Geološko-mehanske raziskave poleti so potekale v starem mestnem jedru Kranja. / Foto: Gorazd Kavčič
Kako stabilna so kranjska tla
Na območju starega mestnega jedra Kranja so poleti potekale geološko-mehanske raziskave stabilnosti terena, ki so podale odgovor, kakšni gradbeni posegi so na tem območju mogoči.
Kranj – V starem mestnem jedru Kranja so v juliju in avgustu potekale geološko-mehanske raziskave, v okviru katerih so v teren izvrtali šest vrtin, da bi z analizo tal ugotovili njegovo stabilnost, saj je na območju predvidenih več gradbenih posegov. Poglejmo, kakšni so bili rezultati raziskav, ki jih je izvedlo podjetje IRGO Consulting iz Ljubljane, stale pa so nekaj manj kot 49 tisoč evrov.
Kot so pojasnili v Skupni službi urejanja prostora, na območju mestnega jedra velja zazidalni načrt iz leta 1983, ki ne sledi več sodobnim trendom, zato Mestna občina Kranj vodi postopek priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta, s katerim je predvidenih kar nekaj posegov za boljšo dostopnost območja. Za potrebe izvedbe teh posegov so zato z geološko-geomehanskimi raziskavami preverili stabilnost terena in smiselnost umeščanja posameznega posega, kot so umestitev dvigal, garaž, stopnišč in brvi.
Iz zaključnega poročila podjetja IRGO Consulting izhaja ugotovitev, da je predvidena gradnja posameznih posegov z geotehničnega stališča možna in srednje zahtevna. »Temeljenje objektov bo mogoče izvesti kot plitvo, na AB pasovnih temeljih. Zaradi omejitve prostora na gradbeni parceli bo treba izkop gradbene jame ustrezno varovati in zaščititi konglomeratne brežine. V času gradbenih del bo treba vso meteorno vodo ustrezno skanalizirati v obstoječi sistem meteorne kanalizacije,« so vsebino poročila povzeli v medobčinski Skupni službi urejanja prostora.