festival podjetništva podjetništvo Brdo gospodarstvo nov 23 SBC Slovenian Business club / Foto: Gorazd Kavčič

Kamniškemu podjetniku Jocu Pečečniku so premoženje ocenili v višini 240 milijonov evrov. / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv Gorenjskega glasa

Gorenjci med stoterico najbogatejših

Letošnja ocena premoženja sto najbogatejših Slovencev, med katerimi je okoli četrtina povezanih z Gorenjsko, sega blizu deset milijard evrov, kar je nova rekordna vrednost lestvice.

Kranj – Skupna vrednost premoženja sto najbogatejših Slovencev, ki jo ocenjujejo v uredništvu revije Finance Manager, letos znaša 9,97 milijarde evrov. V primerjavi z lansko oceno se je okrepila za 1,2 milijarde oziroma 14 odstotkov, kar je nadpovprečna rast, a vseeno nižja kot v letih 2021 in 2022. Z rastjo premoženja se je dvignila tudi meja za uvrstitev na lestvico, in sicer za osem milijonov evrov na 43,1 milijona. Primerjava med drugim tudi kaže, da je skupna vrednost premoženja enaka eni tretjini zneska, ki ga imajo na bankah slovenska gospodinjstva.

Ob upoštevanju rasti stroškov v poslovnem okolju in ohlajanja v nekaterih panogah – predvsem avtomobilski – so številna podjetja s svojo sposobnostjo vzdrževanja visoko nadpovprečnih dobičkovnih marž pozitivno presenetila, pravijo avtorji lestvice, tokrat 18. po vrsti. Kot ugotavljajo, se podjetja v lasti najpremožnejših po večini ponašajo s trdnimi bilancami in se zdijo dobro pripravljena na aktualne gospodarske izzive.

Največji skok ocenjenega premoženja, kar 93-odstotni, so izmerili Alenki Mozetič Zavrl in njenemu bratu Alešu, lastnikoma 59-odstotnega deleža skupine Don Don (prek kranjske družbe Amal Naložbe), ki je, kot navajajo pri Financah, postala prevzemna tarča mehiškega živilskega velikana Bimbo. S 104 milijoni evrov sta se uvrstila na 24. mesto.

V vrhu stoterice najbogatejših sta ponovno Iza Sia Login in Samo Login, ki sta obogatela s prodajo deleža v podjetju Outfit7. Vsakemu od njiju so pripisali 414 milijonov evrov. Lani prvouvrščena družina Lah je s 326 milijoni na šestem mestu – za družino Šešok, ki je preko skupine Iskra prisotna tudi v Kranju. Premoženje Šešokovih, ki sloni še na nepremičninah in upravljanju naložb, so ocenili na 340 milijonov evrov. Prvo deseterico z 240 milijoni zaključuje kamniški podjetnik Joc Pečečnik. Zaseda mesto nižje kot lani, medtem ko je Kranj­čan Damian Merlak z 236 milijoni z osmega zdrsnil na 12. mesto.

Nejc Kodrič, prav tako Kranjčan, skupaj z Merlakom soustanovitelj Bitstampa, je letos s 87,7 milijona evrov na 32. mestu (sedem mest nižje kot lani).

Skoki na lestvici

Igorju Bercetu, lastniku podjetja Brinox iz Medvod, so oceno premoženja zvišali za 43 odstotkov, na 126 milijonov evrov, in mu tako namenili 19. mesto. V podobni višini so spremenili oceno premoženja Saša Apostolovskega, ki je prek domžalske družbe Ponds 85-odstotni lastnik trgovske verige z obutvijo Mass. Njegovo ime je zapisano na 36. mestu s podatkom 86,4 milijona evrov. Za nekaj manj kot 40 odstotkov je višja ocena pri Janezu Novaku, polovičnem lastniku RLS Merilne tehnike iz Komende, ki je letos z 49,8 milijona evrov na 81. mestu. Največji skok ocenjenega premoženja, kar 93-odstotni, so izmerili Alenki Mozetič Zavrl in njenemu bratu Alešu, lastnikoma 59-odstotnega deleža skupine Don Don (prek kranjske družbe Amal Naložbe), ki je, kot navajajo pri Financah, postala prevzemna tarča mehiškega živilskega velikana Bimbo. S 104 milijoni evrov sta se uvrstila na 24. mesto. Delita ga z Matjažem Satlerjem, polovičnim lastnikom investicijske skupine MSIN (prek podjetja MS Invest), ki ima v svoji mreži lastništva več družb, med njimi kranjsko Žimo, škofjeloški EGP, medvoški Donit Tesnit, kamniško Zarjo Elektroniko … Druga polovica skupine MSIN (prek podjetja ADM Invest) je v lasti Marka Moharja, ki je s 105 milijoni evrov na 22. mestu.

Tudi družine in športniki

Na sredini lestvice so nekdanji solastniki škofjeloškega Filca Alex Luckmann, Jurij Cof, Franc Hribar in Barbara Vrčkovnik (vsak po 63,6 milijona). Na 56. mestu je družina Duplančič iz Kranja (60,2 milijona). Zvonko Duplančič je ustanovitelj šenčurskega Euro Plusa, krovnega podjetja mednarodne skupine NiceLabel, ki jo je pred štirimi leti prevzel ameriški Loftware, ter lastnik Euro Plusa Nepremičnin. Na 75. mesto se je s 50,9 milijona evrov uvrstil Matej Slapnik, eden izmed štirih novincev med najbogatejšimi, med drugim lastnik podjetja Uvecto iz Kamnika, ki ima v lasti blagovno znamko Lelosi. Na 84. mestu najdemo zakonca Bernard iz Žirovnice (48 milijonov), ki sta razvila in leta 2018 prodala podjetje Flycom, še istega leta pa je Roman Bernard skupaj z Damianom Merlakom ustanovil NGEN. Na 87. mestu sta Andreja Bohinc Kolman in Mitja Kolman (46,6 milijona), lastnika skupine ARC Nepremičnine (prek ciprske družbe Kolmar Limited), ki jo poleg matične družbe sestavljajo še podjetja ARC-Kranj, ARC Adriatic, Ulpro in Zoltan. Franjo in Zvonka Žnidar, lastnika Ram Holdinga, del katerega je med drugim Janus Trade, sta letos s 44 milijoni evrov uvrščena na 96. mesto (55 mest nižje).

Z Gorenjsko sta prek vlaganj na Jezerskem povezana tudi zakonca Batagelj, ki sta s 111 milijoni evrov na 21. mestu, ter Otmar Zorn (na Bledu je kupil Hotel Jelovica in Pristavo), ki zaseda 69. mesto (53,6 milijona).

Iz sveta športa so v družbi milijonarjev: Luka Dončić na 22. mestu (105 milijonov), kar predstavlja nov mejnik za športnike na lestvici, Goran Dragić na 44. mestu (69,4 milijona), Škofjeločan Jan Oblak na 85. mestu z oceno premoženja v višini 47,6 milijona evrov in Jeseničan Anže Kopitar, ki zaseda 93. mesto (45,3 milijona).