Predsednica Slovenskega prosvetnega društva Kočna iz Sveč (levo) z umetniki za kamnito mizo na vrtu Goršetove galerije. / Foto: Jože Košnjek

Iz Sveč na žegnanje v Korte

Dvojezične Sveče/Suetschach v Rožu so ena tistih južnokoroških vasi, ki jih vsaj enkrat letno poveže kultura. V Svečah opravlja to plemenito poslanstvo Slikarski teden, ki ga že 42 let organizira domače Slovensko prosvetno društvo Kočna. Letošnji se je začel v nedeljo, 14. julija, na njem pa bo šest umetnic in umetnikov iz Slovenije, Italije in Avstrije do jutri, 20. julija, ustvarjalo v Svečah in okolici. Slikarski teden je tudi spomin na slovenskega kiparja Franceta Goršeta, ki se je leta 1973 preselil v Sveče in je na Vrbnikovi domačiji ustvaril svoj dom in atelje. Umrl je leta 1986 na Golniku, svoj sveški dom z galerijo pa je podaril domačemu Slovenskemu prosvetnemu društvu Kočna. Slikarji in njihovi gostitelji so tudi letos dneve in večere preživljali ob različnih dogodkih, včeraj in danes pa so na sporedu kreativne delavnice za otroke, stare od šest do petnajst let, ki jih vodi akademska slikarka Tjaša Rener. Predsednica kulturnega društva Kočna Alenka Weber Inzko je v pozdravnih besedah posebej poudarila ponos, da je v Svečah doma kultura, ki s svojim univerzalnim jezikom edina zmore povezati ljudi in preseči meje. Zahvalila se je tudi udeleženkam in udeležencem letošnjega Slikarskega tedna, ki so en teden posvetili Svečam. Letos so to slikarka Anna Schmedding in oblikovalka Isolde Baumhackl - Oswald s Koroškega, slikarki Tina Konec in Nina Čelhar iz Ljubljane, kipar Jure Markota iz Slovenj Gradca in grafik Ivan De Menis iz Trevisa v Italiji. Udeležence nedeljskega odprtja Slikarskega tedna je navdušil mladi harmonikar Jakob Ressman iz Pečnice, učenec oddelka Slovenske glasbene šole Ledince pod mentorstvom Izidorja Kokovnika. Jakob je bil med najboljšimi na letošnjem koroškem tekmovanju harmonikarjev.

V nedeljo, 21. julija, pa bo marsikdo krenil v čudovito naravno okolje Kort nad Železno Kaplo pod Pristovškim Storžičem, kjer se bo ob 10.30 z mašo v leta 1861 zgrajeni cerkvi svetega Križa in procesijo začelo tradicionalno Korško žegnanje. Ta dan se vsako leto zberejo na tem legendarnem kraju ljudje, ki so kakorkoli povezani s Kortami in pohodniki ter prijatelji Koroške od drugje, tudi iz Slovenije. Tako kot vsa leta tudi letos ne bo manjkalo petja, glasbe in veselja.

×