Po odločitvi vlade o lokaciji nove gorenjske regijske bolnišnice so v Kranju prejšnji četrtek lahko odpirali šampanjce. Na Jesenicah, čeprav se je že nekaj časa nakazovalo, da njihova lokacija ne pride v poštev, in v Radovljici, ki je bila vse do prejšnjega tedna v rahli prednosti pred gorenjsko prestolnico, pa so steklenice z žlahtno penino umaknili z ledu in bodo počakale na kakšno drugo priložnost za slavje. Če jim je ledu sploh še kaj ostalo, glede na to, kako dolgo s(m)o čakali, da se je iz vladne palače pokadil beli dim.
Takšna odločitev je pravilna in edino smiselna, je nad izbiro vlade navdušen kranjski župan Matjaž Rakovec. Politika je prevladala nad stroko, sta na drugi strani prepričana radovljiški in jeseniški župan Ciril Globočnik in Peter Bohinec. Vsak je v zadnjem letu dni, ko se je napetost glede izbire lokacije regijske bolnišnice stopnjevala, našteval svoje argumente, zakaj je ravno predlog njegove občine najboljši. In vsem trem lahko v marsičem tudi prikimamo. Ali je bil torej sklep vlade političen? Najbrž tudi, vlada je vendarle politični organ. A težko je trditi, da je s svojo odločitvijo povsem povozila strokovne argumente oziroma da je kranjska lokacija brez primerjalnih prednosti.
Po devetletnem čakanju na izbiro lokacije nove gorenjske regijske bolnišnice je kocka vendarle padla. Ta neznanka je zdaj odpravljena, prinaša pa nove. Prvo vprašanje, ki se nam poraja, je, kaj bo z jeseniško bolnišnico. Bo postala negovalna bolnišnica? Kako veliko regijsko bolnišnico sploh potrebujemo? Po prvotnih izračunih naj bi imela 600 postelj, toliko kot vse trenutno delujoče bolnišnice na Gorenjskem skupaj. Regijska bolnišnica naj bi zaposlovala 1400 ljudi. Določen delež njih se bo v Kranj verjetno tudi priselil. Glede na trenutno in napovedano dinamiko stanovanjske gradnje stanovanj za nove prišleke v Kranju z okolico morda res ne bo primanjkovalo. Večja neznanka je, ali bo za nove otroke dovolj prostora v kranjskih vrtcih in šolah. V minulih dneh smo lahko slišali, da naj bi v novo bolnišnico selili dejavnosti Klinike Golnik in kranjske porodnišnice. Je investicija v nove prostore Zdravstvenega doma Kranj v Severnih vratih potem sploh potrebna? Zakaj jih ne bi uredili kar v sosednji porodnišnici, če jo bodo res izpraznili? Kje bodo našli zadosti zdravstvenega kadra, ki ga je v Sloveniji že tako premalo? Podoben izziv bo prinesel tudi nov dom starejših občanov, ki ga bo država prav tako zgradila na Zlatem polju. Posebej negovalnega osebja primanjkuje. Medicinske sestre bodo sicer po novem šolali tudi v Kranju, toda ali bo glede na trenutno stanje za ta poklic sploh dovolj zanimanja med mladimi?