Splošna bolnišnica Jesenice se že od leta 2018 dalje srečuje s kadrovsko stisko. / Foto: Nik Bertoncelj
Splošna bolnišnica Jesenice se že od leta 2018 dalje srečuje s kadrovsko stisko. / Foto: Nik Bertoncelj
Kadrovska stiska že več let
Splošna bolnišnica Jesenice se srečuje z velikim pomanjkanjem kadra, zlasti na področju zdravstvene nege, kjer trenutno primanjkuje med štirideset in petdeset zaposlenih. Zaradi tega so nekateri oddelki celo zaprti.
Bled – Na nedavni koordinaciji na Bledu so se župani Zgornje Gorenjske seznanili tudi s perečo problematiko pomanjkanja zdravstvenega kadra v Splošni bolnišnici Jesenice (SBJ), še posebno s težavami pri iskanju in nameščanju tujih delavcev, ki bi lahko pripomogli k razbremenitvi zdravstvenega sistema na Gorenjskem. Pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege in oskrbe Mojca Strgar Ravnik je poudarila, da se SBJ s pomanjkanjem kadra intenzivno srečuje že od leta 2018. Konec leta 2024 se stanje ni izboljšalo – nasprotno, trenutno je razpisanih kar 108 delovnih mest, od tega od štirideset do petdeset zgolj na področju zdravstvene nege. Zaradi pomanjkanja osebja ostajajo nekateri bolnišnični oddelki celo zaprti. »Še vedno imamo veliko število razpisov, nekateri oddelki so še vedno zaprti, ne moremo niti oceniti, kakšna so naša pričakovanja, intenzivno iščemo kader in mislim, da bi enkrat morali ugledati luč na koncu predora,« je pojasnila.
Kljub številnim aktivnostim in iskanju kadra v tujini – tudi na nedavnem zaposlitvenem sejmu na Filipinih, kjer so prejeli 29 vlog – je pot do zaposlitev dolga. Poleg procesa akreditacije in učenja jezika je pomembna ovira tudi zagotavljanje primernih stanovanj za nove zaposlene. Vodstvo bolnišnice se zato vse bolj obrača na lokalne skupnosti. »Če želimo pridobiti kader, potrebujemo tudi nastanitev, saj javni zdravstveni zavodi nimamo svojih stanovanj,« je poudarila Mojca Strgar Ravnik in dodala, da so jim župani obljubili podporo, kolikor jim bodo okoliščine to dopuščale.
Pomočnica direktorja za splošno in poslovno področje Tanja Antonič Svetina je dodala, da v SBJ trenutno že dela šest tujih zdravstvenih delavcev, ki so jih uspešno uvedli v delo.
Žirovniški župan in državni svetnik Leopold Pogačar je potrdil, da so župani pripravljeni sodelovati, a opozoril, da občine nimajo dovolj praznih stanovanj. »S praznimi rezerviranimi stanovanji bi ustvarjali škodo, poleg tega morajo občine najprej poskrbeti za svoje občane,« je dejal in ob tem dodal tudi, da zaposlovalci pri pridobivanju kadra ne bi smeli biti prepuščeni sami sebi, temveč je zadeve treba urediti na sistemski ravni. V žirovniški občini trenutno urejajo stanovanja v nekdanjem objektu Elektra Gorenjska, vendar občina lahko bolnišnici zgolj posreduje kontakte investitorja. Blejski župan Anton Mežan pa je predlagal, da se na območju Zgornje Gorenjske izvede razpis o interesu lastnikov turističnih nastanitev za oddajo stanovanj delovni sili. Dejal je sicer, da je težko pričakovati, da bodo tisti, ki oddajajo za turizem, sedaj neposredno oddajali za delovno silo, a vseeno bi lahko izvedli poizvedovalni razpis. Opozoril je tudi na nezaupanje do tujcev in ocenil, da bi bilo smiselno, da bi najem stanovanj prevzela javna ustanova, zaposleni pa bi bili podnajemniki, s čimer bi lahko povečali zaupanje.