načrtovani likvidaciji invalidskega podjetja CSS Škofja loka / Foto: Tina Dokl

Zaposleni v podjetju ter Sindikat obrti in podjetništva Slovenije so v ponedeljek predstavili svoje predloge za rešitev CSS / Foto: Tina Dokl

Družba CSS gre v likvidacijo

Prošnje zaposlenih in sindikata, da bi škofjeloško invalidsko podjetje CSS delovalo naprej, niso bile uslišane. Sklep o likvidaciji podjetja je bil potrjen na sredini skupščini Slovenskega državnega holdinga.

Škofja Loka – Škofjeloško podjetje CSS, ki izdeluje stružene in hladno preoblikovane kovinske izdelke, ima status invalidskega podjetja, v katerem ima država 97,96-odstotni delež, preostali delež pa si delita Zveza društev slepih in slabovidnih ter Občina Škofja Loka. Družba zaposluje 43 ljudi, od tega 19 invalidov. Zaposleni v podjetju ter Sindikat obrti in podjetništva Slovenije (SOPS) so sicer v ponedeljek predstavili svoje predloge za rešitev CSS, opozorili so tudi na socialni vidik ukinitve podjetja in delovnih mest za invalide ter pozval k preklicu sredine skupščine Slovenskega državnega holdinga, ki je odločala o likvidaciji, saj da ima družba ogromno novih naročil. Obrnili so se tudi na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. A odločitev o likvidaciji je bila v sredo vseeno sprejeta.

»Medaljo za zasluge naj si pripnejo vsi odgovorni in ta madež mora ostati v javnosti še dolgo, dolgo časa,« je povedala generalna sekretarka SOPS Ana Čermelj, sindikalna zaupnica v podjetju Brigita Rutar pa je skrušeno dodala: »Žalostno, nismo si predstavljali, da nas bo država takole pustila na cedilu.« Kaj bodo zaposleni storili po izgubi zaposlitve, ne ve. »Najprej moramo strezniti glave, da bomo potem videli, kako naprej,« je dejala Rutarjeva in dodala, da so v ponedeljek iz medijev prvič slišali, da za šest invalidov obstaja možnost prezaposlitve, a o tem ne vedo nič.

Tudi Jure Krajnik, vodja oddelka, kjer dela največ invalidov, je povedal, da se mu odločitev o likvidaciji ne zdi sprejemljiva.

»Ti delavci bodo zelo težko našli novo zaposlitev. Zelo so prizadeti, težko sprejemajo vse to. Imam gospo, ki ji je pred kratkim umrl mož, če bo izgubila še službo ... Oni se čutijo pripadne podjetju, ves čas se zavedajo, da veliko pripomorejo k skupnosti, da ji lahko nekaj dajo. Če ne bodo več delali, bodo nekateri lahko celo propadli ...« je o žalostni usodi delavcev razmišljal Krajnik.

Slabi poslovni rezultati

V SDH so navedli, da družba CSS posluje z izgubo in se srečuje z upadom naročil, zaradi premajhnih obsegov poslovanja in prenizkih cen kljub letnim odstopljenim prispevkom in državnim subvencijam ni sposobna poslovati konkurenčno in pozitivno, dodatne težave povzročajo stari in neprimerni prostori proizvodnje. Družba je bila večkrat v likvidnostnih težavah. V letih 2013 in 2018 so jo dokapitalizirali z nepremičninami in denarjem v znesku 1,2 milijona evrov, vendar ti ukrepi niso prinesli dolgoročne rešitve. Družba je v obdobju zadnjih petih let ustvarila za skoraj štiristo tisoč evrov izgube, čeprav od države vsako leto prejme okoli štiristo tisoč evrov subvencij in odstopljenih sredstev zaradi statusa invalidskega podjetja, so pred časom zapisali v SDH. Dodatna državna pomoč bi, kot so še poudarili, predstavljala nedovoljeno državno pomoč. Poslovodstvo CSS je sicer na poziv SDH skušalo najti rešitev za družbo, a je neodvisni svetovalec SDH na podlagi analize načrta poslovnega in finančnega prestrukturiranja presodil, da družba nima dolgoročno vzdržnega poslovnega modela in je ni možno uspešno prestrukturirati. Trenutna ocenjena likvidacijska vrednost sicer omogoča izplačilo plač za december in odpravnin.

Direktor bo likvidacijski upravitelj

Za likvidacijskega upravitelja, kar je SOPS sprejel z ogorčenjem, so imenovali dosedanjega direktorja CSS Uroša Zarnika, ki je stečaj tudi predlagal; kot je povedal po sredini skupščini, zaradi situacije, v kateri je družba že dalj časa. »Zdi se nam, da je to edina ustrezna rešitev na dolgi rok in hkrati najboljša možnost za zaposlene, da so poplačani v celoti, vključno z odpravninami. Verjetno je vsak konec tudi nov začetek,« je dodal. Zarnikova naloga je, da pripravi načrt prezaposlitve invalidov. Izpolniti morajo tudi še vsa naročila, nato bo družba ugasnila. Po njegovi oceni to lahko traja od šest do osem mesecev. Zaposleni bodo odločbe o odpovedih začeli dobivati že kmalu; odvisno od tega, kdaj bo sklep o likvidaciji začel tudi uradno veljati. »V pripravi je načrt prezaposlitev za invalide, aktivnosti intenzivno potekajo,« je odgovoril na vprašanje o tem, kako bodo poskrbeli za ranljive ljudi z omejenimi sposobnostmi, ki so pri njih delali več desetletij.

ZDSS likvidaciji nasprotuje

Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, ki je dvoodstotni lastnik podjetja, je likvidaciji nasprotovala, a so bili preglasovani, je povedal glavni tajnik zveze Štefan Kušar. »Podali smo predlog za preložitev izvedbe skupščine za šest mesecev, zato da bi skupaj z ostalimi delničarji naredili nov načrt prestrukturiranja in preiskali vse možnosti, če bi bilo možno ohraniti neko zdravo jedro, vendar je SDH predlog preglasoval. Ob sprejemu sklepa o likvidaciji smo napovedali, da bomo izkoristili vsa razpoložljiva pravna sredstva, zato da se ugotovita neveljavnost in ničnost sklepa. Predlagali bomo tudi začasno odredbo za zadržanje izvajanja tega sklepa. Zadnja možnost, ki je v narekovajih najbolj oprijemljiva, pa bi bila odločitev ministra za delo, družino in socialne zadeve, da ne poda soglasja k likvidaciji družbe.«

Ker gre za invalidsko podjetje, je namreč direktor o nameravani likvidaciji obvestil tudi pristojno ministrstvo, minister Luka Mesec pa mora v tridesetih dneh izglasovani sklep o likvidaciji tudi potrditi. Kušar je sicer prepričan, da bi družba CSS lahko obstala. »Vrednost podjetja je v tem trenutku bistveno večja, kakor so obveznosti do vseh upnikov, vključno z delavci. Po mojem mnenju bi bilo treba bolnika pozdraviti, mu postaviti končno diagnozo, mogoče z več neodvisnimi mnenji, in potem iskati rešitev v smislu zdravljenja, tako da mi še nismo obupali nad podjetjem,« je metaforično izrazil svoje mnenje o podjetju.

Kaj pravijo na občini

Vodja kabineta župana Občine Škofja Loka Rok Primožič je po skupščini povedal, da so dodatno sprejeli sklep, ki nalaga likvidacijskemu upravitelju, da čim prej poskrbi za načrt prezaposlitve zaposlenih in ga občini posreduje do 15. marca. »Občina je predvsem želela, da se poskrbi za zaposlene. Prva želja je bila, da družba nadaljuje delo, ker pa je bila sprejeta odločitev, kakršna je bila, pa si želimo, da bi zaposleni našli delo in še vedno lahko delovali v naši skupnosti,« je povedal Primožič. Ker zraven deluje dom upokojencev, je želja občine, da bi se to zemljišče namenilo za njihove dejavnosti. »Upam, da bo država poskrbela za to,« je še dodal Primožič.

Ministrstvo preverja možnosti razveljavitve likvidacije

»Glavno poslanstvo ministrstva je varovanje pravic delavcev in ohranjanje delovnih mest. Zato smo SDH poslali dopis, v katerem jih pozivamo, da nam razjasnijo, kakšne posledice na poslovanje bi imela uporaba instituta, ki daje ministru možnost razveljavitve sprejete odločitve glede likvidacije,« so za STA pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. So pa, kot pravijo, ves ta čas v komunikaciji z Občino Škofja Loka, SDH in Zavodom RS za zaposlovanje, s katerimi intenzivno iščejo rešitve za podjetje in zaposlene.