kot absurdne obtožbe. Informacijska pooblaščenka Jelena Virant Burnik je poudarila, da so podatki o domačem naslovu funkcionarja ali javnega uslužbenca varovani osebni podatki. Da pa ima primer tudi »največjo možno pozornost« policije, ki intenzivno izvaja aktivnosti za zagotovitev varnosti omenjenih funkcionarjev ter za identifikacijo storilca ali storilcev zaradi suma, da je bilo storjeno kaznivo dejanje javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, so sporočili iz Generalne policijske uprave.

Ovadbe zaradi železniške nesreče

Policija je po koncu preiskave železniške nesreče, v kateri sta 21. decembra 2023 pri Rakitniku blizu Postojne umrla dva delavca, eden je bil huje ranjen, eden pa lažje, zaradi utemeljenega suma kaznivega dejanja ogrožanja posebnih vrst javnega prometa ovadila tri zaposlene na Slovenskih železnicah. Po kazenskem zakoniku je omenjeno kaznivo dejanje lahko storjeno iz malomarnosti ali s kršitvijo pravil o varnosti, zanj pa je zagrožena zaporna kazen do osem let.