Tradicionalna nedelja: za kosilo goveja juha, meso iz juhe, »tenstan« krompir in solata, po televiziji pa zimski športi. Takšni so tudi moji spomini na otroštvo. Verjamem, da to navado v paketu negujejo še v marsikaterem slovenskem domu. »Še dobro, da je smučarija,« še danes reče oče, ki je velik športni navdušenec in je to prenesel tudi name. Pretekli konec tedna je bila znova ena takšnih nedelj (in tudi sobot), ko so bili prenosi s športnih tekmovanj praktično od jutra do večera. Zagotovo so tudi takšni, ki so vztrajali ves čas in zagotovo s(m)o tudi še družine s tradicionalnim nedeljskim kosilom. Verjetno pa je obojih manj kot včasih.
V Sloveniji imamo tudi v zimskih športih številne vrhunske športnike, ki nas razveseljujejo z dobrimi rezultati. Tako je bilo včasih in tako je še danes. Zvrstili so se že številni junaki, ki so dosegali zgodovinske mejnike. Prav v nedeljo je bila obletnica enega izmed njih: prve slovenske veleslalomske zmage v svetovnem pokalu. Leta 1981 jo je v Cortini d'Ampezzo dosegel Škofjeločan Boris Strel. V tej disciplini je takšen dosežek ponovil šele Žan Kranjec leta 2018.
V Sloveniji pa imamo tudi številna tekmovanja na najvišjem nivoju. V športih pod okriljem Smučarske zveze Slovenije jih bo od začetka januarja do konca marca kar sedem za svetovni pokal in eno svetovno prvenstvo. Najprej se bodo pri nas ustavile najboljše alpske smučarke na svetu. Tradicijo je imel Maribor z Zlato lisico, novo poglavje v ženskem smučanju pa bodo sedaj pisali v Kranjski Gori. Tekmi bosta 4. in 5. januarja. Rogla bo 25. januarja gostila svetovni pokal v deskanju na snegu, 15. in 16. februarja bo na Ljubnem svetovni pokal v smučarskih skokih za ženske, 1. in 2. marca v Kranjski Gori svetovni pokal v alpskem smučanju za moške, med 13. in 16. marcem bo na Pokljuki svetovni pokal v biatlonu, zimska kulisa pa se bo tradicionalno zaključila s poleti v Planici od 27. do 30. marca. Posebna pozornost bo namenjena tudi parašportnikom. Na Pokljuki bo med 4. in 9. februarjem prvič svetovno prvenstvo v parabiatlonu, Kranjska Gora pa bo od 4. do 6. marca gostila svetovni pokal v paraalpskem smučanju.
Uspešni izvedbi tekmovanj, v katera organizatorji vložijo veliko truda, dajo piko na i gledalci. Velja torej povabilo, da si najboljših zimskih športnikov ne ogledamo le na televizijskih ekranih in ob goveji juhi, ampak kar v živo – in to skorajda pred domačim pragom. Tudi v tem pogledu imamo v Sloveniji poseben privilegij. Starejše generacije se ga zavedajo, kako je pri mlajših, pa bo pokazal čas. Upajmo, da bo šlo navdušenje tudi za zimske športe naprej iz roda v rod – navkljub večinoma zelenim zimam.