večer nad Bledom kresovanje na Straži 2023 / Foto: Tina Dokl

Nič kaj presenetljivo so najdražje nepremičnine – ne le na Gorenjskem, temveč v celi državi – v neposredni okolici Blejskega jezera. / Foto: Tina Dokl

Kje na Gorenjskem so nepremičnine najdražje

Preverili smo, kje na Gorenjskem so po Gursovem poskusnem izračunu nepremičnine najdražje, in nepremičninske posrednike povprašali, kako realne so ocene.

Kranj – Lastniki nepremičnin imajo še do 25. novembra čas, da sprožijo postopek urejanja podatkov poskusnega izračuna posplošenih vrednosti nepremični, ki ga je Geodetska uprava objavila pred kratkim. Mi pa smo preverili, kje na Gorenjskem so nepremičnine najdražje.

Skladno z zakonom o množičnem vrednotenju je Geodetska uprava oktobra prvič po štirih letih objavila nove podatke poskusnega izračuna posplošenih vrednosti nepremičnin v državi, kar je vzbudilo precejšnje zanimanje v javnosti. Na spletni strani pa so v prvih urah zabeležili tudi po petdeset tisoč obiskovalcev na minuto.

Najdražja blejska obala

Mi pa smo na zemljevidu območij, ki ga je objavil Gurs, preverili, kakšne cene dosegajo nepremičnine na Gorenjskem. Ni presenetljivo, da so najvišje cene na najbolj turističnih območjih. Tu prednjačita Bled in Kranjska Gora.

Če je najdražje območje za stanovanja v delu središča Ljubljane, pa hiše dosegajo najvišje vrednosti na območju Blejskega jezera z okolico, kjer ocenjena vrednost referenčne hiše znaša več kot milijon evrov. Pri tem so za referenčno enoto izbrali hišo tlorisne površine 150 kvadratnih metrov, zgrajeno med letoma 1975 in 1979, kjer niso obnavljali strehe, fasade, oken in inštalacij.

Če je najdražje območje za stanovanja v delu središča Ljubljane, pa hiše dosegajo najvišje vrednosti na območju Blejskega jezera z okolico, kjer ocenjena vrednost referenčne hiše znaša več kot milijon evrov.

V središču Kranjske Gore je takšna hiša ocenjena na dobri 472 tisoč evrov, v bližini Bohinjskega jezera 388 tisoč evrov, na najdražjih lokacijah v Kranju pa se cene takšnih hiš približajo 290 tisočakom. Še nekoliko nižje so v Škofji Loki, kjer so na najdražje ocenjenih lokacijah referenčne vrednosti pri 260 tisoč evrih. Najcenejše so hiše na sicer redko poseljenem območju Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp, kjer ne presegajo 70 tisoč evrov.

Podobno je stanje tudi pri stanovanjih, kjer je Gurs za referenčno vrednost vzel 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje v stavbi, ki je bila zgrajena med letoma 1975 in 1979 in ni bila deležna večjih obnov. Najvišje ocenjena so stanovanja na obali Blejskega jezera in središča Kranjske Gore, ki spadajo v drugi najdražji razred pri dobrih 254 tisočakih. V Kranju z okolico je takšno stanovanje ocenjeno na od 173 tisoč do 107 tisoč evrov. Podobne cene stanovanja dosegajo tudi na območju Škofje Loke.

Za stavbno zemljišče bi bilo največ treba odšteti na območju Blejskega jezera. Ocenjena vrednost za tisoč kvadratnih metrov veliko parcelo tam znaša 770 tisoč evrov, v Kranjski Gori pa 560 tisoč evrov. Z izjemo neposredne bližine kranjskega mestnega jedra so vrednosti parcel drugod po Gorenjskem večinoma nižje od 150 tisoč evrov.

Kaj pravijo nepremičninski posredniki

Kaj o Gursovem vrednotenju pravijo nepremičninski posredniki na Gorenjskem? V družbi Makler Bled menijo, da je izračun v splošnem precej bližji realnim vrednostim, kot so bili izračuni v preteklosti. A podrobneje pojasnjujejo, da razlike nastanejo predvsem pri tistih stanovanjskih hišah, ki stojijo na tržno zanimivih območjih, kjer pri izračunu nastanejo precejšnje razlike med dejansko tržno doseženo ceno in Gursovim izračunom. Bližje realnim vrednostim je izračun pri stanovanjih, a so po njihovih izkušnjah cene v povprečju med deset in dvajset odstotkov nižje od dejansko doseženih tržnih cen.

V družbi K3 Kern pravijo, da so cene realne, pri tem pa poudarjajo, da gre za splošen izračun, ki ne upošteva vseh specifičnih značilnosti posameznih nepremični. »Nekatera območja so nekoliko precenjena, medtem ko se na drugih zdi, da so cene nekoliko nižje od dejanskega stanja na trgu,« dodajajo. Da so cene precej bližje realnim vrednostim kot v prejšnjem izračunu, se strinjajo tudi v družbi Loka nepremičnine.

Stanje na terenu

Kot kaže poročilo Gursa za prvo polovico leta, povpraševanje po nepremičninah pada, cene pa še vedno rastejo. Kako stanje komentirajo gorenjski borzni posredniki? Da je povpraševanje manjše kot pred letom dni se strinjajo v družbi Loka nepremičnine. Medtem v K3 Kern ne zaznavajo zmanjševanja povpraševanja, kar pripisujejo zlasti omejeni ponudbi. Da kvalitetnih ponudb na kvalitetnih lokacijah primanjkuje, pravijo tudi v družbi Makler Bled. »Zemljišč, predvidenih za gradnjo, v obstoječih občinskih prostorskih načrtih ni več, novi občinski prostorski načrti se sprejemajo desetletja, odpiranje novih področij za gradnjo v posameznih občinah blokira država skozi izredno dolgotrajne in zapletene postopke izdaje (ne)soglasij,« komentirajo stanje na Zgornjem Gorenjskem.

Do sprememb na trgu lahko pride ob spremembi makroekonomskih razmer pri nas in v svetu, menijo v podjetju Loka nepremičnine. »Menimo, da bi lahko do sprememb na trgu prišlo, ko se bo povečala ponudba novih stanovanjskih nepremičnin, s čimer bo prišlo do padca cen starejših,« pravijo.

»Obrat na trgu bo pogojen z obratom, ki se bo zgodil v gospodarstvu (industriji). V Nemčiji ter Avstriji, kjer se je obrat v gospodarstvu začel dogajati že lani, se je promet z nepremičninami v dobršni meri ustavil, kar je imelo za posledico padec cen,« pa dodajajo v družbi Makler Bled.