Logopedinja Alenka Kučič je predstavila konkretne strategije za spodbujanje govora skozi branje knjig in igro. / Foto: Mateja Rant

Logopedinja Alenka Kučič je predstavila konkretne strategije za spodbujanje govora skozi branje knjig in igro. / Foto: Mateja Rant

Knjige pomembne za razvoj govora

V okviru čezmejnega Interreg projekta Lingua je Ljudska univerza Škofja Loka pripravila seminarja logopedinje Alenke Kučič o razvoju govora pri otrocih.

Škofja Loka – Ljudska univerza (LU) Škofja Loka v sklopu projekta Lingua organizira pet osemurnih tečajev na temo večjezičnosti, zgodnjega učenja tujih jezikov in multikulturnosti v vrtcu. V to po besedah organizatorke izobraževanja odraslih pri LU Škofja Loka Sare Bertoncelj sodi tudi ​opolnomočenje vzgojiteljev in drugih strokovnjakov, ki se poklicno ukvarjajo z otroki. Prav temu je bil namenjen tudi seminar v dveh delih na temo branja knjig in igre kot glavnih pomočnikov pri spodbujanju govora in jezika pri malčkih, ki se je sklenil minuli četrtek v prostorih Medpodjetniškega izobraževalnega centra Škofja Loka, na katerem je Alenka Kučič predstavila konkretne strategije za spodbujanje govora skozi branje knjig in igro.

Sara Bertoncelj je opozorila tudi na možnost plačane prakse v dvojezičnem vrtcu v Celovcu, ki jo ponujajo v sklopu projekta Interreg Lingua. Prijave zbirajo do 3. aprila do 12. ure. Kandidati morajo poslati motivacijsko pismo in življenjepis na naslov sara.zavec@lu-skofjaloka.si.

V prvem delu seminarja se je logopedinja Alenka Kučič osredotočila na razvoj jezika do drugega leta starosti, minuli četrtek pa so se posvetili knjigam in igri pri razvoju govora: kako izbrati pravo knjigo in jo predstaviti otroku na način, ki bo spodbujal govor, katere so najučinkovitejše strategije branja in igra kot orodje za razvoj govora. Seminarja so se udeležili predvsem vzgojitelji, pomočniki vzgojiteljev in drugi strokovni delavci iz Vrtca Škofja Loka, vrtca Sončni žarek, Vrtca Železniki in vrtca Zala iz Gorenje vasi. Po besedah Sare Bertoncelj jih dober odziv udeležencev ni presenetil, saj so predstavniki svetovalnih služb omenjenih ustanov že v prvem delu seminarja poudarili, da je na tem področju veliko izzivov, obenem pa primanjkuje strokovnjakov, ki bi jih opolnomočili za delo na področju hitrejšega razvoja govora in jezika. »Ob tem je treba poudariti, da naš namen ni bila obravnava patoloških stanj, ki jih je treba reševati pri logopedu z napotitvijo, ampak predvsem, da bi težave na tem področju znali prepoznati in obenem pravilno svetovati.« Pri razvoju govora, je poudarila Alenka Kučič, ima lahko pomembno vlogo knjiga. Zato so se v drugem delu seminarja posvetili predvsem temu, kako preko prilagojene komunikacije ob knjigi otroku lahko pomagamo graditi jezik in govor. Med drugim je za udeležence pripravila tudi seznam primernih knjig za branje otrokom od prvega do tretjega leta starosti, na praktični delavnici pa so lahko spoznali, kako vsa priporočila vključiti v proces igranja med otrokom in odraslo osebo.

Med udeleženkami sta bili tudi Ema Buh in Sara Pustovrh, vzgojiteljici v Vrtcu Škofja Loka. Poudarili sta, da sta na seminarju izvedeli veliko koristnih stvari, ki jima bodo prišle prav pri delu z otroki v vrtcu, obenem pa tudi kot mladima mamicama, saj imata obe tudi sami leto in pol stara otroka. »Predvsem mi je bilo zanimivo izvedeti vse glede mejnikov v razvoju – katere stvari morajo otroci doseči do določene starosti,« je poudarila Ema Buh. Sara Pustovrh pa je bila vesela tudi nasvetov, kako izbirati dobre knjige in kako jih približati otrokom, da pritegnejo njihovo pozornost.