Z vrnitvijo starega načina obračuna omrežnine bi dopustili nedopustno socializacijo stroškov uporabe omrežja in odjemalce neenakopravno obravnavali, menijo na Agenciji za energijo, ki jo vodi Duška Godina. / Foto: Nebojša Tejić/STA
Gospodarstvo za spremembo, agencija o nedopustnem pritisku
Ravnanje vlade, povezano z novim načinom obračunavanja omrežnine, je po oceni Agencije za energijo nedopusten politični pritisk. Odzvala se je tudi na ugotovitve družbe Eles, prav tako pa so predloge za spremembo metodologije komentirali na Gospodarski zbornici Slovenije.
Ljubljana – Agencija za energijo se je odzvala na sklepe vlade, sprejete pred božično-novoletnimi prazniki, in navedbe ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra minuli četrtek. Kot navaja, so pozivi vlade, med drugim k vzpostavitvi starega sistema omrežnine in odstopu članov sveta agencije, neposreden poskus vplivanja na odločanje neodvisnega regulatornega organa. Sklepi so tudi vsebinsko nesprejemljivi, nelogični in neizvedljivi, opozarja agencija ter vlado poziva k imenovanju treh novih članov sveta agencije in spoštovanju pravnega reda.
Poudarja, da je novi omrežninski sistem skladen z evropsko zakonodajo, nacionalno energetsko politiko in tudi s smernicami Agencije Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev ter da je pravičen. »Kritika določitve tarif ter razmerja med tarifno postavko za energijo in tarifno postavko za moč zelo odkrito zagovarja povrnitev stroškov določenega dela industrije in lastnikov sončnih elektrarn na vrednost po stari metodologijo in zato predstavlja še enega izmed že nekaj očitnih poizkusov vlade, da zagotovi boljši položaj posameznih interesnih skupin, ki so bile že ves čas neupravičeno privilegirane, in pri tem zelo očitno spregleda položaj ostalih odjemalcev.«
Družba Eles, ki je na predlog vlade analizirala časovne bloke novega sistema in pripravila predlog poenostavitev, je po mnenju agencije sicer kompetentna za analizo stanja obremenjenosti omrežja, »nima pa zgrajene kompetence na področju zasnove omrežninskih tarif, kar je verjetno botrovalo izdelavi analize na podlagi neustreznih izhodišč in vhodnih podatkov«. Med drugim ji pripisuje napačni zaključek, da sezonsko razlikovanje tarife ni smiselno oziroma potrebno. Agencija za energijo v odzivu tudi navaja, da so opravili preliminarno metodološko skladno analizo podatkov za leto 2024, ki dejansko prvič nakazuje potrebo po določenih prilagoditvah časovnega razlikovanja zaradi spremenjenega stanja v omrežju, kar lahko pripelje do sprememb pri časovnih blokih, še vedno pa ta analiza zelo nazorno izkazuje potrebo po ohranitvi sezon.
Predlogi družbe Eles glede spremembe metodologije gredo v smeri predlogov Gospodarske zbornice Slovenije, podanih že marca lani – manjše število časovnih blokov, ustreznejša časovna in stroškovna razlika med časovnimi bloki, merjenje moči glede na dejansko doseženo moč, popravek tarifnih postavk –, ne moremo pa se strinjati s tem, da se samo »popravi« sedanji režim, je poudarila generalna direktorica zbornice Vesna Nahtigal. Kot je pojasnila, napovedana delna ali celotna oprostitev plačila stroška za moč za najdražji prvi časovni blok za odjemalce v visoki sezoni ne bo razbremenila dela gospodarstva z najvišjimi podražitvami, saj so pri teh podjetjih najvišje postavke za energijo, in sicer štiri- do šestkrat, in ne povečanje stroškov za moč. Zato zbornica poziva k začasni vzpostavitvi starega sistema obračunavanja omrežnin, kar bi bilo po njenih informacijah možno v zelo kratkem času, ter k pripravi povsem novega akta z novo, ustreznejšo metodologijo, ki bo zagotavljala upoštevanje vseh zakonskih določb in priporočil ter omrežnega kodeksa Agencije Evropske unije za sodelovanje energetskih regulatorjev. Pred uvedbo metodologije je po besedah direktorice treba izvesti analize učinkov na vse deležnike in zagotoviti večletno prehodno obdobje, da se uporabniki lahko ustrezno prilagodijo, poleg tega je pri novem sistemu treba upoštevati specifike in potrebe gospodarstva ter breme aktivnega odjema bolj sorazmerno porazdeliti med odjemalce in elektro operaterje.
Gospodarska zbornica je po uvedbi novega omrežninskega sistema na podlagi prejetih računov podjetij, sodelovalo jih je 58, naredila tudi analizo dejanskih stroškov. Za porabnike na visoki napetosti ocenjeni povprečni dvig na letni ravni znaša 163 odstotkov, na srednji napetosti 63 odstotkov in na nizki štiri odstotke.