Cepljenje je še posebno priporočljivo za ranljive skupine. / Foto: Primož Pičulin

Cepljenje je še posebno priporočljivo za ranljive skupine. / Foto: Primož Pičulin

Gripa lahko vodi v zaplete

Gripa ni le blažji prehlad, temveč lahko privede do resnih zapletov, kot je pljučnica, še posebno pri ranljivih skupinah. Ob prihajajoči sezoni okužb ne pozabimo na preventivo – cepljenje, ki je zavarovanim osebam na voljo brezplačno.

V Sloveniji letno za gripo zboli od sto do dvesto tisoč ljudi. Kristina Orožen, dr. med., spec. javnega zdravja in vodja Enote za nalezljive bolezni NIJZ OE Kranj, opozarja: »Zmotno je prepričanje mnogih, da je gripa le prehlad. Gre za zelo nalezljivo bolezen, ki sicer pri mladih in zdravih ljudeh praviloma poteka blažje, medtem ko lahko zlasti pri ranljivih skupinah prebivalstva povzroči resne zaplete.« Simptomi gripe se običajno pojavijo nenadno in vključujejo povišano telesno temperaturo, bolečine po vsem telesu, občutek utrujenosti in izčrpanosti, dražeč suh kašelj ter boleče žrelo. Po njenih besedah so ranljive skupine izpostavljene večjemu tveganju za hude posledice bolezni, zato je cepljenje ključnega pomena za preprečevanje zapletov.

Cepljenje

Cepljenje proti gripi je priporočljivo za vse prebivalce, starejše od šest mesecev, še posebno pa za ranljive skupine, kot so starejši (65 let in več), kronični bolniki, osebe z izjemno povečano telesno težo, nosečnice in majhni otroci. Cepljenje v nosečnosti je popolnoma varno in zagotavlja zaščito tako za mater kot za novorojenčka. Kristina Orožen dodaja: »Cepljenje ne ščiti le nosečnic, ampak tudi novorojenčke v prvih mesecih življenja.« Poleg posameznikov iz ranljivih skupin je cepljenje priporočljivo tudi za njihove svojce. »S cepljenjem ne zaščitimo le sebe, ampak tudi druge. Ko se cepimo, zmanjšamo tveganje za širjenje virusa, s čimer pripomoremo k boljši zaščiti celotne skupnosti,« pojasnjuje Kristina Orožen.

Cepljenje proti gripi je hitro, preprosto in varno. Poleg tega je zelo učinkovito pri preprečevanju težkega poteka bolezni in zapletov. Vsi prebivalci z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem se lahko brezplačno cepijo pri svojem izbranem zdravniku, v cepilnih centrih po Sloveniji, torej zdravstvenih domovih in nekaterih bolnišnicah, ali pa v ambulantah območnih enot NIJZ po Sloveniji. V ambulanto NIJZ v Kranju se lahko na cepljenje naročite vsak delavnik med 8. in 12. uro na številki (04) 20 17 166.

Za starejše osebe in kronične bolnike je priporočljivo tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam. Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam, ki vključuje uporabo pnevmokoknega polisaharidnega cepiva, je za to populacijo brezplačno. Poleg tega je priporočljivo tudi cepljenje proti covidu-19, saj to zaščiti starejše odrasle osebe in kronične bolnike pred težjim potekom bolezni, potrebo po bolnišničnem zdravljenju in smrtjo.