knjižnični flashmob Teden splošnih knjižnic, Slovenski trg Kranj / Foto: Tina Dokl

Na Slovenskem trgu v Kranju se je branje začelo pet minut čez dvanajsto, po branju pa so se bralci razšli kot naključni sprehajalci. / Foto: Tina Dokl

Knjižnični flashmob v Kranju

V torek je v okviru Tedna splošnih knjižnic 22 slovenskih knjižnic, med njimi tudi kranjska, organiziralo t. i. knjižnični flashmob. Na Slovenskem trgu so udeleženci pet minut glasno brali vsak iz svoje knjige.

Kranj – V Sloveniji se danes zaključuje Teden splošnih knjižnic, ki so ga s številnimi dogodki zaznamovale tudi gorenjske knjižnice. V Kranju, Kamniku in Domžalah so se v torek opoldne na javnih prostorih zbrali posamezniki iz različnih institucij in pet minut glasno brali vsak iz svoje knjige. Na Slovenskem trgu v Kranju se je branje začelo pet minut čez dvanajsto, po branju pa so se bralci razšli kot naključni sprehajalci. »Združenje splošnih knjižnic je za dan pred Dnevom splošnih knjižnic, 20. novembrom, dalo pobudo, da naredimo malce bolj udaren dogodek. Povabili smo ljudi iz različnih institucij, da pridejo glasno brat, v smislu podpore branju in knjižnicam. Veseli nas, da je bil odziv dober. Branje je pomembno. Opažamo namreč vsesplošen upad pismenosti in tudi z današnjim dogodkom smo skušali opozoriti na to problematiko,« nam je povedala Nina Svetelj iz Mestne knjižnice Kranj. »Mislim, da gre za globalen pojav upada pismenosti zaradi razširjenosti digitalnih medijev, zato moramo branje knjig spodbujati, saj je drugačno, bolj poglobljeno. Opažamo, da se odrasli delijo na bralce in nebralce, medtem ko so mladi malce bolj primorani brati. Se pa tudi že pri mladih pojavlja razlika med tistimi, ki berejo v prostem času, in tistimi, ki ne. Ni treba, da se bere zelo zahtevna literatura, lahko je tudi lahkotnejša, pomembno je, da se bralec zna poglobiti v zgodbo in ta občutek gojiti,« nam je povedala Sveteljeva, ki je na Slovenskem trgu prebirala Mesto sanjajočih knjig Walterja Moersa, saj moramo, kot je še dodala, tudi odrasli kdaj malo sanjati.

Veliko gradiva za izposojo

Med udeleženci na dogodku so bili med drugimi zaposleni v kranjski knjižnici, občini, Zavodu za kulturo in turizem, opazili smo tudi lepo število kranjskih gimnazijcev. Da je brati treba vse življenje, je prepričana tudi kranjska podžupanja Manja Zorko. »Takšni dogodki so pomembni prav s tega vidika, da spominjajo na to, kako pomembno je branje. Na ta način dajemo tudi otrokom vzor, berejo tudi takrat, ko ni nujno, in ne le ko imajo bralno značko in domače branje. Da pred spanjem otroku preberemo pravljico, je pri nas postal večerni ritual, saj otrok lahko marsikaj, kar se mu dogaja v vsakdanjem življenju, doume skozi zgodbe. Konec koncev knjige velikokrat kaj pomagajo razumeti,« nam je povedala Zorkova, ki je pohvalila založenost kranjske knjižnice. »Glede na to, kakšno ponudbo imamo v naši knjižnici, imajo občani res ogromno možnosti za izposojo različnega gradiva.«