Domače

A je to domače? Domače, domače je. Oh, odlično … Verjetno se marsikdo od vas še spomni teh besed, ob katerih so se v televizijskem oglasu za mesnine s savinjskega konca cedile sline zbranim za mizo z domačimi dobrotami. No, v prihajajočih dneh pa bo domače pridelke in izdelke promoviral teden slovenske hrane. Če smo doslej dobro desetletje vsak tretji petek v novembru zaznamovali dan slovenske hrane, pa ji od letos ne bo več posvečen zgolj en dan, pač pa ves teden. Vlada je namreč konec lanskega leta sprejela sklep, da bomo vsak tretji teden v novembru zaznamovali teden slovenske hrane – s ciljem povečati njeno naročanje, nakupovanje in uživanje, promovirati slovenske tradicionalne jedi in spodbuditi zdrav način prehranjevanja.

Prva izvedba je torej pred vrati, potekala bo med 11. in 17. novembrom, zajemala pa bo tudi ustaljeni dogodek – tradicionalni slovenski zajtrk, ki ga bodo priredili že štirinajsto leto zapored. Razveseljivo je, da v projektu sodeluje več kot devetdeset odstotkov slovenskih osnovnih šol, pridružujejo se mu tudi številni vrtci, kjer bodo prihodnji petek postregli kruh, maslo, med, mleko in jabolka ali drugo slovensko sadje. Čeprav teden slovenske hrane nagovarja vse generacije, pa je še posebej pomembno, da o pomenu uživanja lokalno pridelane hrane spregovorimo tudi z otroki in mladino.

Hrana lokalnega izvora ima številne prednosti. Ker je bila pridelana v naši bližini, na poti do našega krožnika ni prepotovala na tisoče kilometrov. Za razliko od uvoženih pridelkov, ki so jih nabrali, še preden so dozoreli, in jih pred transportom še kemično obdelali, nato pa so umetno dozoreli v zorilnicah, velja kakovostna lokalno pridelana hrana za bolj svežo, zdravo in bogato s hranili, poleg tega je praviloma polnejšega okusa, zaradi bližine pridelave pa uporaba konzervansov ni potrebna oziroma je manjša. Ko nas, potrošnike, s trgovskih polic skuša premamiti eksotično sadje z drugega konca sveta, pomislimo tudi na okoljski vidik, saj transport in embalaža obremenjujeta okolje. Nakupovalno košarico zato raje napolnimo z zdravimi lokalnimi sezonskimi pridelki ali pa se ponje odpravimo na bližnjo tržnico oziroma kar na kmetijo.

Poudariti velja tudi, da s kupovanjem domače hrane podpiramo slovensko kmetijstvo, samooskrbo in pridelovalce, da bodo ti še naprej imeli voljo obdelovati kmetijske površine in posledično ohranjati podeželje. In ne nazadnje ne pozabimo, kar je pred tednom slovenske hrane poudarila tudi kmetijska ministrica Mateja Čalušić: po domači hrani posegajmo vse leto, in ne le v prihajajočem tednu.

×