Načelnica Upravne enote Jesenice Alenka Burnik: »Ker smo srednje velika upravna enota, zaposleni svoje področje dobro poznajo. Zato imamo tudi večji 'nadzor' oziroma lažje zaznamo poskuse fiktivnih prijav.« / Foto: arhiv UE Jesenice

Načelnica Upravne enote Jesenice Alenka Burnik: »Ker smo srednje velika upravna enota, zaposleni svoje področje dobro poznajo. Zato imamo tudi večji 'nadzor' oziroma lažje zaznamo poskuse fiktivnih prijav.« / Foto: arhiv UE Jesenice

Je na vašem naslovu fiktivno prijavljen še kdo?

Pred dnevi je v medijih odmevala zgodba iz Laškega, kjer so stanovalci enega od blokov po naključju izvedeli, da imajo v stanovanjih prijavljenih več tujcev. Tujce so prijavili s ponarejenimi podpisi lastnikov stanovanj. Ali do podobnih primerov prihaja tudi na Gorenjskem?

Jesenice – Kot je pred dnevi za Delo povedal eden od stanovalcev bloka v Laškem, je na upravni enoti izvedel, da je poleg njega v njegovem stanovanju prijavljenih še šest tujih oseb. Za nobeno ni dal soglasja. Vest se je po bloku razširila in hitro so ugotovili, da ima prav vsak prijavljenih vsaj nekaj tujcev …

Ministrstvo za notranje zadeve je upravnim enotam že poslalo usmeritev, da lastnike stanovanj, kadar ti niso prisotni pri prijavi prebivališča, obvestijo o izvedenih prijavah na njihov naslov. Vsak lastnik pa lahko upravni enoti sporoči tudi izrecno prepoved prijave posameznikov v svoji nepremičnini brez njegove prisotnosti.

Kako se je to lahko zgodilo in ali do tovrstnih fiktivnih prijav brez vednosti lastnikov prihaja tudi na Gorenjskem? Za primer smo vzeli Jesenice, kjer živi veliko tujcev, in vprašanja naslovili na načelnico Upravne enote Jesenice Alenko Burnik.

Jesenice: do fiktivnih prijav praviloma ne prihaja

Kot je zatrdila, do fiktivnih prijav na območju njihove upravne enote praviloma ne prihaja. Razlog je v tem, je pojasnila, da je bila pred dobrimi tremi leti ponovno uvedena krajevna pristojnost za prijavo začasnega in stalnega prebivališča. Ker Upravna enota Jesenice sodi med srednje velike, zaposleni svoje območje dobro poznajo. »Zato imamo tudi večji 'nadzor' oziroma lažje zaznamo poskuse fiktivnih prijav,« je dejala.

Fizična prisotnost lastnika ni potrebna

Kako sicer poteka postopek prijave, kakšna dokazila so potrebna? Kot je pojasnila načelnica, se posameznik, ki želi prijaviti stalno oz. začasno prebivališče, zglasi na krajevno pristojni upravni enoti. Tam se izkaže z osebnim dokumentom in na vpogled predloži sklenjeno najemno pogodbo ali pisno soglasje lastnika. Uradna oseba po opravljeni prijavi posamezniku izroči potrdilo.

Ob tem pa je zanimivo, da fizična prisotnost lastnika pri prijavi prebivališča ni potrebna. Celo več: posameznik prijavo prebivališča lahko opravi tudi po elektronski poti ali pa to zanj opravi pooblaščena oseba s pisnim pooblastilom. V primeru Laškega se je zgodilo prav to: ker fizična prisotnost ni potrebna, je prišlo do prijav s ponarejenimi podpisi lastnikov stanovanj.

Kot je pojasnila Alenka Burnik, v primeru dvoma o pristnosti podpisa vendarle zahtevajo overjen podpis lastnika.

Dokazi s pomočjo prič, policije ...

Na nekaterih upravnih enotah so zaradi primerov fiktivnih prijav začeli tudi pošiljati obvestila lastnikom nepremičnin, da je bila na njihovem naslovu izvedena prijava. Na Jesenicah tega ne delajo, je pojasnila sogovornica. A če zaznajo poskus fiktivne prijave, uvedejo postopek resničnosti prijave. V njem uradna oseba ugotavlja, ali posameznik resnično prebiva na nekem naslovu.

»Dokaze o tem pridobi s pomočjo prič, s poizvedbo pri policiji in z vpogledi v uradne evidence. Če je ugotovljeno, da posameznik dejansko prebiva na naslovu, ki ga prijavlja, se postopek s sklepom ustavi in se opravi prijava prebivališča ...« je razložila. Če pa ugotovijo, da posameznik ne prebiva na naslovu, ki ga prijavlja, izdajo odločbo, da se prijava prebivališča zavrne.

Na Upravni enoti Jesenice so sicer lani ugodili 2.249 prošnjam za stalno in začasno prebivanje. Koliko je bilo med njimi prošenj državljanom tretjih držav, pa ni znano, saj posebne evidence zanje ne vodijo.